Saatiin kihomatoihin vermox nimistä lääkettä. Tuntui tehoavan heti. Onko kellään kokemusta tästä lääkkeestä. Pelottaa kuitenkin että tulevat vielä uudestaan.
kihomadot
tuskailija
41255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viime talvena oli riesana kihomadot, ja niitä hoidettiin monta kertaa, ennenkuin ne saatiin lähtemään, johtui tosin ilmeisestikkin siitä, että perhepäivähoidossa olleen pikkutytön perheessä ei niin kiinnitetty lääkehoitoon ja muuhun hoitoon niin ihmeesti huomiota.
Eli Me käytettiin se kuuri kahdesti, pestiin kaikki vaatteet ja lakanat yli 60 asteessa, patjat, tyynyt, peitot pehmot yms saunaan päiväksi, kloriitin kans koko talo läpi: lattiat, ovet, kahvat, valokatkaisijat, tasot yms, yms.... Hirvee rumba, ja meillä on 4 lasta, voit vaan kuvitella sitä lakana ja vaatemäärää, joka meillä roikkui ympäri taloa 5 kertaa talven aikana (3 kertaa kihomatojen ja 2 kertaa syyhypunkin takia)
Hei Tyyttis. Ymmärrän erittäin hyvin sinua. Meillä on myös neljä lasta. Kuusi vuotta sitten meillä oli myös kihomatokierre, silloin söimme vain Pyrviniä, koska kukaan ei maininnut että on vahvempikin lääke olemassa ja silloin vain asia pitkittyi. Tiedän sen kauhean pyykkirumban siksi olen nyt vähän hysteerinenkin ja pelko on että onko sama taas edessä, en tiedä riittääkö voimat.
Siksi halusin tietää tästä lääkkeestä enemmän (Vermoxista) että kuinka tämä on tepsinyt. On otettu yhteensä kolme kertaa se lääke eli kaksi varmistuskertaa ja pojankin otin toistaiseksi päiväkerhosta pois, koska luultavasti sieltä tulivat. Kaikki siivot on tehty, mutta nyt vielä jäi häiritsemään se kun verhot jäi pesemättä. Toivon vaan sydämeni pohjasta että uutta tartuntaa ei tule.
Tiedän kokemuksesta,että vaikka kuinka siivottu ,puunattu,syöty lääkkeet...niin helposti tulee uus tartunta päiväkodista,kerhoista,koulusta...aina niitä jollain on,jos ei muulla niin leikkikavereilla..eipä uuteen tartuntaan paljon tarvita ,taas uus rumba huonolla säkää!Meillä pyrvinillä hoidettu,eiks siihen vermoxiin tarvi erikoisluvan? reseptilääke???
Ei tarvitse. On määräaikainen myyntilupa Suomessa. Lääkäri soitti apteekkiin varmistaakseen luvan ja määräsi reseptin.