VAALIT; Lempäälätalo, uimahalli, lapset

TÄRKEYSJÄRJESTYS

Turvallisuus pitäisi mennä aina kaikessa edelle, joten ensisijassa pitäisi palauttaa 0-2lk oppilaille koulukuljetusrajaksi 3km.
Toissijaisena olisi uimahalli, joka kohentaisi kuntalaisten terveyttä, auttaisi kuntoutettavia pidentämällä välillisesti heidän työuriaan, sekä lisäisi vanhusten hyvinvointia ja omatoimisuutta, josta tulisi samalla säästöä.

15

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkevää

      Jätettäisiin riskisijoitus Lempäälätalo rakentamatta, joka soteuudistuksen myötä on mitä ilmeisemmin liian suuri ja tarpeeton hanke, ja siitä saatu säästö laitettaisiin yhteiseen hyvään, Uimahalliin ja Lasten koulukyydityksiin.

    • EdellytyksetKuntoon

      Työn ja yrittäjyyden merkitys sekä hyvinvointi tuo tuottavuutta ja verotuloja kuntaan ja toisaalta säästää menoissa.
      Jotta saataisiin käyttöön kaikki mahdollinen hyöty , pitäisi satsata hyvinvointiin, ja helpottaa mm. lapsiperheiden arjen-ja työn yhteensovittamista.

      • mustasotarikollinen

        Kaikki rahat matuille. Suomalaiset pois suomesta.


    • Köyhää

      Onko kunnassa oikeasti niin köyhää ja huonosti tienaavaa porukkaa, ettei verotuloilla pystytä kaukana koulusta asuvia kersoja kyyditsemään kouluun, eikä rakentamaan uimahallia, joka on jo itsestään selvyytenä kaikissa "paremmissa" kunnissa.

      • Ei-voi-mitään

        Jos täällä kerran ruikataan rahasta, niin silloin ei sit verorahoja tule yhtähyvin kuin lähes kaikialla muualla, jossa kyydityksille löytyy fyrkkaa . Täällä asuu täten enimmäkseen huonotuloisia väkeä.


    • Järkyttynyt

      On häpeä, että lapset laitetaan taapertamaan tuollaisia matkoja, hävetkää päättäjät.
      En itse meinannut millään uskoa, että asia on edes totta, niin käsittämättömältä se tuntui.

    • TurvattuLapsuus

      Älkää olko huolissanne, sillä todennäköisesti kilometrirajat pudotetaan uusien valtuutettujen ansiosta ja uimahalli tullaan rakentamaan viiveellä.
      Istuvassa valtuustossa on asioille laajalti kannatusta, mutta ei riittävästi peräänantamattomuutta, jonka asian tärkeys edellyttäisi.

      Valtuutetuille muistuttaisin että heidän tehtävänsä on pitää myös pienempienkin kuntalaisten puolia, ja sen he ovat velkaa äänestäjilleen (lasten vanhemmille, kummeille, isovanhemmille ja tulevaisuuden veronmaksajille)

      5-10 vuotiaat saavat äänioikeuden 8-13 vuoden päästä, ja aika rientää nopeasti, ja kohta he ovat jo työelämässä, veronmaksajia, sekä maksavat velkoja joita me teemme.
      Tulisi tarkoin harkita, ja kysyä itseltään, mikä on sen velan arvoista.

    • ÄäniLapsille

      Täällä on kaunis luonto, ihastuttava maalaismiljöömäinen keskusta, ja mukavia sydämellisiä ihmisiä.
      Joku on kuitenkin viimmeaikoina mennyt pieleen, koska jotkut lapset joutuvat maksamaan säästöt selkänahastaan ja vanhempien aito perusteltu huoli jälkikasvunsa turvallisuuden puolesta on kaikunut valitettavasti kuuroille korville.
      Onneksi asia on korjattavissa ja toivottavasti lapset ja perheet saavat inhimillistä oikeutta.

    • Jaffalight

      Ottakaa galluppi ketkä ehdokkaat on koulukyyditysten takana ja uimahalli ja äänestäkää heitä.

    • KiitosKuitenkin

      Käyttökelpoinen ajatus, vaalipäivä on valitettavasti liian lähellä joten ei vaan ehdi enää.

    • Huolenpitoa

      Kyllä uimahalli olisi kiva, mutta kyllä oppivelvollisten lasten kilometriraja olisi paljon tärkeämpi. Jos se on kunnossa, niin muut tulevat kaukana perässä.

    • KäsiSydämelle

      Vastaus löytyy kun laittaa käden sydämelleen ja katsoo itseään peiliin.

    • hkfkffi

      Kannattaa lukea tuon tutkimusaineiston, joka todistaa sen mitä ihmiset oikeasti arvostaa.

    • hyvä.valtuutettu.ois

      Persujen Jenna F.insk sai paljon ääniä tissiensä ansiosta. Oikeassa elämässä pahempi kun Tuksu. Mielisairaalassa ollut useampaan kertaan. Koulut jäänyt kesken psykoosien takia. Jos joku esittää kriittistä kommenttia sanomisista uhkaa rikosilmoituksella.

      Ironista että seurusteli vähän aikaa sitten väkivaltarikollisen kanssa. Joka lopulta kävi tähänkin käsiksi.

    • Ehdotan

      Lapsien turvallisuus ja inhimillinen kohtuullinen kilometriraja kolmeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe