Veracryptillä tehty salattu osio ja koneella kaksi käyttäjää ja vain yksi ylläpitäjä. Osion liittäminen ei onnistu vaikka antaisin käyttäjälle ylläpito oikeudet ja herjaa että "käyttäjä ei ole sudoers tiedostossa. Tästä toiminnosta ilmoitetaan" Mikä neuvoksi?
Käyttäjän lisääminen sudoers tiedostoon?
13
2315
Vastaukset
- uJgnJfH1
Sudoers tiedostoa käpistellään visudo ohjelmalla.
- uJgnJfH1
Sudo on melkoisen monipulinen värkki ja siten säätömahdollisuuksiakin on paljon. Googletin yhden keskustelun, jossa on useammalaista asiaa. Kannattaa lukea koko ketju.
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1132821 - qwqwqwq2e2e
Trevo kirjoitti:
Jep mutta mihin kohtaan siellä lisään käyttäjän? Että menee oikein?
Siellä on valmiina rivi joka antaa jo oikeudet kaikille ylläpitäjien ryhmään kuuluville. Ei siis tarvitse käpistellä tiedostoa. Kannattaa käynnistää kone uudelleen että pääsee uusi ylläpitäjä mukaan mounttiin, näin luulisin.
- t6r5e4w3
Pitäisi mennä editoimatta /etc/sudoers-tiedostoa, siinä on ilmoitettu ryhmät, millä on adm ja sudo-oikeudet, eli pitäisi riittää että käyttäjä kuuluu ko ryhmiin.
esimerkki
1. luodaan uusi käyttäjä james (koneessa ihan ubuntun oletusasetukset)
sudo adduser james
->saadaan käyttäjä james ryhmään james
näkyy komennolla
id james
(tai vain 'id' kun ollaan tehty login jamesina)
(nämä oikeudet ei riitä mihinkään, pitää lisätä ryhmiä)
2. annetaan käyttäjälle james ylläpitäjäoikeudet (nämä oikeudet tulee oletuksena kj:n asentajalle oletus-ubuntu-asetuksilla)
sudo usermod -a -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare james
->jamesilla samat oikeudet kuin kj:n asentajalla (mm. sudo-oikeus, sille tärkeät ryhmät on adm ja sudo)
id james näyttää tällaista
uid=1002(james) gid=1002(james) ryhmät=1002(james),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),108(lpadmin),124(sambashare)
Komennolla id näet omat ryhmäsi, vertailuna, mitä pitää toiselle lisätä, mutta ainakin tuo adm ja sudo.
PS. Yllämainittu on käyttökelpoinen komento puhtaan tilin luontiin, jos tuhoaa kotikansiostaan tietoja, ettei se enää toimi (datat voi kopioida uudelle puhtaalle tilille).
Luonti käy recovery tilassa, kun ensin antaa komennon: mount -o rw,remount /
Kopiointi toimii komennoilla sudo cp -R ja oikeudet sudo chown -R james:james .. Nyt on käyttäjä sudoers listassa. Veracryptiin tulee nyt kun koitan liittää osion seuraavaa "device-mapper: resume ioctl on veracrypt1 failed: Virheellinen argumentti
Command failed"- ascsasascascsacasc
Jotain ristiriitaa... tarkasta asetukset.
Nyt raksutti eteenpäin ja herjasi väärrää salasanaa. Veracryptissä oli salasanan vaihto ominaisuus ja ei herjannut siinä kun annoin passun ja vaihdoin uuden. salasanan teko taas kesti hetken ja piti liikutella hiirtä siinä. Sen jälkeen taas sama "device-mapper: resume ioctl on veracrypt1 failed: Virheellinen argumentti
Command failed" Saiskohan ton salatun osion jotenkin pois ja tekis kokonaan uuden?Noin vaihdoin salasanan select file-volume tools-change volume password.
http://aijaa.com/JRa87L- tehokasta_on
Ei pitäisi joutua sudoers-tiedostoon koskea. Siellä on oletuksena sellaiset asetukset yleensä, että jos lisää käyttäjän sudo group:in jäseneksi se on sillä taputeltu:
--snip--
# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo ALL=(ALL:ALL) ALL
--snip--
Tietysti jos haluaa tästä parantaa tietoturvaa, niin voi tehdä ohjelmakohtaisesti asetukset sudoers:iin - mutta harvoinpa tarvitsee kotioloissa tällaista viilailua. Voihan sitä tehdä vaikka asetukset, että mitään executablea ei saa ajaa, jos se ei ole systeemihakemistoissa. Eli tämän jälkeen et enää itse käännettyjä ohjelmia järjestelmässä voi ajaa.. En myöskään koskisi sudoers-tiedostoon. levyliitokset määritellään yleensä /etc/fstab tiedostossa. Eikö liitoskomennon voi lisätä vaikka .profile tiedostoon joka suoritetaan kun kirjaudutaan systeemiin. sudoers tiedostoon voi lisätä myös ohjelman jonka käyttäjä voi suorittaa root oikeuksin. Ei siis käyttäjälle kaikkia oikeuksia. shutdown on yleisti sellainen ohjelma jonka ajo-oikeus voidaan antaa muillekin kuin root käyttäjälle.
- turhakkeetovat
Ite copy/peistaan tikulta "sopivat" sudoerit / muut tiedostot ja "tukkeutuneet" käyttikset aukee nöyrästi. (ei noita käyttöoikeuksii saada-----ne pitää ottaa (jos tarvis))
- Vieras2018
Käyttäjän voi lisätä suoraan ilman sudoers tiedostoa.
https://www.tslan.fi/sudo-kayttajan-lisaaminen-ubuntuun-18-04/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4423279SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1002536Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj822096Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1401865- 1441707
- 841438
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi261422Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3121219Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li211181Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021069