En pääse eroon himoistani

tukkaTulessaKadotukseen

ja kaikki ne ovat tuomittavia. Juon olutta, polttelen tupakkaa ja mässäilen grilliruokaa. Miksi kaikki kiva on kielletty?

16

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12___13

      Miksi ajattelet, että nuo on kielletty? Kuka ne kieltää ja missä?

      Mutta miksi esim. haluat tupakoida?

      • Aloittaja00

        En haluakaan mutta en pääse eroon nuista. Eikös raamatussa nuo tuomita?


      • 12___13

        Ei syömistä tai juomista ole Raamatussa kielletty. Tupakkaa Raamattu ei mainitse.

        Raamatun perusteella ahneus on paha, eikä omaa ruumista pitäisi turmella.

        Mutta hyvä, jos et halua tupakoida. Jos et halua tehdä niin, mikä saa sinut tekemään niin?

        Tupakasta eroon pääseminen vaatii sitä, että haluaa luopua siitä, tai oikeastaan ehkä ennemmin niin, että ymmärrät, ettet tarvitse sitä. Olet vähintään yhtä hyvä ilman tupakkaa. :)


    • Raamattu sanoo että täyttykää Hengellä niin ette lihan homoa täytä ja tässä linkissä tuo Jumalan voima vaikuttaa ja antaa kuulijoille voimaa elää pyhää elämää. http://www.tv7.fi/vod/player/?program=47062

    • vakava-asia

      Ms 17:11 "Sillä lihan sielu on veressä," ja sielusikin on ikuinen. Kuolemasi jälkeen koet yllärin. Sillä sinusta tulee mega Julkkis: Jes 66:23-24 "Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.  Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle. "
      Tämän vuoksi tarvitset tämän ohjeistuksen: 2 Kor 5:20 "Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa."
      Muuten kuoleman jälkeen sinulla ei enää ole kehoa millä voisit himoasi tyydyttää. Nuo syntisi himot kuitenkin jatkuu siellä ikuisesti juomareilla, kuin huorintekijöillä, varkailla, miehimyksillä, jne

    • tutki-sanaa-ja-toimi

      Kuinka himot voitetaan. Lut. kirkkon Mailis Janatuinen selittää näin; ihmisten himot johtuu perisynnistä, eikä niistä pääse koskaan eroon. Niiden kanssa on vain tultava toimeen. On vain jatkuvasti tunnustettava synnit ja käytävä ehtoollisella. Ja pysyttävä uskovien yhteydessä. Joten ei ole ihme jos ei synnistä pääse eroon. "En pääse eroon himoistani" .Room.kat. opettavat, että ihmiset syntyy syntisinä, ja synti poistuu kasteessa ja sen jälkeen, ne ovat vain tekosyntejä, jotka tunnustetaan ripissä. Raamattu sanoo Jumalan lapsille näin.Jokainen, joka tekee synnin, tekee laittomuuden, ja synti on laittomuutta. Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit, ja Hänessä ei syntiä ole. Kuka ikinä Hänessä pysyy, hän ei tee syntiä. Kuka iknä syntiä tekee, hän ei ole Häntä nähnyt eikä Häntä tuntenut,
      Ajatuksien puhdistuessa kyseiset kiusaavat teotkin poistuvat.

    • pitkäänhellari

      Älä ainakaan Jeesusta ja uskoa jätä. Kun kokee olevansa syntinen, niin sitä varmemmin tuntee tarvitsevansa Jeesuksen sovitustyötä ja sitä me jokainen tarvitaan.
      Riipu kiinni armossa ja Vapahtajassa, niin sinut vapautetaan ajallaan. Älä silti ala hyväksymään syntiä ja alistumista himoihin itsestään kuuluvana asiana.

    • väkevää-Väkevämmät

      Jos te Hengellä (Jumalan sanalla) kuoletatte lihan teot (himonne) niin te saatte elää.
      Tämän mukaan meidän tulee Jumalan Sanan avulla tuhota nuo teot ja ajatusasteella ollessa, aivan kuin Jeesuskin toimi erämaassa ollessaan. Jeesus vastasi kiusaajalle kirjoitettu on. Itse pääsin eroon tupakasta kun metsässä istuin kannon päällä ja tunnustin Jumalalle. Herra en itse pääse irti tästä paheesta. Auta Sinä ja tupakan polttaminen jäi siihen paikkaan.
      1 Kr 10:13 Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää.
      Hebr 2:14 Koska siis lapsilla on veri ja liha, tuli hänkin niistä yhtäläisellä tavalla osalliseksi, että hän kuoleman kautta kukistaisi sen, jolla oli kuolema vallassaan, se on perkeleen,
      Jes 2:14 Koska siis lapsilla on veri ja liha, tuli hänkin niistä yhtäläisellä tavalla osalliseksi, että hän kuoleman kautta kukistaisi sen, jolla oli kuolema vallassaan, se on perkeleen,
      Apt 15:29 että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"

    • jatketaan-uskossa

      Yksi asia on varma, nimittäin tämä, " Rm :6:23 Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
      Rm 6:10 Sillä minkä hän kuoli, sen hän kerta kaikkiaan kuoli pois synnistä; mutta minkä hän elää, sen hän elää Jumalalle.

      • Anonyymi

        Amen.


    • Tupakointi on kyllä terveydellisten seikkojen valossa typerää. Olut ja grilliruuat puolestaan kohtuudella nautittuina eivät ole millään tavoin vääriä.

      Mistä moisen keksit?

    • Anonyymi

      Jos mielii päästä Taivaaseen Jumalan luokse, pitäisi pidättäytyä maallista himoista, ei ne muuten kiellettyjä ole, Saatanan seuraan pääsee tekemättä mitään, ainoastaan tie Taivaaseen on Jeesuksessa Kristuksessa, jos todella haluat Taivaaseen, olet valmis uhraamaan "maallisen" elämäsi.

      • Anonyymi

        Iankaikkisen elämän saa uskomalla Jeesukseen. Valtakuntaan pääsee tekemällä Jumalan tahdon. Ei saa sekoittaa nämä asiat.


    • Anonyymi

      Jeesus makaa edelleen aavikon hiekassa.

    • Jeesuksessa on elämä paljon mukavampaa, on todelisesti haluttava päästä pois entisestä mässäilystä, elle ole tosissaan ei pääse jeesus ei ole väkivaltainen missään suhteessa ihmiseen.

    • Anonyymi

      Eipähän toi juutalainen jeesus pääse eroon alakoulu ikäisten lapsiin kohdistuvasta seksuaalisuudestaan,eli raiskauksista faijansa kanssa.Joten pienet on noi sun herkuttelut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2855
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      109
      1132
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      887
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      824
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      754
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      749
    Aihe