Ahvenanmaalla alkaa taas vesilintujen kevätteurastus. Niiden ei anneta pesiä ja turvata lajin säilyminen. Vihreät eivät reagoi millään?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kovin on hiljaista ollut.
Ilmeisesti ansaittujen valtuustopalkkioiden laskeminen vie tovin vielä (ja puolueen antamien kuntavaalilupausten valossa laskenta ei ole Vihreiden vahvinta valttia).
Onko tuo puolue jotenkin luontoystävällinen ja onko se sitä mitä sen pitäisi olla?
Ahvenanmaalainen ei voi puolustaa saartaan ase kädessä. Linnut ja hylkeet kyllä saa lyijyä päähän jos sinne eksyy. Kylmä allergian takia asevelvollisuudesta vapautettu Carl Haglund on tuttu näky kylmillä kevähangilla haulikko kädessä.
Tai jos edes osaisit kirjoittaa mikä se "kevätteurastus." tarkoittaa?
Eikös ole aika kummallista kun satoja vuosia on tuota "metsästystä" harjoitettu ja aina vain lintuja riittää ?
Tulee mieleen ,että on olemassa lajeja joita ei voi sukupuuttoon metsästää. Joten eikö olisi sittenkin aiheellista tutkia noita "vehreitten" väitteitä. Pitävätkö ne missään populaatiossa paikkaansa. Vahvasti epäilen. Jospa taas Ville on laskenut luikuria ???
Miten niin ei anneta pesiä? Urokset häipyvät ennen pesintää muutenkin. Sama ne on laittaa pataan, kun ei perhevelvollisuudet kiinnosta. Naaraat hoitavat pesimisen.
Vihreät puolustaa susia, mutta eivät vesilintuja. Vihreät eivät halua menettää säätiöiden rahoitusta.
Vihervasurit on puolue joka vihaa luontoa ja eläimiä.
Vihervasurit puolustaa terroristeja.
Lyijyllä ampuvat ja haavakoita tulee. Merikotkat sitten kuolevat lyijymyrkytykseen.
Ei ota vihervasurit eikä RKP mitään kantaa luonnon tuhoamiseen. Haahkat ovat jo uhanalainen lintu!
Ei se ville tiedä edes mitä ne on, niin ei niitä tarvii suojella.
Kylmäallergisn takia asepalveluksesta vvapautettu RKP:n karkuun lähtenyttä ex-puheenjohtajaa Carl Haglundia ei kylmä haitannut, kun Ahvenanmaan ulkoluodoilla teurasti suojeltuja merimetsoja. Ahvenanmaalla saa merimetso pizzaa.
Tosin pitää pyytää skarvpizza!