Onko se huumoria? Voiko esim. jokin nuori räkänokkatoimittaja kutsua Marine LePennin äänestäjiä sioiksi ja laittaa valokuvan tästä sikojen edessä? Eräässä lehdessä x oli y tehnyt näin 1.4.
Minusta vitsi oli huono. Joidenkin vitsit viedään oikeuteen ja annetaan sakko. Joidenkin vitsit sivuutetaan, vaikka ko. on toimittaja ja oikein sanomalehti.
Minusta vitsi oli huono. Joidenkin vitsit viedään oikeuteen ja annetaan sakko. Joidenkin vitsit sivuutetaan, vaikka ko. on toimittaja ja oikein sanomalehti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Vaalikarjaa" on vakiintunut ilmaus suomen kielessä. Samoin äänestäjiä on ollut tapana kutsua "lampaiksi", joku ehdokas on voinut olla myös "musta hevonen".
Sioilla ei ole Ranskassa äänioikeutta. Sikatilallisilla on. Voi olla, että he äänestävät Marine Le Peniä. Ranskassa on paljon ihmisiä, jotka vihaavat sikoja.
Sika on viisas eläin. Tutkimusten mukaan älykkäimpiä kotieläimiä.
Suomessa joku saa sanoa ja joku ei saa ja saa sanoa. Mieti, ketä saa kutsua siaksi ja ketä ei. Ketä saa kutsua rasistiksi ja ketä ei. Ketä saa pilkata ja ketä ei.