Kenestä veikkaatte tulevan? Kestäisikö Anna-Maja Henrikssonin kantti lähteä kisaan?
Olisi varmasti kova paikka, kun äänimäärä on 4% tai alle.
RKP:n Presidenttiehdokas?
14
160
Vastaukset
RKP voisi tehdä suomalaisille palveluksen ja nimittää oman Presidenttiehdokkaan.
Saisi nauraa sydämensä kyllyydestä. Aivan kuin Paavo Lipposen ollessa ehdokkaana.
RKP:n ehdokas ei pääse edes 5 prosenttiin. Puolueista RKP on toiseksi viimeinen.
Kuvaa hyvin ruotsin kielen tärkeyttä. Ei kansan tukea. Mikä on vikana, kun ei kansa ota ruotsia omakseen. Kouluissa kieltä on opetettu pakolla jo kohta 50-vuotta, mutta ei se vain kiinnosta ketään. Miksi?SFP har varit betydligt närmare presidentskapet än Persu någonsin. Det gäller att ha en bra kandidat.
SFPs kandidat föll på det, att hon var uppställd mot Finlands bästa (minst sämsta?) president i modern tid, före Sauli Niinistö.
Persuna? Man börjar skratta då man funderar på vem av Persuna skulle vara en statsman. Favoriten är utan tvivel Terhi Kiemunki.Jag vet inte om du har märkt, men Snellman är död och Sampo Terho leder ett pytteparti i graven. Det är allt.
- hdgfhghgsjhg
Millaisia töitä Sampo Terho tekee suomen kielen ja kulttuurin eteen? Mitä suomen kielen eteen pitää tehdä ja miksi?
- rusubimbo_valitaan
Varmaan se äo-bimbo Eva Biaudet valitaan? Kuvaa hyvin etuilupuoluetta...
Eva Biaudet on loistava ehdokas! Hän ei ainakaan voita!
Carl Haglund oli suosittu poliitikko, joka keräsi ääniä myös suomenkielisiltä.
Jotain on tapahtunut, kun katosi politiikasta? Kuka tietää?- MinäTiedänSyyn
Calle nostettiin broilerina nopeasti johtoon, mutta sitten iski idealistille karvas totuus.
Hän ei pärjännyt ja kestänyt puolueensa kiihkoakkojen puristuksessa. Calle olisi ollut valmiimpi maltillisuuteen ja kompromisseihin. Mutta jäi kälättäjä-armeijan jyrän alle.
Carl Haglund oli suosittu poliitikko, joka keräsi ääniä myös suomenkielisiltä.
Jotain on tapahtunut, kun katosi politiikasta? Kuka tietää?- Huippuvuori
Pormestari Vapaavuori on Presidentti Niinistön toisen kauden jälkeen myös RKP: n presidenttiehdokas. Vapaavuoren hienoon ansioliuotteloon kuuluu myöskin äidinkieli ruotsi.
Svekot ovat onnistuneet valloittamaan kaikki puolueet. Tyhmät suomalaiset eivät sitä tajua. Persuissa ei ole svekoja ja siksi sen kimppuun hyökätään niin voimakkaasti.
Hölmöt fennot joutuvat opiskelemaan ruotsia, vaikkei siitä ole heille mitään hyötyä.
Lukiolaislikat ovat joutuneet kärsimään. HAHHAHHAHHAA.
Alla skrattar. Ankdam: KVAAK; KVAAK ; KVAAKBättrefolket kirjoitti:
Hölmöt fennot joutuvat opiskelemaan ruotsia, vaikkei siitä ole heille mitään hyötyä.
Lukiolaislikat ovat joutuneet kärsimään. HAHHAHHAHHAA.
Alla skrattar. Ankdam: KVAAK; KVAAK ; KVAAKAnkdam on sukeltanut. Hän itkee , kun kaveri Eva ei menestynyt pormestarin vaaleissa. Folktingetin suuret vanhat norsut luopuivat, eikä uusista ole mihinkään. Toiveet ovat Veronica Rehn-Kivessä, joka on jo eläkeiässä.
Voimat menneet Kauniaisissa suomenkielisten vastustamiseen.
Folktinget on heikoissa kantimissa. Ruotsin kieli oli heikossa asemassa, kun Carl Haglund karkasi politiikasta. A-M Henriksson on onnistunut katkaisemaan RKP:n hyvät välit erityisesti Kepuun. Tämä tulee heikentämään ruotsin kielen asemaa entisestään.
ÅA:n professori on jo tunnustanut tilanteen. Ankdam ei saanut edes ryhmää innostumaan antamaan kenkää K. G. Berghille, jolla on myös realistinen asenne.
Språkfanatiker menestyivät hyvin vähän vaaleissa. Ankdam joutuu viettämään katkerat päivät eläkeläisenä!
Kyllä Bidé on mun valinta.
Hän osasi jo kertoa mitä sukupuolista epätasa-arvoa asepalvelukseen liittyy.
Nyt hänellä on mahdollisuus kertoa miksi hänen vaali onkin kunigatarvaali.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1392998
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau572388Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.281911- 1301617
- 741387
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641378Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?761365- 891095
- 901029
- 1331002