Ensinnäkin jos jumala olisi olemassa niin miksi sen julmia tekoja pitäisi silloin hyväksyä, kuten uskovat hyväksyvät? Se taitaa olla suurin syy siihen miksi monet ovat ateisteja, ettei pystyisi edes hyväksymään jumalaa tai sen olemassa oloa. Tosin jos jumala olisi olemassa niin monet uskovat olisivat antiteistejä eivätkä teistejä, sillä se heidän palvomansa jumala ei olisi sellainen kuin he sen uskovat olevan.
Julmuus, ristiriitaisuus, vastakohta on niitä "hyveitä", joita uskovat todellisuudessa palvovat eikä niitä joita väittävät palvovansa kuten lähimmäisen rakkaus ja kaikenlainen hyveellisyys. Uskovat itse palvovat saatanaa, joka on raamatun tarinoissa keskeinen henkilö jumalan lisäksi vai liekö se saatana se sama mielikuvitusolento jolla on vain kaksi vastakohtaisesta persoonaa. He tekevät monen elämän ainakin saatanalliseksi halutessa puuttua ihmisten elämään raamattu kädessä!
Amerikassa poltettiin vuosia sitten roviolla koraaneja, joka ei tietenkään ole oikein jollei samalla polttele raamattujakin!
Uskovaisten "hyveellisyys" onkin paheellisuus!
21
253
Vastaukset
Tämäkin kirjoitus on osoitus siitä, että ateisti ei osaa ajatella loogisesti.
Jumala on Hyvä, siis itse Hyvyys. Jumala on täydellinen hyvyydessään. Jumala ei ole ihminen, Jumala ei ole ihmisenkaltainen, Jumala ei ole maailmankaikkeuden luotu, vaan Jumala on maailmankaikkeudessa Luoja.
Jumala on absoluuttisena ajan ja avaruuden tuolla puolen.
Tämänpuoleinen ihminen ei osaa ajatella tuonpuoleisia kovinkaan helposti. Ihmisen suhde Jumalaan on helposti häiriintyvä, koska häiritseviä tekijöitä on maailmassa niin paljon, pimeyden voimien vallitessa. Jumalalla on paljon vastavoimaa, johtuen syntiinlankeemuksesta. Syntiinlankeemus tarkoittaa käytännössä ja tosiasiassa sitä, että on erkaannuttu Jumalasta, hyvyydestä. Ihmisen tärkein tehtävä on luopua synnistään (pahuudestaan) ja päästä takaisin Jumalan yhteyteen (Hyvään).
Ateisti ei osaa ajatella Jumalaa muuta kuin itsensä kaltaisena, ihmishahmona. Ateistien kielenkäyttö ja ajattelu paljastaa tämän kerta toisensa jälkeen. Kun abstrakti ajattelu puuttuu, puuttuu filosofia ja sitä myötä logiikka. Kun käytännön Jumalan seuraaminen puuttuu, johon ei tarvita abstraktia ajattelua vaan pelkästään hyvä ja puhdas sydän, on ateisti väistämättä erossa Jumalasta. Jumalasta ovat erossa myös ihmiset, jotka Jumalan nimeä huutavat. Olemme kaikki ihmiset enemmän tai vähemmän erossa Jumalasta. Olennaista on se, että sielu voi tahtoa Jumalan yhteyteen. Silloin sielu saa pelastuksen.
Kun uskovainen toimii synnistä, ei se tee hänestä sen jumalisempaa kuin kenestä tahansa muustakaan synnistä käsin toimivasta.
Jeesus ilmaisi asian seuraavasti: "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.”
Ihmisen tulee ensi sijassa puhdistaa oma sielunsa Jumalalle kelvolliseksi. Sen voi tehdä yksin Jumalan avulla, ja Jumalan avun saa pyytämällä, mutta pyyntö edellyttää ihmissielun tahtoa.
”Amerikassa poltettiin vuosia sitten roviolla koraaneja, joka ei tietenkään ole oikein jollei samalla polttele raamattujakin!”
Koraani ja raamattu ovat kirjoja, jotka eivät ole tehneet kenellekään mitään pahaa. On valheellista syyllistää kirjoja siitä mitä ihmiset ovat tehneet, ja valheellista on syyllistää Jumalaa siitä mitä ihmiset ovat tehneet. Valheellinen logiikka on valhe, eikä valheella ole minkäänlaista pääsyä Jumalan yhteyteen.
http://raamattu.fi/1992/Matt.7.htmlAteistisesta näkökulmasta ei voida edes tietää, mikä on hyvää ja mikä pahaa.
Ateistien mukaan Jumalaa ei ole ja kaikki on vain ainetta ja siinä tapahtuvia reaktioita.
Hyvä ja paha on aineelle olematon käsite. Atomit eivät ole hyviä eikä pahoja.- IlkimyksenIsoäiti
Voi sentään, Mark kulta, etkö muista että uskosta käsin et voi ymmärtää etkä tulkita ateismia?
>>>Ateistisesta näkökulmasta ei voida edes tietää, mikä on hyvää ja mikä pahaa.<<
Kirjoitit tuon lauseen varmasti "omasta päästäsi".
Sillä väitteesi ateistien moraalittomuudesta on vain sinun uskomuksesi sillä sinulla täytyy olla ns. ateismifobia".
Toisaalta kun noin väität niin mihin tilastoon sinä viittaat tai tunnetko kattavan joukon ateisteja joista olet käsityksesi saanut.
Miksi ei mikään huomattava kirkkoyhteisö ole saanut Nobelin rauhanpalkintoa kun uskonnot tuputtavat suurta rakkauden ilosanomaa. Ainoastaan pieni poppoo, kveekari ovat saaneet Nobelin rauhanpalkinnon 1948.>>>Ateistisesta näkökulmasta ei voida edes tietää, mikä on hyvää ja mikä pahaa.<<
Kirjoitit tuon lauseen varmasti "omasta päästäsi".
Sillä väitteesi ateistien moraalittomuudesta on vain sinun uskomuksesi sillä sinulla täytyy olla ns. ateismifobia".
Toisaalta kun noin väität niin mihin tilastoon sinä viittaat tai tunnetko kattavan joukon ateisteja joista olet käsityksesi saanut.
Miksi ei mikään huomattava kirkkoyhteisö ole saanut Nobelin rauhanpalkintoa kun uskonnot tuputtavat suurta rakkauden ilosanomaa. Ainoastaan pieni poppoo, kveekari ovat saaneet Nobelin rauhanpalkinnon 1948.epikuros kirjoitti:
>>>Ateistisesta näkökulmasta ei voida edes tietää, mikä on hyvää ja mikä pahaa.<<
Kirjoitit tuon lauseen varmasti "omasta päästäsi".
Sillä väitteesi ateistien moraalittomuudesta on vain sinun uskomuksesi sillä sinulla täytyy olla ns. ateismifobia".
Toisaalta kun noin väität niin mihin tilastoon sinä viittaat tai tunnetko kattavan joukon ateisteja joista olet käsityksesi saanut.
Miksi ei mikään huomattava kirkkoyhteisö ole saanut Nobelin rauhanpalkintoa kun uskonnot tuputtavat suurta rakkauden ilosanomaa. Ainoastaan pieni poppoo, kveekari ovat saaneet Nobelin rauhanpalkinnon 1948.Jep, ateistifobia Markilla on. Kääntää oman moraalittomuutensa ateisteihin ja uskottelee muille olevansa moraalinen!
Mark, miten Jalovaara on tehnyt jotakin sellaista, että voit siitä päätellä että hänen tekonsa on ollut moraalisia, kun enemmistö ei sitä niin koe?! Jalovaara on valehtelija, kuten sinäkin!- harvinaisenselvä
Atomit eivät ole hyviä eikä pahoja. Ateistit koostuvat atomeista ja uskovat uskosta
- yksvaaan
Kyllä ne on ihmiset, jotka tekevät mitä tekevät. Ihmiset itse ovat tehneet osasta maailmaa sellaisen helvetin, mikä se on ja ihan vapaasti voi jokainen itse valita mitä tekee lähimmäiselleen, hyvää vaiko pahaa. Miksi ihmisten pahoista teoista syytetään jotain muuta.
Mitä hyvää Jalovaara on ylipäätänsä tehnyt? Onko saarnaaminen ja sen lisäksi kavaltaminen muita huijaamalla omaan taskuun sinusta hyvä teko!?
- 12___13
"He tekevät monen elämän ainakin saatanalliseksi halutessa puuttua ihmisten elämään raamattu kädessä!"
Mielenkiintoista, minun mielestäni taas ihmiset tekevät olemassaolosta helvetillisen. Jos kaikki ihmiset saisivat ikuisen elämän, jäisin mieluummin pois sieltä, koska epävanhurskaat ihmiset tekisivät siitä ikuisen kärsimyksen kaikille."Mielenkiintoista, minun mielestäni taas ihmiset tekevät olemassaolosta helvetillisen."
Kannattaisiko ottaa sitten nirri pois itteltä, jos kerran muut tekevät elämästäsi helvetillisen ja siellä "toisaalla" olisi sitten sinusta parempi olla?
" Jos kaikki ihmiset saisivat ikuisen elämän, jäisin mieluummin pois sieltä, koska epävanhurskaat ihmiset tekisivät siitä ikuisen kärsimyksen kaikille. "
Huomioi tässä yks seikka: ei ketään muu halua ikuista elämää kuin uskovat tai siitä alituisesti puhuneet. Todennäköisesti se ikuinen elämä on mahdotonta!”Jos kaikki ihmiset saisivat ikuisen elämän, jäisin mieluummin pois sieltä, koska epävanhurskaat ihmiset tekisivät siitä ikuisen kärsimyksen kaikille.”
Niinpä. Jumalan Taivaassa ei ole kärsimystä, ja siksi sinne ei voida ainuttakaan kärsimyksen aiheuttajahenkeä päästää.
Tämä on välttämätöntä ja loogista. Se joka sitä ei hyväksy vaan pitää sitä ”pahana”, on pelkkä idiootti. Hyvä ei voi olla hyvä, jos se hyväksyy itseensä pahan.
Jumala on kaikille tasapuolinen ja armelias.
Kärsimyksestä luovutaan kun luovutaan kärsimyksen aiheuttajasta. Elämä ei aiheuta kärsimystä, vaikka se sitä on, vaan kärsimyksen aiheuttaa jumalaton henki.ateisti1982 kirjoitti:
"Mielenkiintoista, minun mielestäni taas ihmiset tekevät olemassaolosta helvetillisen."
Kannattaisiko ottaa sitten nirri pois itteltä, jos kerran muut tekevät elämästäsi helvetillisen ja siellä "toisaalla" olisi sitten sinusta parempi olla?
" Jos kaikki ihmiset saisivat ikuisen elämän, jäisin mieluummin pois sieltä, koska epävanhurskaat ihmiset tekisivät siitä ikuisen kärsimyksen kaikille. "
Huomioi tässä yks seikka: ei ketään muu halua ikuista elämää kuin uskovat tai siitä alituisesti puhuneet. Todennäköisesti se ikuinen elämä on mahdotonta!"ei ketään muu halua ikuista elämää kuin uskovat tai siitä alituisesti puhuneet."
Kyse on enemmänkin siitä, millaista sinun kohdallasi, ja sitä myötä ympäristösi kohdalla, ikuinen elämä on.
"Todennäköisesti se ikuinen elämä on mahdotonta!"
Ei vaan se on tosiasia.Bebebebe kirjoitti:
"ei ketään muu halua ikuista elämää kuin uskovat tai siitä alituisesti puhuneet."
Kyse on enemmänkin siitä, millaista sinun kohdallasi, ja sitä myötä ympäristösi kohdalla, ikuinen elämä on.
"Todennäköisesti se ikuinen elämä on mahdotonta!"
Ei vaan se on tosiasia."Ei vaan se on tosiasia. "
Eipä ole koskaan kuolleet ilmoittautunut! :)Bebebebe kirjoitti:
”Jos kaikki ihmiset saisivat ikuisen elämän, jäisin mieluummin pois sieltä, koska epävanhurskaat ihmiset tekisivät siitä ikuisen kärsimyksen kaikille.”
Niinpä. Jumalan Taivaassa ei ole kärsimystä, ja siksi sinne ei voida ainuttakaan kärsimyksen aiheuttajahenkeä päästää.
Tämä on välttämätöntä ja loogista. Se joka sitä ei hyväksy vaan pitää sitä ”pahana”, on pelkkä idiootti. Hyvä ei voi olla hyvä, jos se hyväksyy itseensä pahan.
Jumala on kaikille tasapuolinen ja armelias.
Kärsimyksestä luovutaan kun luovutaan kärsimyksen aiheuttajasta. Elämä ei aiheuta kärsimystä, vaikka se sitä on, vaan kärsimyksen aiheuttaa jumalaton henki.Lopeta jo paskapuheesi!
- Uudestaanei
Ei se vaihtamalla tyyppiä parane sama virhe. Maailman onnettomuus on sukupolven vaihdos.
- JanusKasvoinenJahve
Jo raamatunkin mukaan on itsestään selvää että joko jumala ja saatana ovat saman jumaluuden kaksi eripuolta tai sitten jumalia on useampia ja niistä tämä jahve on jättänyt saatanalle ihmisten maallisista asioista huolehtimisen koska jahvea itseään ei asia kiinnosta.
Jessen homma oli toimia pelkkänä kiilapoikana jahven ja saatanan välillä.Sama persoona se on, oli sitten saatana tai jumala. Jumala jolla on persoonallisuushäiriö eikä tietänyt onko paha vai hyvä? Sitä ei näytä kaikki uskovatkaan täysin tietävän mitä tulisi olla!
Jeesus oli taas kylähullu ja on lähinnä sitä samaa fiktiotarinaa kuin Tolkienin Taru sormusten herrastakin, tosin TSH on taas kalevalaa höystettynä eli toisin sanoen ei ole täysin varmaa että oliko edes sitä koko jeesusta olemassa kuin korkeintaan herkkäuskoisempien omassa päässä: "jeesus tulee, oletko valmis". :D
- 12____13
Teistit eivät osaa olla hiljaa jumalastaan: Vaikka heille kertoo päivä toisensa jälkeen että olisivat hiljaa ja käyttäätyisivät, jonka arvon ymmärtää lapsikin, he vain sulkevat korvansa ja ovat kuin eivät kuulisikaan.
Mikä on se mielen paatumus, joka tekee ihmisestä noin jääräpäisen? En voi ymmärtää.
Imuriaan kurittavilla Luterlaisilla veljillä, eritoten! Aina joku uskovainen on siinä korvan vieressä räjätämispisteessä tai päälle jyräämässä.. "Ensinnäkin jos jumala olisi olemassa niin miksi sen julmia tekoja pitäisi silloin hyväksyä, kuten uskovat hyväksyvät?"
Ateismista käsin ei voida tietää, mikä on hyvää ja pahaa tai julmuutta. Ateismin mukaan kaikki on vain ainetta ja sen ominaisuuksia. Aine ei ole hyvä eikä paha.
Ainoastaan sellainen ihminen, joka uskoo Jumalaan, voi puhua hyvästä ja pahasta tai julmuudesta."Ainoastaan sellainen ihminen, joka uskoo Jumalaan, voi puhua hyvästä ja pahasta tai julmuudesta. "
Sä et usko ainakaan siihen jumalaan johon uskoo muut uskovat. Sä olet ainoa joka puhuu täällä pahaa ja julmuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2334467Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752884- 472413
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831202PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 69888
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53842