Kuinka paljon vanhoillislestadiolaisia valittiin Oulun kaupunginvaltuustoon?
VAIN ME -PUUPÄITÄ valtuustoon??
Vaalitarkkailija
38659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tätä puoluetta, ei ole Oulussa.
Toisella palstalla oli tieto, että yli 10 vain me -vanhoillislestadiolaista puupäätä valittiin Oulun kaupunginvaltuustoon.
Eikö sinulla helluntailaisella melperillä ole muuta tekemistä näin vaalien aikaan kuin kiertää toisilla palstoilla laskemassa montako lestadiolaista valtuutettua on pois helluntailaisuuden äänestäjistä kristillisestä helluntailiitosta?
Sinä sairas melperi-hokia. Muista ottaa lääkkeet.
Tietääkö hän montako hellarin valittiin Oulun Kaupungin valtuustoon.
Mika Niikko ja Teuvo Hakkarainen.
Onkohan sari esayja helluntailainen?
*'hokia. **
Sieltähän se paljastuikin, ei ollutkaan mellu vaan kesitas-Pellikka Kempeleestä
Johanna Tukiainen. Toimi Kankaanniemi, Sebastian Tynkkynen jne.
Ovat taatusti vl-taustaisia kommentoijia täällä. Samaa virttä veisaavat heti, jos kommentoidaan lestoista.
Jos pitää paikkansa, että 10 lestaa kepulaisia, niin luku on järkyttävän suuri. Silloin asiat päätetään aina ry:llä eli kollektiivinen junttaus toimii lestoilla.
Helluntailaisia ovat, tosin mitä se haittaa ketä ovat, joka tapauksessa tyhmiä helluntailaisia...
Siunauksella
Kes
Kymmenen kepulestaa oli edellisessäkin valtuustossa ja aika pitkälti samat äänestettiin jatkokaudelle. Nopeasti katsottuna sattui silmiin ainoastaan yksi lesta, joka pyrki jatkokaudelle ja ei tullut valituksi, mutta tilalle valittiin uusia lestoja esimerksi korkean profiilin lesta, päivämiehen päätoimittaja eli kaupungin valtuustossamme on nyt ihan SRK:n toimistolta jehu pitämässä kepun valtuustoryhmässä kuria yllä.
Kovat ajat jatkuvat Oulussa.
Tässä yksi uusi valtuutettumme: https://fi.wikipedia.org/wiki/Pekka_Aittakumpu
Säälin oululaisia. Te maksatte kovan hinnan siitä, että HARHALAHKO vanhoillislestadiolainen herätysliike on sijoittanut pääpaikkansa Ouluun.
Niikko ja Hakkarainen eivät ole Oulun kaupunginvaltuustossa, kuten eivät J. Tukiainen ja T. Kankaanpääkään. Tynkkynen Oulussa lienee ainoa perSuHellurei.
4,5 hellaria on ko.
sun pitäisi asiantuntijana pystyä laskemaan tuo nimilistasta
En mä näe lukea ,minä näen vain piruja joka paikassa.
Vanhoillislestadiolaisissa riittää puupäitä vaikka muille jakaa.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kuntavaalit-2017/nain-oulun-eri-puolilla-aanestettiin-katso-ykkospuolueet-aanestysalueittain/756895/
Kuntaliitokset keskustalais-lestadiolaisten kanssa pilaa Oulun ja siinä mielessä erikoista, kun tämä kepulaisuus ei edusta oikeita oululaisia, mutta siltikin sillä on valtuustossa eniten paikkoja.
Ilman kuntaliitoksia kepukuntien kanssa Oulussa jaettaisiin valtuustopaikat hieman eritavalla ja keskusta olisi pienpuolue.
1. Kokoomus
2. Vasemmisto
3. Vihreät
4. Keskusta
5. SDP
Kyllä kepu on vanhan Oulun suurin myös.
Ainakin eduskuntavaaleissa oli. Näiden vaalien karttaan en ole vielä törmännyt. Kokoomus ja kepu joka tapauksessa. Oulu on oikeistolainen kaupunki, jossa vanhassa osassa todella asuu 150 000 ihmistä.
Kepun sisäisiin paikkoihin syrjäkunnat vaikuttaa tietty kun ääniä keskitetään, esim Yli-Iissä kaikki äänesti käytännössä samaa ehdokasta.
Kommarit myös keskittää, mutta kärkiehdokkaihin, ei alueellisesti. Sarkkinen esimerkki siitä ja Korhonen.
jaahas, siinähän se kartta olikin, muutosta näemmä tullut
Ydinkeskusta on kokoomus aluetta, siellähän asuu alle 10 tuhatta ihmistä
Väri tossa kartassa harhauttaa. Joku Yli-Ii näyttää isolta alueelta, mutta väkeä on vain 1/10 keskusta-alueesta.
Kyllä Kepu on johtava ihan jo keskustan kupeessakin, maikkula, värttö, intiö , kaketsu ja sit isot alueet kaakkuri, metsokangas jne.
Kyllä me vanhoillislestadiolaiset valtuustossa siinä pärjäämme kuin muutkin.
Mistä tiesit heti että olen Haaviston pekun kamu?
Hyvä valtuutettu on kepulainen, joka pelkää, että Jeesus itse tulee ja raiskaa, jos asuintaloja rakennetaan kirkontornia korkeammaksi.
Jeesus tulee ja kostaa myös, jos autoja saataisin hiukan vähennettyä, koska kyllähän lestalandiassa pitää pakokaasun haista sen lehmänlannan lisäksi.
Tutkikaa nyt ihan ensiksi lestojen tekemät lapsiin sekaantumiset,ettei tarvitse uutisista lukea muutaman kuukauden päästä. Kuinka kukaan järkevä ihminen voi hurahtaa näihin lahkoihin? Oletteko ihan sekopäitä siellä Pohjanmaan perukoilla? Herätkää nyt viimeinen tähän päivään ja lakatkaa uskomasta huru-ukkojen keksimään juttuun.
Rikollisjärjestö joka on yhtä paha kuin isis.
Kun lukee viime viikon Ilta-Sanomaa, ne ovat aivan kauheita, tekevät vielä uskonnon nimissä, joku vapaa suunnan lahko.
Aivottomat naiset alistuu tämmöisten ukkojen keksimään lahkoon. Eikö virkavalta voi puuttua rikolliseen toimintaan? Kuinka kauan naiset ja lapset saa vielä kärsiä näitten uskonveljien rikoksista ilman,että kukaan puuttuu peliin? Avatkaa suunne ja kertokaa poliisille mitä siellä tapahtuu ei lestadiolaisuus ole mikään uskonto vaan kahelin keksimä tarina ja pelote.
Mihinkä sitä muuhun luottaisi, ellei omaan VAIN ME -puupäähän!
Järkipuhetta vanhoillislestadiolaiselta saarnamieheltä!
Kyllä olette todella vailla aivoja siellä takapajulassa.
TAKAPAJULAN.
VL-lahkon nokkamiehet saarnaavat Aabrahamin aikaista uskoa ja maallikkosaarnaajat saarnaavat omia tulkintojaan Raamatusta = vanhoillislestadiolaisuus on puhdasta IHMISOPPIA! Uskomisen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä, vaan se puhdasta nokkamiesten vallankäyttöä. Lestojen komentokeskus on ry:llä.
Tämä lestanuorten esittämä vauvaraha olisi kerrassaan mainio juttu. Lestadiolaisperheet ovat isoja ja niiden elettämiseen ei riitä lapsilisät ja muut kelan myöntämät etuudet, jolloin tämmöisellä vauvarahalla saisi hiukan helpotusta suurperheiden arkeen. Yksi lestadiolaisnainen ehtii elämän aikana synnyttää jopa 20 lasta, niin kyllä tälläkin keinolla hyvät rahat saataisiin käärittyä yhteiskunnalta.
http://www.suomenmaa.fi/keskusta-nyt/keskustanuoret-vauvaraha-tukemaan-kuntien-kasvua-ja-elinvoimaa-6.3.211932.6a0a4e9ad1
Kun erityisesti Oulussa ja Pohjois-Pohjanmaalla lestojen aiheuttamat sosiaalikulut ovat mittavat, nyt sitten pitäisi vielä maksaa synnytyslisää = vauvarahaa näiden solkenaan lisääntyville vl-perheille.
Kiimingin ja Oulunsalon seurakunnat tarjoavat suurperheille ilmaista kotiapua ja siitä avusta pääsee osalliseksi juuri ylisuuret vl-perheet.
Pakkoko on laittaa lapsia maailmaan enemmän kuin jaksaa niitä hoitaa? Jos lahkolaisuus velvoittaa pakkosynnyttämiseen taivaspaikan ehtona , niin SRK:n on syytä järjestää itse sitä hoitoapua näille perheille, ei yhteiskunnan, joka jo nyt joutuu kantamaan taloudellista vastuuta kohtuuttomasti.
Eli me tavalliset ei-vl-veronmaksajat maksamme kaiken tämän "lystin" vl-perheille.
Me teemme valtuustotyötä Nortin voimalla.
Pääseekö vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen jäseneksi, ellei tupakoi?
Sinua puuttui.