Rajoittaako ympäristön paine Mharjulaisuuden?

Tunnetko kotiseutuylpeyttä tietäessäsi asuvasi samassa kylässä kuin kuuluisat elokuvanäyttelijät? Tunnetko, että olet haluttu juhlien keskipiste Hollywoodissa tai Japanissa vain siksi, että olet saattanut näkemään kotikylillä maailmankuulun henkilön urheiluautoineen?

Älä välitä, olet vain sattunut syntymään samaan pitäjään mailmanluokan tähden kanssa! Totuttele vain kuuluisuuteen ja fameen! Ole ylpeä mäntyharjulaisista juuristasi!
25703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kuka täällä on muka maailmankuulu?

Ei kukaan! Miksi sä tuollaista roskaa kirjoittelet vuodesta toiseen? Parempi antaa hyvä selitys, tai painu lopullisesti pois palstalta, äläkä tule enää koskaan takaisin!

Äänestä
  • Tässä pitäjässä asuu MAAILMAN KUULU NUORIMIES VAILLA VERTAISTAAN!

    Hänen jäntevä vartensa on pujahtanut moneen koloseen ja siksi hänet tunnetaan niin HOLLYWOODISSA KUIN JAPANISSAKIN!

    YLI 200 ELOKUVAN TÄHTI ! ! ! KUVAKKEESTA MINÄ HÄNEN PROFIILINSA LÖYSIN. ETSIVÄ LÖYTÄÄ JA pääsee mukaan kuvauksiin!

    Tie tähtiin on auki!

    Äänestä

  • nuoretNaisetMharjuun kirjoitti:

    Tässä pitäjässä asuu MAAILMAN KUULU NUORIMIES VAILLA VERTAISTAAN!

    Hänen jäntevä vartensa on pujahtanut moneen koloseen ja siksi hänet tunnetaan niin HOLLYWOODISSA KUIN JAPANISSAKIN!

    YLI 200 ELOKUVAN TÄHTI ! ! ! KUVAKKEESTA MINÄ HÄNEN PROFIILINSA LÖYSIN. ETSIVÄ LÖYTÄÄ JA pääsee mukaan kuvauksiin!

    Tie tähtiin on auki!

    ET VASTANNUT KYSYMYKSIIN! Eli sinulla ja nuoria huijaavalla roskallasi ei ole enää mitään asiaa tälle palstalle, KOSKAAN ENÄÄ! Liian monta vuotta olet roskallasi saastuttanut anonyymeja palstoja! On sanomattakin selvää, että tuollainen ukko on syytä kiertää kaukaa!

    Äänestä

  • Ja Petri Lappeenrannastako täällä päättää, kuka kirjoittaa palstalle ja kuka ei. Mokoma vouhka ja räähkä.

    Äänestä

  • Valkea-varis kirjoitti:

    Ja Petri Lappeenrannastako täällä päättää, kuka kirjoittaa palstalle ja kuka ei. Mokoma vouhka ja räähkä.

    Sinulla ja nuoria huijaavalla roskallasi ei ole enää mitään asiaa tälle palstalle! Ei ole koskaan ollutkaan! Sen määrää jo lainsäädäntökin, puhumattakaan palstan säännöistä!

    Oksettavaa huijaritouhuasi on todellakin katsottu liian pitkään!
    Eli se on LOPPU nyt!

    Äänestä

  • Valkea-varis kirjoitti:

    Ja Petri Lappeenrannastako täällä päättää, kuka kirjoittaa palstalle ja kuka ei. Mokoma vouhka ja räähkä.

    Anssi ei täällä määrää mitään, mokoma tyrkky ja kouhkaaja.

    Äänestä

  • Valkea-varis kirjoitti:

    Ja Petri Lappeenrannastako täällä päättää, kuka kirjoittaa palstalle ja kuka ei. Mokoma vouhka ja räähkä.

    Pia Savonlinnasta yrittää olla päällepäsmärinä tällä palstalla siinä kuitenkin surkeasti epäonnistuen. Ei voi edes ilmoittaa poliisille koska kärähtäisi ensimmäisenä itse solvaamisistaan ja jopa presidenttipariin saakka yltävistä kunnianloukkauksista.

    Äänestä

Seiso suorana ja pidä reilusti pää pystyssä. Mäntyharjulaisuudessa ei ole mitään vikaa eikä hävettävää, päinvastoin.

Äänestä
  • Normaali ihminen häpeää, että samassa kylässä on tuollaisia aloituksia kylvävä idiootti, joka ei itse tajua hävetä.

    Kun on tarpeeksi tyhmä, niin häpeämäinenkin on vaikeaa, ellei mahdotonta.

    Äänestä

  • Se normaali ihminen, joka tuossa kirjoittaa, ei ole normaali. Eikä edes hullu hatuntekijä, vaan kutukypsä varis. Ja se hyvä, nyt jään alle ja vikkelään. Särki ja ankerias jo odottaa.

    Äänestä

  • Mäntyharjulaisuus on parhaimmillaan sitä, että on ollut päänäyttelijänä yli 200 elokuvassa!

    Näillä spekseillä tunnettavuus Hollywoodissa ja Japanissa on huippuluokkaa!

    Äänestä

  • Mäntyharjun miehet ovat ihkuisen ihania. Niistä ei voi saada tarpeekseen. Pus, pus ja pitkä hali.

    Äänestä

  • Paula26 kirjoitti:

    Mäntyharjun miehet ovat ihkuisen ihania. Niistä ei voi saada tarpeekseen. Pus, pus ja pitkä hali.

    Ihanaa, juuri näin se todellinen mäntyharjulaisuus alkaa näkyä. Mies ja nainen mitä ihastuttavammin metodein tekemässä läheistä tuttavuutta!

    Äänestä

Haluaisin tuoda julki sen, että mäntyharjulaisuudessa ei ole mitään vikaa!

Me asukkaat emme voi sille mitään että meidän kylässä on vaan syntynyt todellinen SUURMIES, aivan kuten maamme presidentit ovat kukin syntyneet omissa kylissä ja kaupungeissaan.

Olkaamme ylpeitä oman kylämme suurmiehistä . ja -naisista!

Äänestä

Mitä Anssi saavuttaa tuolla RIKOLLISELLA toiminnallaan?

Kun ei ukko ole minkäänlainen julkkis, eikä ole koskaan ollutkaan yhtään mitään, niin tuo on ainoa keino saada itseään esiin.

Surkeaa ja noloa!

Äänestä
  • Pitäjämme elokuvateollisuuus on niin korkeatasoista, että nämä osaamattomat kateelliset täällä herjaa ja räyhään.

    Kyllä näkee jo kilometrien päähän, että tyylikkäästi pukeutuvaa ja italialaisella urheiluautolla ajavaa paikalliista julkkista ja KAIKKIEN suomalaisten naisten päiväunien nuorukaista TODELLAKIN KADEHDITAAN. Miestä, joka tunnetaan aina Hollywoodia ja Japania myöten!

    Äänestä

  • Mätä-Mikko kimmastui kovin. No, onhan Mikko ihan eri sarjassa kuin pitäjämme menestynein UROS!

    Äänestä

  • mahtava-SUONIKAS-sillä kirjoitti:

    Pitäjämme elokuvateollisuuus on niin korkeatasoista, että nämä osaamattomat kateelliset täällä herjaa ja räyhään.

    Kyllä näkee jo kilometrien päähän, että tyylikkäästi pukeutuvaa ja italialaisella urheiluautolla ajavaa paikalliista julkkista ja KAIKKIEN suomalaisten naisten päiväunien nuorukaista TODELLAKIN KADEHDITAAN. Miestä, joka tunnetaan aina Hollywoodia ja Japania myöten!

    MIKSI sä kirjoitat tuollaista äärimmäisen lapsellista ja typerää roskaa?

    Kirjoita nyt hemmetin hyvä perustelu, TAI KATOA LOPULLISESTI!

    Äänestä

Tunnen ylpeyttä koska asun täällä, samassa kylässä missä on ulkomailla asti tunnettuja taiteentekijöitä sekä julkimoita. Lisäksi olen ylpeä oman kylämme keskustelupalstasta mikä on hyvin vuorovaikutteinen ja mielipiteitä esilletuova esimerkiksi juuri ns. tavallisen porukan ja vähän paremmin pärjäävän sakin kesken. Onhan selvää että tuollaiset hyvin ansaitsevat ihmiset tuovat kuntaan veroeuroja sekä mm. matkailijoita joita kiinnostaa luxus-elämäntapa.
Voin siis ylpeydellä kirjoittaa tuntevani suunnatonta ylpeyttä ja tyytyväisyyttä ja olen ylpeä kylämme kuuluisuuteen saattaneiden miesten ja naisten puolesta.

Äänestä
  • Mukava saada taas palsta palautumaan omiin uomiinsa ja huomata, että pitäjämme taiteilijoita (varsinkin sitä nuorta UROSTA) arvostetaan myös omassa pitäjässä ja maassa. Hollywoodissa ja Japanissa arvostus onkin ollut suurta ja toiminta tarjonnut mahtavia mahdollisuuksia ulkomaiseen kuuluisuuteen!

    Äänestä

  • On hyvä että palsta palutuu entisenlaiseksi todelliseksi vuoropuhelukanavaksi. Nuo häiriköt voivat jatkaa aivan omilla foorumeillaan kuten nytkin. Täällä kirjoittavat asuinpaikastaan ylpeät ja kunnalle hyvää toivovat ihmiset jotka myös puolestaan toivovat hyvää kunnassa asuville taiteilijoille ja muille kunnan veroäyrejä sekä muuta kulutusta lisääville. Myöskin tunnettavuus maailmalla lisääntyy, Japani, Norja, USA ja moni muu maa. Onhan selvää että positiivinen tulos näkyy kaikkialla ja siitä pitää kiitos osoittaa niille joille se todella kuuluu. Jyrkkä ei häiriköille, tätä toivovat kaikki kirjoittajat sekä asiallisen keskustelun ystävät.

    Äänestä

  • Anja32v kirjoitti:

    On hyvä että palsta palutuu entisenlaiseksi todelliseksi vuoropuhelukanavaksi. Nuo häiriköt voivat jatkaa aivan omilla foorumeillaan kuten nytkin. Täällä kirjoittavat asuinpaikastaan ylpeät ja kunnalle hyvää toivovat ihmiset jotka myös puolestaan toivovat hyvää kunnassa asuville taiteilijoille ja muille kunnan veroäyrejä sekä muuta kulutusta lisääville. Myöskin tunnettavuus maailmalla lisääntyy, Japani, Norja, USA ja moni muu maa. Onhan selvää että positiivinen tulos näkyy kaikkialla ja siitä pitää kiitos osoittaa niille joille se todella kuuluu. Jyrkkä ei häiriköille, tätä toivovat kaikki kirjoittajat sekä asiallisen keskustelun ystävät.

    Kyllä näin on ja nyt olisikin hyvä aika aloittaa keskustelu miten osoitamme kunnioitusta näitä menestyviä taiteilijoitamme kohtaan?

    Patsashanke olisi oivallinen tapa välittää kunnioitettujen merkkihenkilöidemme uraa ja saavutuksia esim. Japanissa ja Hollywoodissa!

    Patsas saisi mieluiten olla sellainen, että se näkyisi suurimmalle valtaväylällemme ei valtatie viidelle asti. Näin ollen korkeutta saisi olla mieluiten noin 100-200 metriä.

    Äänestä

  • Patsashankkeeseen osallistuisi varmasti moni. Sekä yksityiset ihmiset, kunta, valtio, fan-club, sponsorit. Nyt olisi hyvä aika, työllistäisi varmasti monia tuo hanke. Kerrassaan loistava ajatus.

    Äänestä

Minua ei rajoita mitenkään. Olen aina ylpeä. Tämä on hieno ja tunnettu paikka asua.

Äänestä

Tämäkin ketju ja sen viestien ilmeisen tahallinen poistamattomuus on ilmiannettu tänään poliisille!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


MiesUrosOnIhana kirjoitti:

Tunnetko kotiseutuylpeyttä tietäessäsi asuvasi samassa kylässä kuin kuuluisat elokuvanäyttelijät? Tunnetko, että olet haluttu juhlien keskipiste Hollywoodissa tai Japanissa vain siksi, että olet saattanut näkemään kotikylillä maailmankuulun henkilön urheiluautoineen?

Älä välitä, olet vain sattunut syntymään samaan pitäjään mailmanluokan tähden kanssa! Totuttele vain kuuluisuuteen ja fameen! Ole ylpeä mäntyharjulaisista juuristasi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu