Pragmatisk och bra blog!
". ... vi väl har en situation där en betydande andel av de finskspråkiga nya magistrarna inte läst svenska, men andra språk, ja då blir det en total politiskt omöjlig situation att hålla kvar tröskelkravet om de bägge inhemska för högre offentliga tjänster.
Där faller då den sista dominobrickan i försvaret av landets jämbördiga tvåspråkighet inom förvaltningen.""
https://blogs.abo.fi/ledningsgruppen/2017/01/12/tvasprakighetens-dominobrickor/
Jämbördiga tvåspråkighet faller i Finland...
10
110
Vastaukset
- KlokaOrd
Kloka ord av Göran Djupsund.
Viisaita ajatuksia Göranilta - ViiisasMies
Hyvin sanottu ÅA proffalta:
"Skulle vi ännu, från en redan bra nivå, lyckas höja våra magistrars språkkunnighet i språk såsom spanska, tyska och ryska –" - suomfin
Johtopäätös on oikea Djupsundilla; opetusta ei voi muuttaa nykyisestä, se olisi lähtöä väärään, yksikieliseen suuntaan maassa.
- ViisaitaAjatuksii
Aivan oikein, Djupsundin pointti varmaan on EU suositusten mukaisesti että äidinkielen lisäksi tulee opiskella kaksi vierasta kieltä jotka voi valita.
Domino nappulan kaatumisella Djupsund tarkoittanee että pakkoruotsi loppuu ja virkamies ruotsi säädökset järkiperäistetään. - JätteKivaaa
ViisaitaAjatuksii kirjoitti:
Aivan oikein, Djupsundin pointti varmaan on EU suositusten mukaisesti että äidinkielen lisäksi tulee opiskella kaksi vierasta kieltä jotka voi valita.
Domino nappulan kaatumisella Djupsund tarkoittanee että pakkoruotsi loppuu ja virkamies ruotsi säädökset järkiperäistetään.Instämmer din tolkning vad Djupsund menar.
Hoppas Folktinget och SFP andra partiers folk läser ÅU.
Nå pråblem.
Suomi on joko yksikelinen
Tai
Monikielinen maa- Perusnuori
Opiskelijoiden pitää ryhtyä aktiivisiin toimiin, että aikaa ja vaivaa ruotsin opiskeluun ei tuhlata. Painostusta hallitusta ja erityisesti Sannia kohtaan on vahvistettava.
Kenenkään opiskelijan etu ei ole opiskella ruotsia, ja pitkittää valmistumista.
Vihdoinkin tosiasioita aletaan tunnustaa. Dominobrickar faller och finskspråkiga behöver konsentrera sig i andra språken utom svenska.
Suomenkielisillä on se etu, ettei ruotsista luopuminen vaikuta heidän arkielämään mitenkään. Suomessa pärjää mainiosti ilman ruotsia.
Ruotsin kieliset joutuvat pakosta opiskelemaan suomea!- skärp.dig
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Suomenkielisillä on se etu, ettei ruotsista luopuminen vaikuta heidän arkielämään mitenkään. Suomessa pärjää mainiosti ilman ruotsia.
Ruotsin kieliset joutuvat pakosta opiskelemaan suomea!Där ser du hur priviligierade ni är, så nu kan du sluta gnälla och klaga nu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1343774Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.362454Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442098Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet171048Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701031- 46905
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63876En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on31855- 43790
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies97772