Kävimme hakemassa 100 euron lahjakortin hotelliin...
Onko kukaan muu käynyt?
Onko kukaan muu käynyt?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten kävi ? Myivätkö väkisin ? Oliko Hyökkäävää ahdistelua myynti ?
Kerro lisää.
Kävimme esittelyssä Oulun Edenissä. Aluksi meille tarjottiin hyvä aamukahvit viinerin kera. SIirryimme esittelijän kanssa esittelyhuoneistoon ja siitä se alkoi. Painostusta se oli ja melko sivistymättömästi esittelijä kommentoi mahdollisisa motiivejamme esittelytilaisuuteen osallistumiseen, olimme tulleet sinne lahjakortin toivossa.
Ystävillämme on Katinkullassa osakkeita, samoin toisilla Ylläksellä , olimme aidosti kiinnostuneita lomaosakkeesta, jota voisimme hyödyntää talvisaikaan, koska olemme kesäisin etelän mökkeilijöitä ja veneilijöitä.
Kotiintultuamme revion lahjakortin ja menimme viikonloppulomalle ilman lahjakorttia ja päätin visusti pysyä erossa ainakin Olun Eedenin esittelytilaisuuksista. He tuskin tarvitsevat rahojamme, saamme sen 30.000 euroa varaamamme talvilomarahan kyllä muuaallekin sijoitettua. Tositympeää oli !!!!
Kannattaa antaa palautetta kyseiselle yritykselle. Myyjissä on varmasti ei-päteviä henkilöitä, jotka käyttäytyvät tahdittomasti (kuten asuntokaupassa, autokaupassa, jne).
Toisaalta (ei varmasti sinun tapauksessasi) monet jotka valittavat esittelystä ovat ns. "lahjanhakijoita" jotka eivät sitä esittelytilanteessa voi myöntää ja tällöin tilanne menee siihen että syntyy tunne väkisinmyynnistä kun asiakas ei myönnä, että lahja on ainoa mikä kiinnostaa ja esittelijä luulee että ei ole saanut asiaa selitettyä riittävän hyvin kun asiakas on "kiinnostunut" mutta ei riittävästi.
Kaverini sanoi esittelyn jälkeen esittelijälle: "Kiitos hyvästä esittelystä, asia ei ole nyt ajankohtainen vaikka homma näyttää hyvältä, palaamme asiaan kun tulee ajankohtaiseksi. Saisimmeko nyt lahjamme." Ja homma meni kivuttomasti.
Yleisesti minkä tahansa asian myynnin kannalta hankalin on asiakas, joka ei osaa sanoa/saa sanotuksi kyllä tai ei, jolloin homma jää "roikkumaan" ja molemmat osapuolet miettivät kuinka pääsee tilanteessa eteenpäin. Asiakas ei halua sanoa ettei ole halua/rahaa/tms. ja myyjä koittaa provikoiden toivossa tehdä kauppaa.
Sillä Oulun Edenissä ei ole esittely huoneistoa !
esittely tila kyllä löytyy.
HCF.lle on ihan sama jos jätit ostamatta osakkeen..
Voisitko kertoa hieman lisää? Mekin nimittäin saimme ilmaiset lennot Espanjaan. Jotta lennot voi käyttää, niin pitäisi yöpyä heidän hienossa kohteessaan, hintaa oli muistaakseni 1000 euroa viikko, matkustusaikaa oli maaliskuun loppuun.