Kalevan juttupalstalla pitkä viestiketju asiasta. Kertokaa ihan rehellisesti kokemuksista, on kai julkista tietoa kertoa hyviä ja huonoja kokemuksia taloyhtiön isännöinnistä/huoltoyhtiöiden toiminnoista. Saataisiin sitten kokemusten perusteella haastatella ehdokkaita.
Isännöintiä Oulussa
Hallituksessa_istuva
12484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sitä en ymmärrä miten joidenkin rivitalojen väliseinät rakennetaan niin huokoisista harkoista, että puhe kuuluu seinän läpi? Yhdessä rivarissa oli keittiön tiskipöytä sijoitettu toisen asunnon makuuhuoneen seinän taakse, eli oli seinässä kiinni, jolloin äänet johtuu vähintään yhtä isoina rakenteita pitkin toisen makuuhuoneeseen. Toisissa (usein vähän vanhemmissa) rivitaloissa taas ei kuulu mitään vaikka kuinka mölyäisi ja hyppisi tasajalkaa. Kerrostaloissakaan en ole yhtä huonoon äänieristykseen törmännyt. Naapurin eläkeläismummo löi joka aamu ennen kuutta kattilan hellalle, mihin heräsi joka ikinen kerta korvatulpista huolimatta. Lisäksi pari kertaa koko astiasto tiskattiin yöllä kahden aikoihin.
Niin ja isännöinnistä oli kysymys .... olikos syy isännöitsijän ?
Näitä rivareita rakentaa lestat ja muut kusipäät, ja nehän on sitten tehty päin persettä. Jos hyvän asunnon haluaa, niin joku iso rakennusliike, ja kerrostalo!
Mutta isännöinnistä. Onko niitä edes Oulussa muita kuin Lahkola?
Pisti silmään taloyhtiön papereita tutkiessa isännöitsijän erillinen kokouspalkkio. Tuntuu aika kovalta. Millaisia kokouspalkkioita teillä taloyhtiö maksavaa isännöitsijöille?
Yhtiö maksaa isännöinnistä 8500€ erilliset kokouspalkkiot 2700.26€ . Taloyhtiön hallitus on kokoontunut kaikkiaan 8 kertaa vuonna 2016 tietenkin yhtiökokous. (Kiinteistötahkola)
Talotili - ei vastata s-postiviesteihin ja soittopyyntöihin, mutta laskutus on nopeaa.
Lestataustaisia isännöintiyrityksiä on syytä varoa, Siellä suositaan kaikessa vl-veljiä, joille kaikenlaiset remontti, yms. - työt annetaan tehtäväksi.
Kokouspalkkiot on syytä sopia taloyhtiölle sopiviksi. Taloyhtiössänne on varmaan ollut isompi remppa, koska hallituksen kokouksia on ollut jopa 8 kpl eli yhden kokouksen kokouspalkkion hinta olisi ollut noin 350€, mutta sekin on sidottu kokousajan pituuteen. Hinnoittelu riippuu myös siitä.
Yhtiökokouksessa on syytä kysyä asiaa ja vähän selvitellä etukäteen, millaisia kokouspalkkioita muissa taloyhtiöissä maksetaan. Tahkola on tunnetusti kallis.
Lahkolaa ei suositella
Mikä se sit olisi hyvä isännöitsijä Oulussa?
Ja mikä hyvä kiinteistönhuolto?
Ei sais olla lahkolainen eikä varas. No joo toihan on synonyymi.
Entä missä on hyvä emännöitsijä?
Vaikee löytää luotettavaa tietoo hyvistä.
lahkolainen = huijari
Hannu Maunu
Hyi kauhea. Eläkeläinen öykkäri vailla mitään käytöstapoja. Halvalla tekee, mutta seuraava korjaa jäljet.