Firefox ja Katsomo "Connection is Not Secure"

Miksi herjaa tuosta? Ei herjaa esimerkiksi tämän suomi24 sivun kanssa.
8283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Klikkaat osoitekentän /lukkoa -> nuolta > -> Lisätietoja. Siellä lukee että "Palvelin www.katsomo.fi ei käytä salausta tällä sivulla. Sivulliset voivat lukea verkossa salaamatta siirrettyjä tietoja."

Äänestä

Firefox herjaa, jos annetaan käyttäjätunnus ja salasana suojaamattomalla yhteydellä, kuten katsomo kanavien suorakatselussa tehdään (yhteys ei ole https). Firefoxin mielestä yhteyden pitäisi tällöin olla https, ettei tunnukset näy linjalla selväkielisinä. Tuota katsomo tunnusta ja salasanaa ei kannata käyttää muualla.

Äänestä
  • Tai sitten tuota tunnusta & salasanaa voi käyttää myös muissakin suojaamattomissa yhteyksissä, sellaisissa palveluissa, joissa asialla ei ole mitään väliä (kenellekään ei taida tulla mitään vahinkoa siitä, jos vaikka katsomo-tili "kaapattaisiin").

    Oleellista on se, että samoja tunnuksia ei käytä missään tärkeässä palvelussa, jonka tunnusten joutumisesta vieraisiin käsiin tulisi oikeasti vahinkoa.

    Äänestä

Tänne ei ilmeisesti saa kirjoittaa, että sivustot jotka eivät tue https:ää, vaan ainoastaan http:tä, ovat huolimattomasti ylläpidettyjä.

Jos näin on, sopii katsoa mitä suuret firmat, kuten google, microsoft ja vastaavat ovat asiasta mieltä.

Ehkä tästä ei pidetä siksi, että eräs nimeltämainitsematon valtion nimen ja ympärivuorokautista aikaa tarkoittavan numeroparin nimessään pitävä sivusto, ei myöskään ole nähnyt tarpeelliseksi suojata käyttäjiään hoitamalla tehtävänsä kunnolla :)

Äänestä

80-luvulla duuninsa aloittaneet ylläpitäjät eivät taida ymmärtää näitä "nykyajan hömpötyksiä" eli salattuja yhteyksiä. Niin usein tuo tulee isojenkin yritysten sivuilla vastaan. Harmi ettei vieläkään tietoturvasta välitetä yrityksissä.

Äänestä

Samaa salasanaa ei kannata käyttää monissa yhteyksissä.

Äänestä
  • https:ssä on kyse paljon muustakin kuin salasanoista. Lainsäätäjien pitäisi vaatia kaikkia suomalaisia sivustoja siirtymään https:ään ja huolehtimaan sertifikaatit ajantasalle.

    Äänestä

Katsomo nyt ei toimi oikein edes kaikissa androideissa, esim. videotykkini androidissa katsomo kaatuu ja käynnistyy uudestaan kun yrität katsoa jotain.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


5676567 kirjoitti:

Miksi herjaa tuosta? Ei herjaa esimerkiksi tämän suomi24 sivun kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu