Hei!
Olisin hakemassa armeijan jälkeen Ruotsiin kauppakorkeakouluun opiskelemaan (englanninkieliseen ohjelmaan). Minkälaiset arvosanat se vaatisi, että sinne pääsisi?
Itsellä tällä hetkellä päättötodistuksen keskiarvo noin 8, mutta pitkän matematiikan numero on 6... Toisaalta äidinkieli, englanti ja yh kaikki 9. Kirjoituksista sain:
Äidinkieli: E
Pitkä matematiikka: B
YH: E
Enkku: E
Historia: M
Onko näillä arvosanoilla mahdollistä päästä minnekään päin (vaikka Tanskaan Ruotsin lisäksi) sisään opiskelemaan kauppatieteitä?
Kiitos!
Minkälaisilla arvosanoilla Ruotsiin kauppikseen?
7
2819
Vastaukset
- oj_vad_spännande
En osaa vastata kysymykseesi mutta sehän selviää helposti kun vain haet seuraavassa haussa, vaikka vain "huvin vuoksi". Skannaat todistukset, täytät hakulomakkeen ja valkkaat sinua kiinnostavat koulutusohjelmat. Sitten vain valintatuloksia odottelemaan. :)
Ja kun kerran saat selville minkä suuruinen 'meritvärde' arvosanoillasi tulee - tai oletko ylipäänsä hakukelpoinen (behörig) ko. koulutusohjelmaan, tämä riippuu lähinnä käymistäsi lukiokursseista - niin sivustolla https://statistik.uhr.se/ voit tutkia, minkälaisilla pisteillä on mihinkin oppilaitokseen ja koulutusohjelmaan päässyt eri vuosina, paljonko hakijoita on ollut, montako on valittu jne.
Lycka till kaikille Ruotsiin hakeville!Ruotsiin ei enää pääse, kuin kiitettävillä arvosanoilla. Suomenruotsalaiset keksivät lähteä sinne joukolla, kun pääsykokeita ei ollut ja sisään pääsi helposti. No siitä ne eivät pitäneet ja saivat jollain keinoin Ruotsin nostamaan vaatimstasoa, että nyt sinne pääsee vain kiitettävin arvosanoin. Suomenruotsalaiset ovat haitaksi kaikin tavoin.
On todella hankalaa, kun suomenruotsalaisten suojelun takia suomalaiset joutuu kärsimään.
Aikaisemmin esimerkiksi lääkäriksi oli helppo kouluttautua Ruotsissa. Ruotsiin pääsi opiskelemaan ilman pääsytutkintoa ja normaaleilla arvosanoilla.- 32514711
Ruotsiin on tosiaan nykyisin hankala päästä. Vaihtoehto on Viro.
Opiskelukieli on englanti. Eläminen on halpaa.- Tiedän
Sinne on ollut aina vaikea päästä suosituimpiin koulutuksiin. Ei ole mikään uusi juttu se.
Virossa opiskelu on halvempaa, kuin Suomessa. Siellä on jo kohta enemmän opiskelijoita, kuin Ruotsissa. Opiskelukieli on englanti.
- Kokemuksestani
Ruotsiin ei kannata hakea katastrofaalisen asuntotilanteen vuoksi. Et tule saamaan asuntoa kuin ostamalla, ja se maksaa hunajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721625Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57925
- 49900
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889- 66884
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838