Radiojumalanpalvelus sunnuntaina 9.4.

Klo 11 Radio Yle 1, Oulun adventtiseurakunnasta:

Saarnaa pastori Erkki Haapasalo,

liturgina Marko Huurre,
rukouksessa avustavat Jani Jalosalmi ja Susanna Hörkkö,
todistuspuheenvuoron pitää Elina Mäkinen,
urkurina Rauno Heikkinen,

Vesa Nurminen laulaa ja soittaa kitaraa.

Yhteislaulut Seurakunta laulaa -kirjasta: 91 "Tänne Jeesus tulimme" (säv. Johann Crüge, san. Tobias Clausnitzer, suom. Jacob ja Abraham Frosterus, sov. Ilmari Krohn), 177 "Mä Jeesuksesta laulan" (säv. William H. Doane, san. Fanny Crosby, suom. Olli Vuorinen), 39 "Varmana laulaa Herrasta saan" (säv. J. Phoebe Knapp, san. Fanny Crosby, suom. Lauri Thurén).

Vesa Nurminen esittää laulut "Yksi tie" (säv. M. Hudson, san. Juha Tapio) ja "Hymni" (säv. & san. Pekka Simojoki).
Alkusoittona "Preludi" (säv. Carl August Kern).
Päätössoittona "Postludi" (säv. Ole Koppang).

11

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkoparannettavaa

      Kuunteliko kukaan? Onko mitään kommentteja?

    • Ei.kukaan.järkevä

      Kuka sellaisen adventismin takia viitsii radiota avata? Ei kukaan muu, kuin pölvästi lahkon aivo-orja.
      Maamiehen tietolaarikin paljon kiinnostavampi ohjelma.

    • Totuus.esiin.heti

      Adventistien jorinat pelkkää paskaa.

    • nhytcerx

      kristittyjen nykyaikasista herra jumalan palvelua...
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
      Noitavainot nykyaikana
      Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[14] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[15] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008.[16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia." Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[18]

    • "Kuunteliko kukaan? Onko mitään kommentteja?"


      Kuuntelin.
      Vei mieleni apeaksi, kun arvioin, millaisen esityksen kyseinen paikallisseurakunta todennäköisesti olisi saanut aikaan 70-luvulla.

      Pastori vaikutti leipääntyneeltä ja seurakunta yhteislauluun haluttomalta.

      Yhteislaulua kuunnellessani veikkailin mielessäni, oliko paikan päällä seurakuntalaisia yli vai alle kymmenen.

      Mutta jotenkinhan sen alamäen on ilmennyttävä.

      Eikö vastaisuudessa kannattaisi radio- ja/tai TV-jumalanpalvelukset sijoittaa sellaiseen paikallisseurakuntaan, jossa on ainakin 50 aktiivijäsentä?

      Kai sellaisiakin vielä on? Vai olenko liian optimistinen?

    • Lahjattomat.adventistit

      Taisi olla siellä kirkkosalissa nekin harvat äänet vielä maksettuja laulajia? Oulun aktiivinen seurakunta kun jäsenmäärältään lähentelee sitä pyörää nollaa.

      Adventtikirkon piiristä Suomesta ei löydy laulunlahjoilla siunattuja. Jotkut ovat kyllä innokkaasti nimittämässä itseään oikein oopperalaulajiksikin, mutta taitavat olla takapihan oopperassa laulamassa yhdessä kiimaisten juoksuaikaa potevien kissojen kanssa? Ovathan ne muutkin lahjat adventtikirkon piirissä Suomessa kadoksissa, ellei sitten pastoreiden rahanahneuden armolahjaa lasketa mukaan.

      Joillakin on siellä adventtikirkossa hirveä hinku olla esillä ja esiintyä. Sen kuunteleminen on ihan kamalaa.

    • kolehdinkerääjä

      Tilaisuuden juontajan olisi toki pitänyt sopia etukäteen siitä, kuka kolehdin kerää, eikä rueta kesken jumalanpalveluksen huhuilemaan, että nyt tarvittaisiin joku keräämään kolehti. Yksinlaulut olivat hyviä.

    • Ilotonta.ja.hengetöntä

      Palkkapaimenen virkaa hoitavan Erkki Haapasalon saarna oli tylsyydessään vertaansa vaille. Niin olivat myös yhteislaulut, joihin taisi osallistua vain yksi laulaja? Yhteislaulut olivat muutenkin masentavan laahaavia, surullisia ja vailla minkäänlaista henkeä, kuten myös yksinlauluesitys, aivan kamalaa kuunneltava.

      Jumalanpalvelus muistutti lähinnä hautaustilaisuutta. Lieneekö sitten Suomen adventtikirkon loppu jo arkkua ja tuhkausta vaille sinetöity?

      • pyhpyhjapyh

        Paskapuheesi ei hetkauta yhtään.


    • kerettiläinen-

      Piti ihan kuunnella tämä radiojumalanpalvelus, kun sitä niin kovasti täällä pelkästään haukuttiin ja täytyy todeta, ettei se nyt ihan noin huono ollut kuin täällä annetaan ymmärtää. Jaksoin jopa kuunnella sen loppuun asti.

      Ja minä ainakin pidin Vesa Nurmisen yksinlauluesityksistä ja lauluista kaikessa yksinkertaisuudessaan. Hänellä on mielestäni kaunis ääni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      353
      3957
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      131
      2885
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      3
      2472
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      98
      2317
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      114
      2085
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      63
      2037
    7. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      35
      1802
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      131
      1647
    9. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      24
      1479
    10. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      77
      1398
    Aihe