Hei,
Iho tuntuu olevan terveyteni heikoin lenkki, nuorena on ollut allergista taiveihottumaa, aknea ja taipumusta käsien kuivumiseen talvella jne. Nyt vaihdevuosissa sain diagnoosit valkojäkälä ja psoriasis ja pian sen jälkeen havaitsin päälaella parisenttisen kaljun kohdan. Tulee väistämättä ajatus, että näillä voisi olla yhteys toisiinsa, mutta millä tavalla? Hormonit? (Raskausaikana oli muuten niin iho, hiukset kuin päänahkakin hyvässä kunnossa.) Allergia?
Kokeilut välttää (vähentää) gluteeniviljoja ja maitoa eivät oikein tuntuneet hyvältä. En tupakoi, käytän alkoholia kohtuudella, harrastan liikuntaa sekä syon monipuolisesti, vihanneksia ym. yleisesti terveellisenä pidettyä. Sen lisäksi olen ylipainoinen, stressaan työtilanteestani ja nukun liian vähän. Tässä viimeisessä lauseessako selitys kaikelle?
Psoriasis, valkojäkälä sekä pälvikalju - alkusyy?
2
507
Vastaukset
- terveyttä.tavoitellen
Käytän Evonia Hair Booster tuotetta, jo parin viikon käytön jälkeen hiuspohja ja hiukset huomattavasti paremassa kunnossa. Jätin sokerin ja hiivan pois, eli syön hiivatonta ruisleipää. Kilpirauhas-sairaus aiheuttaa hiustenlähtöä, joten kannattaa tutkituttaa verestä kilpirauhasarvot. Seboorrea eksemassa talin liikatuotanto tukkii hiuspohjaa jolloin tukkoontuneet hiusnystyt tulehtuvat ja seurauksena hiustenlähtöä, tämäkin sairaus liittyy hormooneihin. Hiusvärit myrkkyä hiuspohjalle, pakko oli jättää ne pois. Nykyisin hiuspohja lähes terve. Psoriasta voi olla hiuspohjassakin. Hyvän rasvan eli voin käyttö kannattaa. Luonnontuote shampoo on sopivan mietoa hiuspohjalle. Pitkään jatkunut stressi on huomattava uhkatekijä terveydelle.
- pirpana061
Perheessäni on allergiaa, astmaa, yliherkkyyttä, niin itselläni kuin suvussani. Ainut lapseni neljästä, jolla ei ed mainittuja oireita, niin on pälvikaljua. Itselläni ollu lapsena ja nuorena taiveihottumaa, ikää myöten muita allergioita, ja nyt vaihdevuosi-iässä ihon kuivuutta yms. Eli kysymys on yliherkkyyksistä, allergioista, immunologisista oireista........vaihdevuosien jälkeen, kun estrogeenitoiminta loppuu, niin ihon ( myös esim silmien ) kuivuus on ihan normaalia. Itse joudun jatkuvasti käyttämään mm silmiä kostuttavia tippoja. Pälvikaljun kohdalla srl:assa kerrottiin sen uusiutuvan/ esiintyvän mm stressitilanteissa. ...pysyvää hoitoa ei oiken ole, aikaa myöten tilanne rauhottuu. En usko että sinulel olisi nyt yht äkkiä puhjennut allergioita, kyse on yliherkkyydestä/hormoonimuutoksista, stressistä jne... tsemppiä ja stressitöntä vaihdevuosiaikaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761