Onko se mahdollista? En halua myöskään joutua oikeuteen.
Ruotsin kielen vastustuksesta putkaan?
NeljäKolmekymmentäKuus
485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ruotsalaiset ovat rikastuttaneet
Poliittisella viisaudellaan kaikkia
Pohjoismaita eniten, miksi me olemme niin tanan tyhmiä, että emme halua ymmärtää mitä he meille haluaa kertoa, ruotsinkieli tulee olemaan kuitenkin se kieli tulevaisuudessakin, jota puhutaan
Yhä enenevässä määrin pohjolassa, ruotsi on se valtio jota pohjolassa seurataan taloudellisessa mielessä eniten, ruotsalaiset ovat se kansa joka ohjaa pohjolaa ovat tulevaisuudessakin hyviä naapureitamme, ruotsi on se maa joka on työllistänyt eniten muita naapureita, ja tulee.varmasti olemaan aina.
Suomalaisia on ruotsissa 700 000 ensinmäisen toisen ja kolmannen polven siirtolaisia, onhan se hyvä että osaamme heidän kieltä, eihän siitä haitta ole?
Suomen päättäjät seuraa aina miten ruotsi asioitaan ratkaisee
Eduskunta hallitus on aina yhteydessä myöskin ruotsin suuntaan naapurina mite me yhdessä menemme asioissa eteenpäin, miksi lopettaisimme ymmärryksemme heidän suuntaan, suomen ruotsalaiset ovat myös hienoa kansaa, Lopettakaa vihankylvö ruotsalaisia ja ruotsin kieltä kohtaan , mielestäni suomen ruotsalaiset ovat suomalaisia, ovat syntyneet ja asuneet sina suomessa? meillä On vain kansanvähemmistö joka käyttää äidinkielenään ruotsia, eihän se ole rikos?
Niinpä! Kohta kai sekin on edessä, kun svekoeliitin epätoivo kasvaa kansan vastustuksen myötä.
Nimittäin jo esitetään, että koululaisia erotettaisiin koulusta pakkoruotsin vastaisuuden takia!?
Opetushallitus ja kieltenopettajien liitto esittää, että "ruotsin kielen vastaisen tiedon" levittämisestä koulussa johtaisi oppilaan väliaikaiseen erottamisen!?
Huhhuh! Miltä kuulostaa?
Suomessa saa agitoida anarkistit valeuutisilla poliisien kimppuun ilman seuraamuksia. Pakkoruotsin vastustajat halutaan erottaa koulusta ja jopa panna vankilaan. Heidän mielipiteensä sensuroidaan.