Hitler ei tehnyt mitään väärää

Onko tämä argumentti totta?

Vastaan itse

Ehkä.

15

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Sodan häviäminen. Jos Hitler olisi antanut ammattilaisten tehdä työnsä, puuttumatta itse oikeisiin järjestelyihin, olisi saksa voinut voittaa. (esimerkkinä tästä: ME-262 pommittajaksi. Kiinteä laukaisualusta V-2 ohjuksille. Riittämätön investointi ilmavoimiin ja sukellusveneisiin. Stalingradin pitäminen.)
      2. Tämä on neuvottelukysymys ja melko suhteellista, mutta jotkut pitävät kansan yhdistämistä tietyn ryhmän vihaamisen pohjalle vääränä tekona.

      • valkoinen.viha

        Voisiko tämä tapahtua nykyaikanakin?

        Yhdistetään kaikki islamia vastaan, kunnes on liian myöhäistä.


    • Väitteesi ei ole argumentti.

      • qwrqr221432

        Hänen väite on fakta.


      • qwrqr221432 kirjoitti:

        Hänen väite on fakta.

        Unohdit possessiivisuffiksin.


    • enemmän_nähnyt

      Sinusta olisi varmaan vaan "kiva", jos joku diktaattori jossain keksisi, että kaikki suomalaiset ovat vähä-älyisiä ali-ihmisiä, ja meidät on hävitettävä. Et ole yhtään parempi kuin kukaan muu, et yhtään arvokkaampi kuin kukaan muu. Joku voi joskus taittaa sinut kuin kukkasen ja polkaista sontaan. Ainakin omasta mielestään oikeutetusti. Sitä odotellessa.

      • yuggis_

        Holokausti on valetta.


      • eräs-teoria
        yuggis_ kirjoitti:

        Holokausti on valetta.

        Juutalaiset polttivat itsensä korvausten vuoksi.


      • eräs-teoria kirjoitti:

        Juutalaiset polttivat itsensä korvausten vuoksi.

        Juuri näin.


    • Häviäjä_on_väärässä

      Väärän määrittelee lopulta sodan voittaja. Siksi Saksan johtajat hirtettiin viime maailmansodan jälkeen. Mutta ei Neuvostoliiton johtajia, jotka tekivät samanlaisia rikoksia ennen sotaa, sen aikana ja vielä myöhemminkin.

      Jos Hitler olisi tyytynyt vaikkapa vuoden 1938 lopun tilanteeseen ja Bismarckin tapaan vakiinnuttanut Saksan uuden aseman, saattaisimme nykyisinkin pitää häntä eräänä maailmanhistorian nerokkaimmista valtiomiehistä. Onhan sentään poikkeuksellinen saavutus nousta maahanmuuttaja-sekatyömiehestä 20 vuodessa suurvallan diktaattoriksi ja sitten pitkälti korjata edellisen maailmansodan tappiot muutamassa vuodessa aseita käyttämättä.

    • jännä_juttu

      Asia on todellakin kaksipiippuinen juttu, koska paljon ihmisiä kuoli toisessa maailmansodassa, mutta sodan takia kehitettiin uutta tekniikkaa jolla esim. ihminen saatiin Kuuhun.

      • Stalin tapatti monta kertaa enemmän ihmisiä kuin Hitler, mutta Hitleriä pidetään yleisesti "pahempana" henkilönä. Taikka Mao.

        Miksi?


      • justAsking

        Varmaankin siksi että Hitler hävisi sodan. "If you win, you need not have to explain... If you lose, you should not be there to explain!" - Adolf Hitler


      • yuggis_ kirjoitti:

        Stalin tapatti monta kertaa enemmän ihmisiä kuin Hitler, mutta Hitleriä pidetään yleisesti "pahempana" henkilönä. Taikka Mao.

        Miksi?

        Tyhmä kysymys? Jos Stalinia olisi sodan jälkeen kyseenalaistettu olisi 3msota ollut luonnollinen...
        Sen sijaan Hitler tappoi järkyttävän määrän juutalaisia..
        Muista että Neuvostoliitto oli paljon isompi verrattuna Saksaan. Poliisivaltiota on helpompaa pitää kasassa pienellä alueella. Harvaanasutulla seudulla ihmisiä on hankala kontrolloida mutta helppo ampua
        En lähde vertailemaan kumpi heistä teki enemmän vääryyksiä.. Mutta Luulen että kummankaan ajatusmalli ei sovi minulle...


    • Anonyymi

      Tietysti on tyhmät kiket olisi vielä saanut kiduttaa ennen varsinaista kaasutusta, niin se olisi tehnyt hänestä paremman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      133
      4271
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2999
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2617
    7. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2463
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe