Varaaja ja osat virosta

Onko kukaan hommannut näitä sieltä?Hinnat jopa 1/3 suomen vastaavista.Saako sieltä myös asennuksen tai miten kotimaiset putkimiehet suhtautuvat näiden asennukseen?
6365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen tuonut suomeen lämpökatiloita ja käyttövesivarajia laita postia mitä tarvitset kuljen jokakuukausi Virossa [email protected]

Äänestä

Suomalaiset putkiliikkeet ostavat Virosta. Ei siinä ole mitään muuta erikoista kuin se, että muutamissa putkitukuissa on otettava kaupantekijäisryyppy. Suurempia kauppoja varten tarvitaan ns. juoppokuski.

Työkalujen vuokrauskin onnistuu. Jos esim. tarvitsee muovin hitsauslaitetta satunnaisesti, sellaisen saa virolaisilta lainaksi. Osat ovat merkittävän edullisia. Sama koskee tyhjiöpummpuja ja muuta vähemmän päivittäiskäytössä olevaa.

Äänestä

Lämmityskattilan sijaan virosta tulee katila.
Suomestakin löytyy edullisia jos vähän viitsii googlettaa.

Äänestä

Olen tilannut, itse asentanut. Myös Puolasta löytyy kaikkia ja tosiaan 1/3 siitä hinnasta, mitä samallainen Suomessa maksaa. Tyytyväinen olo on.

Äänestä

Puolasta ostettaessa taitaa tulla pikkuisen kuljetuskuluja päälle.

Äänestä
  • Puolasta tulee tavara Suomeen halvemmalla kuin vastaavalla matkalla Suomesta. Puolasta tulee tavara kolmessa päivässä.

    Vastaavasti kuljetus Porvoo-Helsinki on kalliimpi kuin kuljetus Tallinna-Helsinki.

    Paketti Saksasta tulee Suomeen 10:llä eurolla.

    Painavan koneen (esimerkiksi sorvin) kuljetus Saksasta Suomeen on 375 euroa.

    Osa verkkokaupoista ei enää laskuta kuljetuksista lainkaan. Esimerkiksi Amazon toimittaa rakennustarvikkeita ns. ilmaiseksi.

    Eurolava liikkuu koko Euroopan alueella 200 eurolla mistä tahansa mihin tahansa.

    Isosta-Britanniasta tulee tavara Suomeen 17 punnalla per kolli. Suomeen tavara tulee 24 tunnissa, mutta Suomen posti tarvitsee viikon tavaran siirtoon asiakkaalle. Vältä Suomen postia kaikin keinoin, esim DHL toimii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tärppi15 kirjoitti:

Onko kukaan hommannut näitä sieltä?Hinnat jopa 1/3 suomen vastaavista.Saako sieltä myös asennuksen tai miten kotimaiset putkimiehet suhtautuvat näiden asennukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu