Vaalin vaiktus hallituskuvioihin

Tv:ssä eräs iäkkäämpi haastateltu persu kertoi kysyttäessä, että mistä persujen kannatuksen putoaminen johtuu. Hän sanoi ensin tietävänsä syyn, mutta ei halua sitä kertoa. Sekunnin mietittyään hän kuitenkin kertoi. Hänen mukaansa oli virhe lähteä samaan hallitukseen Kokoomuksen kanssa. Luulen, että tämä elämää nähnyt mies oli enemmän kuin oikeassa.

Hallitus on harjoittanut erittäin kokoomusjojhtoista politiikkaa. Kepu on saanut lähinnä maakuntahallintonsa ja onnistunut pitämään aluepoliittiset yrtiystuet ja maajussituet leikkaustalkoiden ulkopuolella. Hallitus onkin ulkoistanut talkoovastuun maan köyhimmille ja kipeimmille sekä leikannut koulutuksesta. Persut ovat jääneet nuolemaan näppejään ja kantaneet vastuun kohdatessaan kansan vihaisen palautteen nyt vaaleissa ja jo aiemmin gallupeissa.

Osa persuista uskoo vahvasti siihen, että halllitus saa taloudellisen käänteen aikaiseksi ja siinä vaiheessa usko persuihin myös palaa. Tähän on vaikea uskoa, koska persujen duunariäänestäjät odottivat persujen pitävän heidän puoliaan paremmin kuin vasemmistopuolueet. Tämä on ollut työmies Putkosen idea, jonka Soini on niellyt karvoineen päivineen. Duunarit kokivat persujen pettäneen syvästi eikä kerran karkeasti petetty hevin halua tulla toiste petetyksi.

Vaalitulos luon suuria paineita hallitusyhteistyöhön. On vaikea uskoa, että persut jäisivät kädet ristissä vain rukoilemaan ihmettä tapahtuvaksi. Tulevassa budjettiriihessä tullaan varmaankin tarkastelemaan yritystukia leikkauskohteina ja se on kova paikka myös Kepulle. Kokoomus tuo pramille näitä asioita, koska talousluvut ovat edelleen liian synkkiä ja velkaantumiselle ei ole saatu stoppia. Se on karvasta keittoa niin Kepulle kuin persuille, jotka haluaisivat jo päästä leikkauksista eroon.

Persujen puheenjohtajakuvio on sitten oma lukunsa. Se voi johtaa hallituksen äkkihajoamiseen, jos Halla-aho voittaa ja pysyy puheissaan kuten uskon.

4

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PottuNenästä

      Persuja äänestettiin protestiksi EU ja Euro uskonnoille; Kreikan tukipaketit ja muu rahan menetys EU:n vuoksi.

      Siinä se selitys.

      Kansa oli kyllästynyt kritiikittömään EU menoon. SDP yritti saada osansa kansan kyllästymisestä, mutta maalasi edellisissä vaaleissa (siis 2011) itsensä nurkkaan vakuuslupauksillaan, hallituksessa ollessaan demaritkin jatkoi samaa tukipakettien jakoa, ja Persut räksytti oppositiossa. Eihän se meno muuttunut vielä Persujen itsensä päästyä hallitukseen, tukipakettien rustaus jatkui. Siinä meni Persujen uskottavuus eikä se ole palannut.

      Talous nousee, se alkaa nyt olla varmaa, osassa maata puhutaan jo työvoimapulasta. Varsinais-Suomi, Keski-Suomi, Lappi ja jopa Kainuu ovat selkeässä noususuhdanteessa jo nyt, ja muukin maa toipuu. Uusimaa tulee viiveellä perässä se kun elää muulla kuin tuotannollisella toiminnalla, palveluilla ja virkamiehillään. Uusimaakin kyllä nousee kunhan raha valuu maakunnista sinne.

      Talouden nousu taitaa kuitenkin tulla liian myöhään, ja kun jakopuolueet ovat nyt oppositiossa vaatimassa lisää rahaa aivan kaikkeen ja vähän vielä sen päälle, niin talouden nousukaan ei saa hallituksen kannatusta kovin hurjaan laukkaan.

      Seuraavan hallituksen muodostaminen tulee olemaankin vaikeaa. SDP laahustaa jossain meneessä eikä nouse millään, Keskusta on kokemassa selkeän vaalitappion ja Persut romahtavat. Kokoomus on ainoa jolle hallitukseen meno on suhtkoht kivutonta. Ruotsalaisten ja Kristilliset Kokoomus saa kavereikseen, Vihreille hallitustaival on aina ollut vaikeaa mutta todennäköisenä vaalivoittajana hallitusvastuu häämöttää. Riittääkö tuo pohja, vai mennäänkö puhtaampaan sinipunaan SDP:n kanssa, siinä tulevan parin vuoden jännite.

    • dsfgsdfgsdgs

      Kuka jaksaa näitä Tommien jorinoita..

    • Ei vaalituloksen pitänyt olla persuille mitenkään yllättävä takaisku. Hehän saivat erittäin tarkasti samat kannatusluvut, millaiset gallupitkin ovat heille ennustaneet viimeisen puolentoista vuoden ajan. Itse asiassa niiden pienten heilahtelujen yläpäästä. Soini suhtautui puolueensa kannatukseen varsin kriittisesti, mutta siinä näkyi olevan mukana pientä teatteriakin. Mitään itseruoskintaa en ole persujen osalta kommenteissa havainnut. Siksi uskon, ettei painetta siirtyä oppositioon ole. Odotellaan rauhassa budjettiriihtä. Sen jälkeen ollaan viisaampia.

      • NäinSeMeneee

        Soinin puheenjohtajuudesta luopumisessa on takana myös tietoisuus puolueen alamäestä, ja sen jyrkkyydestä.

        Soini on valtakunnan politiikasta saanut sen mitä saavutettavissa on, ministerin salkun. Pääministeriä hänestä ei tule, eikä presidenttiä. Eikä hän enää halua olla opposition äänitorvi. On aika jättää puolue muiden käsiin.

        Inhimillistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe