Heissan! Asun ulkomailla enkä pääse

juuri seuraamaan Suomen asioita, siksi kysynkin mikä on nykyään RKP:n kannatus?

Viimeksi kun kuulin niin kerrottiin, että olisi jo lähes 10%?

Onko se Donner vielä elossa?
7129
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

-Viimeksi+kun+kuulin+niin+kerrottiin,+että+olisi+jo+lähes+10%?BåHåHååååå.Åli+se+jåskyl+kultaisella+50luvulla:-)-Onko+se+Donner+vielä+elossa?Kuka+tietää.Kiroilee,+sivistyneesti,+kuten+50luvulla.

Äänestä

RKP:n+julistuksessa+pari+vuotta+sitten+esitettiin+tavoitteeksi+tuo+10%:n+kannatus,+mutta+se+taitaa+jäädä+haaveeksi.+Koska+kannatus+laskee+rusujen+vähentymisen+myötä.

1Äänestä
  • Etuilupuolue yrittää epätoivoisesti huijata susuja ja mamuja sitä äänestämään, mutta niin hölmöjä ei ole kuin hyvin vähän.

    1Äänestä

RKP:n+kannatus+sahaa+5%:n+molemmin+puolin,+mutta+vähenee+tasaisen+varmasti+rusujen+vähetessä+ja+muiden+kansanosien+kasvaessa.+Pian+se+lopetetaan+ja+muiden+puolueiden+rusuosastot+hoitavat+kielietuilun.

1Äänestä

Kun kerran pääset ulkomailtakin internetiin kirjoittamaan näille foorumeille, minkään ei pitäisi estää seuraamasta myös Suomen uutistapahtumia: esimerkiksi Yleisradion verkkosivut ja monien sanomalehtienkin verkkosivuilla ainakin otsikot ja ingressit ovat maksuttomia.

Puolueiden kannatusluvuista saa käsityksen esimerkiksi viimeksi toimitettujen vaalien tuloksista, joiden löytämisen internetistä pitäisi onnistua helposti useillakin erilaisilla hakutavoilla.

Olen itse asunut ulkomailla yhtäjaksoisesti jo yli 18 vuotta. Uutisia päivittäin seuraamalla pysyn jopa "liian" hyvin perillä Suomen kulloinkin ajankohtaisista uutis- ja keskustelunaiheista. Tuo "liian" tarkoittaa tässä yhteydessä seuraavaa: juureni Suomeen ovat ajan ja olosuhteiden luonnollisesta vaikutuksesta ohentuneet niin paljon, että Suomessa käydessäni huomaan kerta kerralta kouriintuntuvammin, että vaikka olen kohtalaisen hyvin perillä ajankohtaisaiheista, olen jo täysin ulkopuolinen suhteessa suomalaisten nykyiseen päivittäiseen elämänmuotoon ja mentaliteettiin. Äidinkieleni on kuitenkin edelleen pysyvästi suomi, enkä koskaan tule saavuttamaan äidinkielen veroista taitotasoa missään muussa kielessä. Senkin vuoksi seuraan jatkuvasti uutisia suomeksi - ja rohkenen suositella sitä myös ketjun aloittajalle.

Äänestä
  • Asutko nykyään Aunuksessa?

    Äänestä

  • ItäänMuuttaneet kirjoitti:

    Asutko nykyään Aunuksessa?

    jos kysymys oli tarkoitettu minulle, joka klo 16:33 kirjoittaessani käytin nimimerkkiä minäkin_asun_ulkomailla:

    Sinänsä mielenkiintoista, jos kirjoitustyylini vääristymä elävään nykysuomeen verrattuna antaa aiheen juuri tuollaiseen arvaukseen. En asu Aunuksessa vaan toisessa EU-maassa, jossa suomi ei ole edes vähemmistökielenä eikä paikallisena kielenä. Kielenkäyttöni ei siten ole minkään muun kieliyhteisön muovaamaa vaan edustaa sitä, mitä Suomessa koulu- ja yliopisto-opintojen kautta kertyneestä äidinkielen taidosta on jäljellä.

    Ei kuitenkaan jatketa tästä tämän enempää. Minun asuinpaikallani tai elämänvaiheillani kun ei ole merkitystä sen kannalta, missä määrin ulkomailla asuminen on YLEISESTI OTTAEN este Suomen uutisten (myös poliittisten) seuraamiselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkomailta kirjoitti:

juuri seuraamaan Suomen asioita, siksi kysynkin mikä on nykyään RKP:n kannatus?

Viimeksi kun kuulin niin kerrottiin, että olisi jo lähes 10%?

Onko se Donner vielä elossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu