peruskannatus

Perussuomalainen puolue kärsi melkoisen vaalitappion kuntavaaleissa, kannatus suli edellisistä vaaleista 3,5%:ia jääden nyt 8,8%:iin.

Tulos on pettymys, mutta pitää huomioida se että nyt puhutaan ns. peruskannatuksesta. Peruskannatus on ne äänestäjät jotka raahautuvat vaaliuurnille vaikka sataisi puukkoja.

Perussuomalainen puolue on saanut eduskuntavaaleissa yli 19%:in kannatuksen aikana jolloin peruskannatus oli 3,5%:in luokkaa, joten me puhumme nyt erittäin tuloskuntoisesta puolueesta.

Käytännössä puolueen tilanne on parempi kuin koskaan ennen, nyt tarvitaan vain niitä puhuttelevia teemoja seuraaviin eduskuntavaaleihin niin tie on auki vaikka tähtiin.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Täydellistä tämän päivän poliittista jargonia tämä avaajan teksti.. Ei mitään tolkkua..

Mutta mennäänpä faktoihin.
Puolueen kannatus romahti, vaikka sää oli sama kaikkien puolueiden äänestäjille. Vasemmalta ja oikealtakin pyyhällettiin ohi niin että heilahti.

Syy väärä ja sekava työmies ja järjettömät teesit. Omien pois potkiminen ja kyseenalaistaminen.

Lepakot eivät äänestä..

Jos kannatus halutaan takaisin on muistettava perussuomalainen kansa, se omassa maassaan sorrettu, väheksytty ja tuomittu suuri hiljainen ja nöyrä massa.
Putkoset pihalle ja järkeä vetureille. Tuulimyllyt ja muu järjetön kouhkaaminen Vihreille takaisin ja persut perussuomalaisten asialle, jossa ihminen on ihminen eikä lepakko, ihminen ei tuulimyllyä pelkää vaan veroja, nälkää ja vilua. Suomalainen ihminen pelkää nyt aiheesta, että muualta tuleva syö lujalla työllä katetun leivän ja vaatii naiset ja halallihat kokonaan omiin pöytiinsä. Hävetkää Mattilat, Slungat, Soinit, Terhot ja Putkoset.

Suomi kuuluu suomalaisille jotka sen ovat rakentaneet, ei kansainvälisille rohmuille ja roistoille toisin kun Persu johtokin on asian liian selvästi ilmaissut polkien omaa kansaa alas, tuomiten ja vaientaen. Nyt kansa polkaisi takaisin ja seuraavissa vaaleissa se polkaisu saattaa olla musertava surmanisku puolueelle, jollei järkeä oteta käteen ja mädätyseliittiä siivota johtoportaasta kokonaan pois ja saatella lankulle selkeä tuomion leima takapuolessaan.

Suomalaiset kunniaan eivätkä suomalaiset lepakotkaan ole kuolleet sukupuuttoon, siellä niitä lentää yötaivaalla edelleen. Mutta Kuiskaava kuiskaajien matuttaja Putkonen voi ihan vapaasti käyttää koko loppuelämänsä niiden laskentaan ja tarkkailuun, kunhan tekee sen omin varoin vaikka pulloja keräämällä tai Vihreiden kerhosta käsin ja sinne joutaa Soinikin.

Äänestä

Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Vain äänestämättömät perussuomalaiset pilasi tuloksen, ja luultavasti monia nyt kaduttaa nähdä lopullinen tulos. Onneksi meitä vakiintuneita äänestäjiä on näinkin paljon, jotka uskoo puolueen menestykseen jatkossakin.

Tosiasia on, että viime eduskuntavaaleissa puolueen äänestäjissä oli paljon muitakin, kuin aitoja perussuomalaisia. Perussuomalaisuus on muutakin, kuin pelkkä menestyksen hakeminen äänestyksissä. Siinä on aina mielessä suomalaisuus, ja meidän hyvinvointi, ei maailman syleily hinnalla millä hyvänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perus.ministeri kirjoitti:

Perussuomalainen puolue kärsi melkoisen vaalitappion kuntavaaleissa, kannatus suli edellisistä vaaleista 3,5%:ia jääden nyt 8,8%:iin.

Tulos on pettymys, mutta pitää huomioida se että nyt puhutaan ns. peruskannatuksesta. Peruskannatus on ne äänestäjät jotka raahautuvat vaaliuurnille vaikka sataisi puukkoja.

Perussuomalainen puolue on saanut eduskuntavaaleissa yli 19%:in kannatuksen aikana jolloin peruskannatus oli 3,5%:in luokkaa, joten me puhumme nyt erittäin tuloskuntoisesta puolueesta.

Käytännössä puolueen tilanne on parempi kuin koskaan ennen, nyt tarvitaan vain niitä puhuttelevia teemoja seuraaviin eduskuntavaaleihin niin tie on auki vaikka tähtiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu