Olisiko kukaan ajantasalla miksi loota vaihtaa 2:lta 3:selle heti oitis yhteen kyytiin?
Muuten kaikki pelaa aivan OK. Mielestäni 2 saisi olla hitusen pitempään päällä.
Muuten kaikki pelaa aivan OK. Mielestäni 2 saisi olla hitusen pitempään päällä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sä painat kaasua liian innokkaasti..?
Tuossa oli kommentti, että kaasua liian innokkaasti... voisi mieluummin olla, että innottomasti. Jos kuormaa ei ole paljoakaan, tie on tasaista, ajetaan pintakaasulla eikä koneelta etsitä parasta kiihtyvyyttä, niin kyllä laatikko hakee isompaa aikalailla putkeen kakkosen perään. Jos laatikon käytös on muuttunut omia aikojaan tähän suuntaan eli tuppaa menemään alikierroksille (ja laatikko alkaa tästä syystä luistaa turhan paljon), niin säädöistä voi hakea muutosta tilanteeseen. Aiemassa automaatissa, ei tosin ollut Mersu, loota haki pienillä kuormilla kolmosta jo 40 km/h vauhdeissa.
Omassani vaihtaa kevyellä kaasulla kakkosen, kolmosen ja nelosen perä perään, niin että nelonen kytkeytyy jo 45km/h nopeudessa. (Jos reippaalla kaasulla lähtisi liikkeelle, vaihtaisi käytännössä suoraan ykköseltä neloselle, kun kaasua hellää oikeassa kohdassa.)
Mutta kun kunnolla painaa kaasua, niin kyllähän se kerää kierrokset lähelle rajoittimeen saakka ennen kuin vaihtaa isompaa. Eikö kakkonen vedä pitempään, vaikka painaa reilusti kaasua?
Ihan tuli tuosta toisesta aiheesta vielä mielipuoleen, että onko kyseisessä laatikossa Winter/Sport/Econ -ohjelmat valittavissa napilla?
Voisi nimittäin olla, että Eco-valinta on jäänyt jumittamaan kytkimestä tai jopa mikropiiristä, jolloin laatikko varmasti hakee isoa pykälää heti kun auto liikkuu vähänkin riittävästi. Toisaalta säästöasennonkin pitäisi totella kickdownia kuin alokas kantakessua...arvailuksi menee.
Jos ajaa taajama nopeuksilla keppi D asennossa, niin varmasti laatikko kelaa pykälät nopeasti. Siinä on vaan se, että vaihteisto ei tykkää hyvää moisesta. Edes manuaaleilla ei pidä jurruttaa viitäkymppiä vitosella. Automaatti ei ylivaihteella hiljaa ajettaessa saa riittävää voitelua, jolloin pannoissa on raudat vastakkain ja laatikko rupeaa luistamaan. Sitä varten siellä panelissa on 2 ja 3 pykälät ajonopeuden mukaan.
Asiaa sivuten, tietääkö kukaan miksi vaihteistosta kuuluu lähdettäessä resonanssiääni. Se häviää muutaman sekunnin päästä. Auto on 200d/124 -88 aut.
Kyllä kunnossa oleva vaihteisto "tietää", missä kuormituksessa ja nopeudessa pitää käyttää mitäkin vaihdetta (siitä nimitys automaattivaihteisto). Ne 2- ja 3-asennot on tarkoitettu moottorijarrutukseen.