Vaihdoin kesällä vm.87 olevan pikku-Nissanini 10v. uudempaan Carismaan. Tietysti paljon upeampi ja ihana kaikin puolin, mutta näin talven tullen on tullut esiin sellaisia pikkuharmeja, joita ei KOSKAAN vanhassa Nissanissani ollut. Ovien jäätymistä (voiteluista yms. huolimatta), lukkojen reistailua (keskuslukitus), ikkunalistojen irtoamista, sisävalon syttymättömyyttä ovia aukaistessa yms. pikkuriesaa, joka pitemmän päälle on alkanut suututtamaan... Onko tämä yleistäkin?
On käynyt mielessä, että tehdäänkö nykyään autot heppoisemmin kuin ennen vanhaan?
On käynyt mielessä, että tehdäänkö nykyään autot heppoisemmin kuin ennen vanhaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Carisma tuli samasta tehtaaasta (Nedcar) Hollannista kuin viime vuonna tuotannosta poistunut ja samalle pohjalevylle tehty Volvo S/V40. Kun selailee Volvo-palstaa, niin huomaa helposti, että luotettavuusongelmat menevät tehtaan piikkiin. Kyse lienee enemmän yrityksen toimintatavoissa, jonne japanilaisuus ei laadunvalvonnassa yltänyt, kuin auton iästä.
Meillä on vuoden verran ollut Carisma. Mitään ongelmia ei ole ollut, ei pienintäkään harmia. Koskaan ei ole ollut luotettavampaa autoa meidän talossa.
että auto on ollut ajettavuudeltaan mitä luotettavin! Sillä saralla ei mitään valittamista.