Onko Tarja Halonen demareiden presidenttiehdokas?

onko_näin

Tarja Halonenhan voidaan asettaa presidenttiehdokkaaksi, koska kahden kauden jälkeen on ollut lain vaatima yhden kauden tauko. Demareillahan on ollut vaikeuksia löytää omaa ehdokasta. Onko asia niin, että tällä pedataan Halosen predidenttiehdokkuutta? Vahvaa kannatusta tulisi varmasti myös Vasemmistoliitolta ja Vihreiltä.

16

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SAKnRahalla

      Dementoituva DDR:n palkallinen juoksutyttö 1970 alkaen. Täyttää vaalivuonna 75 vuotta, vaalikauden lopulla 81v. Hienoa, kun SAK-SDP voisi toimia muorin selän takana varjopressana. Halonen kiikutettaisiin silloin tällöin lukemaan lapusta muutama rivi YLE1:ssä. Kaikki muu pääosin etukäteen nauhoitettuna.

      • eionistuuuu

        Sdp:n käenpoika-Seta jo hieroo vallanhimossaan itseään. Mutta nyt ei onnistu.


      • Valitettavaa ja vastatoimiakin todennäköisesti edellyttää on Haloskan suunnitelmallinen hakeutuminen SDP:n ja vasemmiston yhteiseksi presidenttiehdokkaaksi.
        Sitä tarkoitusta varten monet myyrät YLE:ssä ja "kansalaisjärjestöissä" pitävät Halosen "presidenttiyttä" alinomaan esillä, milloin milläkin tavalla.
        Niinkin etäinen asia kuin linnunpönttökampanja alistettiin välineeksi näille pyrkimyksille -
        olihan kohderyhmä, vihervasurit poliittisesti täsmäosuva.

        Haloska tietää ainoaksi mahdollisuudekseen putkahduksen presidenttikisaan viime hetkellä.
        Olematta edes alunperin SDP:n ehdokas, nostavat laajat "vastuulliset kansalaispiirit ", siis vihervasurit tämän esiin ja pyytävät vastaehdokkaaksi mielipidetiedusteluissa ylivoimaista presidentti Niinistöä vastaan.
        Hiukan vähän ennen vaaleja Heinäluoma, Haavisto ja Andersson (tai kuka lieneekään) yhdessä näyttävästi vetäytyvät ja kehottavat äänestämään Halosta - vasemmiston ainoata toivoa..

        Halosta vastaan on valtaosa suomalaisista. Yli puolet suorastaan inhoaa tätä pahimpaan onnettomuuteen verrattavana.
        MUTTA vastatoimet eivät ehdi riittävästi kehittyä aivan vaalien alla.
        Sen varaan Haloska itse laskee. Ymmärtäkää tämä, muuten joudutte petetyiksi vaaleissa.


    • Lihaskimppa

      Tarja on hieno nainen, mutta jos ette tee nuorennusleikkausta ehdokkaisiin, puolue on haudassa kymmenessä vuodessa.

      • tässätotuus

        Tavjalla on lesbon pilalle runkkaama vittu, hullun luonne ja tyhmä pää. Tavja on viidennen kolonnan mies, Suomen tuhoaja..


    • ItsemmeNäköinenJaSopiva

      Harja Talonen on juuri sopivan ikäinen temarien ehdokkaaksi - edustaa puolujäsenten kesikiarvoaikää.

      • haistapaskaämmä

        Lisää kutsuvievaita,
        Tarja Halonen vetoaa Helsingin Sanomissa: "Keskeyttäkää pakkopalautukset konfliktimaihin"

        Lauantai 22.4.2017 klo 03.21 (päivitetty klo 03.30)

        Tarja Halosen mukaan myös suomalaisten ihmisten luottamus suomalaiseen yhteyskuntaan rakoilee, mikäli pakolaispolitiikka on lainmukaista, muttei oikeudenmukaista.

        Suomen presidenttinä toiminut Tarja Halonen kirjoittaa Helsingin Sanomien vieraskynä-palstalla, että Suomen tulisi keskeyttää pakkopalautukset konfliktimaihin.

        Halosen mukaan ei ole ihmisoikeuksien kannalta kestävä lainsäädäntöperiaate, että turvapaikkahakemusten hyväksymisperiaatteita muutettiin pääasiassa pakolaisten suuren määrän takia.

        Hän pitää myös epäilyttävänä sitä, että pakolaisia palautetaan maihin, jonne ulkoministeriö ei suosittele matkustamista. Halonen epäilee, etteivät Afganistan, Irak tai Syyria ole sen turvallisempia maasta paenneille kuin ne ovat suomalaisille.

        Halonen esittää myös, että turvapaikkapäätöksiä tekevät viranomaiset joutuvat tekemään päätöksiä liian vähin resurssein ja vaillinaisten tietojen perusteella.

        Ratkaisuksi Halonen esittää, että pakkopalautukset tulisi keskeyttää, kunnes palautusprosessin ongelmia on ratkottu.

        TAIKA DAHLBOM
        [email protected]


    • 1111122222

      Jokos tarjalle on hankittu lippu seuraavalle lennolle??

      • 333777

        Toivotan menolippu!


    • rfiuerfieuieugieughiegu

      Vaikka demarit ovatkin tyhmyyden huippu puolueena, niin ei se niin tyhmä ole, että heikentäisi kannatusta siitä mitä sillä nyt on;-) Euroopassakin sosialistien suosio laskee jatkuvasti, kuten Ranskassa nyt.

      • totuusleikki

        Missä tyhmyys mitataan.Halonen sai paljon kehuja maailmalla, ja myös Suomessa., ne jotka moittivat ja haukkuvat eivät oikein löydä hyvää syytä.


      • S24uomlaineN
        totuusleikki kirjoitti:

        Missä tyhmyys mitataan.Halonen sai paljon kehuja maailmalla, ja myös Suomessa., ne jotka moittivat ja haukkuvat eivät oikein löydä hyvää syytä.

        Joiltakin sai joiltakin ei. Putinin antama korkea arvomerkki ei nosta arvostusta Suomessa.


      • moisnennnnnn
        totuusleikki kirjoitti:

        Missä tyhmyys mitataan.Halonen sai paljon kehuja maailmalla, ja myös Suomessa., ne jotka moittivat ja haukkuvat eivät oikein löydä hyvää syytä.

        Setalaiset lisääntymiskyvyttömät matuttavat narkkarikusipäät kehuivat. Muut eivät ikinä sortuisi moiseen paskaan.


      • surkea_akka
        totuusleikki kirjoitti:

        Missä tyhmyys mitataan.Halonen sai paljon kehuja maailmalla, ja myös Suomessa., ne jotka moittivat ja haukkuvat eivät oikein löydä hyvää syytä.

        Joo sai kehuja valtavasti mm Putinilta kun Halonen akiteerasi maamiinat tuhottavaksi Suomen puolustusvoimilta. Oli se varsinainen kädenojennus Putinille, joten turhasta ei Putini Halosta ylistänyt.
        En todellakaan ymmärtänyt silloin, enkä ymmärrä vielläkäåän tuomosta puolustusvoimain ylipäälikköä, joka tuhoaa oman maan puolustusta.


    • sierjeg

      Ruma vanha akka ei enää SUOMEA edustamaan!!! Niinistö paras ainoa jota täyttää kenkät KEKKOSEN jälkeen.

    • Veli.Vaalilappu

      "Onko asia niin, että tällä pedataan Halosen predidenttiehdokkuutta? Vahvaa kannatusta tulisi varmasti myös Vasemmistoliitolta ja Vihreiltä."

      On aiheellista muuttaa iltarukousta vaikkapa tyyliin "Honkajoki".
      "Ja lopuksi pyydän jos siellä nyt kaitselmuksen konttorissa ketään on, varjele meitä Ilaskiviltä ja muilta menneisyyden haamuilta. Ja siunaa Suomen kansaa älyllä ja kohtuullisuuden tajulla . etteivät toista kertaa äänestäisi niin , että saisivat halosta!. Opetuksen olemme sinulta tai SDP ltä jo saaneet.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe