Mistä moinen kunnia tälle turistille.
Miehet kaappasivat turvapaikanhakijan autoon
ssdfffffffff
43920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Olisikohan siitä kyseisestä paku-Letukasta vielä osia myytävänä, olisi joillekin osille vähän tarvetta?
onko linkkiä?
Kuukkeliin vaan hauksi "Miehet kaappasivat turvapaikanhakijan", niin sieltä sitä tapahtumien taustaa löytyy.
Huhhuh millaisia natseja sielläpäin asuu. Toivottavasti nimet ja kuvat tulee pikaisesti julki niin tietääpähän keitä kohti sylkeä kun kadulla tulee vastaan.
Kunniamerkit jakoon. Joltain löytyy tässä maassa vielä selkärankaa...
Ei sykeminen sentään mikään kunniamerkin arvoinen teko ole, ei silti vaikka räkäklimppien kohteena olisivatkin nuo viisi ameebaa.
Samaa mieltä.
Muista suvaitse, ihmisiä.
Onpa näemmä linkki poistettu. Miksiköhän niin?
Onko joku ero valtakunnallisella lehdellä ja Suomi24:n palstalla?
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005166373.html
Kaikki ei ole tässä maailmassa niin sallittua ja julkaisukelpoista, vaikka niin moni kuvitteleekin.
Asiattomattomat viestit, tai sellaiset linkit, jotka eivät johda mihinkään, tai ole julkaisukelpoisia poistetaan.
Niin, että vaan tiedoksi.
Sehän on ollut vain tavallinen siilinjärveläinen maisemakierros, pitäähän sitä kulttuuria rikastaa :)
Haista huilu!
Muilutuksille mihin ja keneen tahansa kohdistuen ei ole olemassa mitään oikeutusta.
Vain kivikaudella elävät ihmiset, umpijuopot ja päästänsä viimeisetkin älyn ja järjenpipanat menettäneet syyllistyvät sellaiseen ääliömäiseen tekoon.
Soramontuissahan ne samaiset siilin pullistelijat ovat ennenkin käyneet harrastamassa kultturiaan (= homoilua), miksi sinne sitten nyt piti vielä se normaalisuuntautunut turvapaikanhakijakin raahata?
Hei minne se suvaitsevaisuus nyt unohtui? Tämähän oli vain ikävä yksittäistapaus :(
Onko nimiä tekijöistä? Minkä värinen Chevy Van?
Kuulopuheiden mukaan Chevy oli väriltään vihreä.
Mutta itse epäilin auton väriksi valkoista.
Liekö tuolla enää väliä, ketkä olivat tekijöitä.
Sakothan siitä oikeuskäsittelyn jälkeen niille tulemaan joka tapauksessa.
Ja ehkä ehdollistakin vankeutta.
Mitä yleensä langetetaan pahoinpitelystä. No, vapaudenriistonkin he tekivät.
Ehdottomaan vankeusrangaistukseen täytyy tekojen olla yleensä huomattavasti vakavampia.
Suojeletko tekijöitä vai olitko itse siellä soramontulla kun noin jänittää nimien julkaisu.
En ollut paikalla, mutta täällähän on kommentoijatkin reilusti nimettömiä.
Niin ollaankin nimettöminä, mutta me ei ollakaan syyllistytty rikoksiin.
Varsinaisia savolaisia sankareita, ehdottaisin näille sankareille reilua tasaarvoista ottelua mies miestä vastaan, milloin herroille kävisi??
Ei se kyseinen episodi tainnut olla kovinkaan tasapuolinen ottelu...
Ehdottaisin myös näiden sankarillisten savolaismiesten äideille jaettavaksi lähestyvänä Äitienpäivänä ansiomitali onnistuneesta kasvatuksesta jolla päätyy valtakunnan medioihin.
Isän vaikutusta ja perittyjä ilmeisemmin raksaduunarin tms tason geenien vaikutusta aliarvioimatta!
Miksi pitää syyttää vanhempia? Eiköhän se ole ollut näitten sankarillisten savolaismiesten oma valinta mitä ne tekee ja tolskaa, vanhemmista riippumatta.
Ja mikä vika on raksaduunareissa? Ilman niitähän ei meillä olisi esimerkiksi taloja, missä sinäkin, mamumanager, todennäköisesti asut.
Mikä on sinun koulutuksesi? Onnistuisiko esimeriksi omakotitalon rakentaminen sinulta?
On se vaan ihmeellistä miten näitä valtaväestön kriminaalinalkuja paapotaan noissa valtamedioissa!
Jos vähemmistöön kuuluvat hevosmiehet olisivat tehneet vastaavan teon, niin heti olisi kaikkien tekijöiden nimet julkaistu, ja vieläpä oikein lihavoidulla tekstillä, joka ainoassa valtamediassa.
Odottakaahan vaan kun MV-lehden siilinjärveläiset avustajat heräävät horroksestaan, niin sitten kyllä kaikkien tekijöiden nimet ja kuvat saadaan takuulla julkisuuteen.
Tuollaisiin tekoihin syyllistyvien ei kannata ainakaan näillä palstoilla kirjoitella arvostelujaan turvapaikanhakijoihin liittyen. Suomessa on sitä varten lait, joita tulee KAIKKIEN noudattaa.
Oletan että "matuista" kirjoittelijat ja heitä häiriköivät ovat ihan muualta kuin akateemisista perheistä lähtöisin joten kunnia sinne minne kunnia kuuluu!
Tuo oli helppo päättely. Tietääkseni siellä kyläpahasessa ei ole yhtään akateemista perhettä.
Noita tuollaisia heikkolahjaisia lapsia syntyy niin herrojen kuin duunareidenkin perheisiin, ei siinä vanhempien ammatilla tai koulutustasolla ole paljon vaikutusta.
Hämmästyttävää, miten vieläkin jotkut uskovat natsi-Saksan oppien tyyliin, että älykkyys ja kaikki muut älyllisiin toimintoihin liittyvät asiat olisivat muka millään tavalla sidoksissa etniseen lähtötaustaan, sukupuoleen, tai omien vanhempien koulutustaustaan. Näinhän se asianlaita ei ole. Sama liittyy jokaisen henkilön omiin ajatuksiin muita kulttuureja uskontoja ja sieltä tänne tulevia ihmisiä kohtaan.
Suurin osa älykkyydestä perustuu kunkin henkilön vahvaan motiiviin lukea ja opiskella ja hankkia tietoa, sekä kouluttautumisesta. Tottakai myös aivojen hermoverkostolla, poimuttuneisuudella, aivosoluilla ja hermoverkoston toiminnalla on suuri merkitys oppimisen kannalta.
Monet ns. raskasta duunia tekevät ovat päässeet Mensan testistä läpi. Joten älykkyys ja ammatti eivät välttämättä korreloi keskenään.
Vanhempien koulutustaustalla ei siis ole asian kanssa mitään tekemistä.
Tutkimusten mukaan sillä tosin on vaikutusta ja merkitystä siinä mielessä, että köyhemmillä ei ole varaa lähteä opiskelemaan moneksi vuodeksi yliopistoon, ellei sitten tee samalla duunia, josta saa lisärahaa. Huono-osaisuus toki voi periytyä ja on jatkunutkin useiden sukupolvien ajan.
Mensan testi mittaa todellakin älykkyyttä mutta se onkin aivan eri asia kuin viisaus ja sen puutos tekee älykkäästäkin tyhmän
Otin kantaa tähän älykkyysasiaan, koska jotkut edellä kirjoittaneet olivat niin kovin varmoja ja väittivät, että muusta etnisestä kulttuurista tulevien, raksamiesten tai muiden pienempää palkkaa tienaavien lapset olisivat automaattisesti tyhmiä, tai olisivat rasisteja.
Tämähän ei pidä paikkaansa.
Sillä meidän kaikkien esi-isät ovat siellä menneisyyden historiassa olleet metsästäjä/keräilijäkansaa. Joten tuolla logiikalla meidän kaikkien pitäisi toimia kuin kivikaudella eläneet ihmiset.
Näinhän asia ei ole.
Menneisyys ei aina sanele, tai määrittele omien vanhempien viettämää elämää.
Itsekin arvostan enemmän viisautta.
Mutta älykkyys ja samalla oleva viisaus eivät sulje toisiaan myöskään pois.
Eli ne molemmat ominaisuudet voivat olla myös yhdessä ja samassa ihmisessä.
Eri suhteissa, tai jommankumman ollessa vallitsevampi.
Mensan testi testaa älykkyyttä, mutta suppeasti; ja täytyy myös muistaa ja pitää se mielessä, että älykkyyttä ja sen eri muotoja on olemassa useita eri tyyppejä. On olemassa matemaattista, kielellistä, avaruudellista etc. hahmottamista, taiteellista lahjakkuutta ja luovuuden eri taitoja, kykyjä ja ominaisuuksia. Ei siis ole olemassa vain yhtä tai kahta älykkyyden lajia. Lisäksi joillakin, vaikka eivät olisi mitään lukupäitä, on olemassa muihin nähden parempia kykyjä hoitaa asioita käytännössä.
Hienoa Siililäiset. Kait siellä montulla opeteltiin pesäpalloakin? Oikein mieltä lämmittää kun on noin oma-aloitteista ja reipashenkistä porukkaa jäljellä.
eikä vastausta kysymykseen oliko asialla duunariperheiden älykköjälkeläiset ole vieläkään näkynyt
Tietääkseni yksi heistä oli virkamiehen poika, olisiko siinä syy miksi on ollut niin pienet tuomiot?
Hyvä että mehmetit saa vääräuskoisilta pataan. Oikein yhteiskunnan eläteille, jätkille pitäis antaa kunniamitalit jatkakaa samaanmalliin.
Kai niillä ne vajakkisymboolit (leijonariipus) riippuukin jo kauloissaan?
Seurantapannat tuollaisille urpoille olisivat kyllä tosi tarpeelliset.
Täällä kommentoi suvakit puolustaen massamuuttoa ottakaa sit koteihinne asumaan nää terroristit näätte mitä on kun rikastetaan.
Enpä ota ainakaan minä ketään maahanmuuttajaa kotiini asumaan.
Olen maahanmuuttokriittinen.
Enkä mikään suvakki. Rasistikaan en silti ole.
Googlettakaa sanojen oikeat merkitykset.
Jos ette ymmärrä.
Eikä tarvitse aina leimata jotakuta milloin miksikin.
Tosin jotkut äidinkieltä ymmärtämättömät ja lukemaan oppimattomat näyttävät tekevän tuolla tavalla.
Onko laittaa nimiä? Syntyneet 1978-1996
Ne oli Kalle, Pekka jaJuuso mutta lopuista en vielä tiedä
Vielä jossittelua: Ei tarvitse olla viisas tai älykäs, riittää kunhan on FIKSU.
Ja tulevina viikonloppuina näemme keiden vähemmän fiksu jälkikasvu on pahin poliisin työllistä!