Milloin kannattaa alkaa treenaamaan?

12.vPoika

Olen 13 vuotias poika ja mietin että milloin kannattaa alkaa treenaamaan lihaksia? Toinen kysymys on ,että miten sheikkeri toimii/miten sitä käytetään?

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähänjotainluettavaa

      Murrosiässä kannattaa liikkua monipuolisesti, jotta vertalon lihaksisto kehittyy tasapuolisesti. Jos katsot ihmisen lihaksia, isot lihakset saattavat näyttää sinun mielestä hienoilta ja haluat sellaiset saada. Muista kuitenkin, että KAIKKI lihakset ovat tärkeitä! Monipuolisella liikunnalla kehitetty lihaksisto on motoriikaltaan ja hienosäädöltään paljon parempi.

      Esim. 400 m pikajuoksia saattaa näyttää lihaksikkaalta ja lihaksilla on merkitystä. Juoksun aikana isot lihakset kuluttavat paljon energiaa ja väsyvät. Tämä aiheuttaa juoksijalle kangistumista ja vauhti hidastuu. Tällä hetkellä kaikkien pienempien tukilihasten tärkeys korostuu. Jos lihaksistoa ei ole kehittänyt tasapainoisesti, juoksuasento ja tekniikka huononee, loukkaantumisalttius jne kasvavat.

      Todella kevyt lihastreeni jo murrosiässä on osoitettu olevan hyödyllistä, mutta tosi raskaita painoja ja kehonrakennus tyylistä treenausta ei missään tapauksessa kannata aloittaa noin nuorena!

      Shaker on juomapullo, jota yleisesti käytetään palautusjuomien valmistamiseen. Proteiini- tai muu palautusjuomajauhe laitetaan pulloon, sen jälkeen lisätään vettä haluamasi määrä. Tätä seosta ravistetaa ("shake") shakerilla, jolloin jauhe liukenee veteen. Juomapullossa on yleensä "verkkomainen" osa, joka helpottaan jauheen liukenemista veteen hajoittaen syntyvia jauhopaakkuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      261
      4103
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      129
      2352
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1501
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      978
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      132
      966
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      335
      889
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      810
    Aihe