Psoriasis, valkojäkälä sekä pälvikalju - alkusyy?

Mitähän-seuraavaksi

Hei,

Iho tuntuu olevan terveyteni heikoin lenkki, nuorena on ollut allergista taiveihottumaa, aknea ja taipumusta käsien kuivumiseen talvella jne. Nyt vaihdevuosissa sain diagnoosit valkojäkälä ja psoriasis ja pian sen jälkeen havaitsin päälaella parisenttisen kaljun kohdan. Tulee väistämättä ajatus, että näillä voisi olla yhteys toisiinsa, mutta millä tavalla? Hormonit? (Raskausaikana oli muuten niin iho, hiukset kuin päänahkakin hyvässä kunnossa.) Allergia?

Kokeilut välttää (vähentää) gluteeniviljoja ja maitoa eivät oikein tuntuneet hyvältä. En tupakoi, käytän alkoholia kohtuudella, harrastan liikuntaa sekä syon monipuolisesti, vihanneksia ym. yleisesti terveellisenä pidettyä. Sen lisäksi olen ylipainoinen, stressaan työtilanteestani ja nukun liian vähän. Tässä viimeisessä lauseessako selitys kaikelle?

2

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terveyttä.tavoitellen

      Käytän Evonia Hair Booster tuotetta, jo parin viikon käytön jälkeen hiuspohja ja hiukset huomattavasti paremassa kunnossa. Jätin sokerin ja hiivan pois, eli syön hiivatonta ruisleipää. Kilpirauhas-sairaus aiheuttaa hiustenlähtöä, joten kannattaa tutkituttaa verestä kilpirauhasarvot. Seboorrea eksemassa talin liikatuotanto tukkii hiuspohjaa jolloin tukkoontuneet hiusnystyt tulehtuvat ja seurauksena hiustenlähtöä, tämäkin sairaus liittyy hormooneihin. Hiusvärit myrkkyä hiuspohjalle, pakko oli jättää ne pois. Nykyisin hiuspohja lähes terve. Psoriasta voi olla hiuspohjassakin. Hyvän rasvan eli voin käyttö kannattaa. Luonnontuote shampoo on sopivan mietoa hiuspohjalle. Pitkään jatkunut stressi on huomattava uhkatekijä terveydelle.

    • pirpana061

      Perheessäni on allergiaa, astmaa, yliherkkyyttä, niin itselläni kuin suvussani. Ainut lapseni neljästä, jolla ei ed mainittuja oireita, niin on pälvikaljua. Itselläni ollu lapsena ja nuorena taiveihottumaa, ikää myöten muita allergioita, ja nyt vaihdevuosi-iässä ihon kuivuutta yms. Eli kysymys on yliherkkyyksistä, allergioista, immunologisista oireista........vaihdevuosien jälkeen, kun estrogeenitoiminta loppuu, niin ihon ( myös esim silmien ) kuivuus on ihan normaalia. Itse joudun jatkuvasti käyttämään mm silmiä kostuttavia tippoja. Pälvikaljun kohdalla srl:assa kerrottiin sen uusiutuvan/ esiintyvän mm stressitilanteissa. ...pysyvää hoitoa ei oiken ole, aikaa myöten tilanne rauhottuu. En usko että sinulel olisi nyt yht äkkiä puhjennut allergioita, kyse on yliherkkyydestä/hormoonimuutoksista, stressistä jne... tsemppiä ja stressitöntä vaihdevuosiaikaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5608
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3141
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      43
      2748
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2082
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2065
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1869
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      100
      1844
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1782
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1258
    Aihe