Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin syömässä ja kaupassa joskus, ja tupakalla.
Halusin olla enimmäkseen omissa oloissani niinkuin olen kotonakin. Ei mitkään ryhmäpelit kiinnostaneet eikä kahvinkeittely. Mitä tein väärin? Jopa papereissani luki etten ollut aktiivinen. Olin kuitenkin syvässä psykoosissa. Minusta on todella töykeää alkaa sairasta arvostella noin.
Halusin olla enimmäkseen omissa oloissani niinkuin olen kotonakin. Ei mitkään ryhmäpelit kiinnostaneet eikä kahvinkeittely. Mitä tein väärin? Jopa papereissani luki etten ollut aktiivinen. Olin kuitenkin syvässä psykoosissa. Minusta on todella töykeää alkaa sairasta arvostella noin.
Vastaukset 396
Vanhimmat
Se oli vain hänen havaintonsa. Tilanteessa pitää yrittää tuoda oma kanta esiin kertomalla ja perustelemalla.
Mitä sä teit osastolla jos kerta vaan makaat omassa huoneessa ?
Psykoosi
ja kotona ei voi maata psykoosissa?
Oletko noin tyhmä vai esitätkö vain?
Aika moni muukin siellä makaa sängyssä. Olin aamupalavereissa ja ulkoilin heti kun kunto salli.
Olen varmaan tyhmä kun mulla ei ole ollut psykoosia .
Kyllähän sen jokainen tietää ettei psykoosia voi hoitaa kotona.
mitä hoitoa psykoosipotilas saa kun se makaa osaston sängyssä. Mä kysyin jo aiemmin osaston lääkehoidosta että onko se eri kuin kotona jos kerta osastolla paranee vaikka makaa sängyssä.
Eri lääkkeitä kokeillaan ja sähköhoitoa. Ei sekavaa ihmistä voi jättää kotiin. Etkö ymmärrä vai pitäkö ratakiskosta vääntää????
etkö sä ymmärrä kun mulla ei ole kokemusta niin vitustako mä voin tietää. Joo gooleta. joo googletan flunssan niinj se tarkoittaa että mulla on kaikki oireet jotka googlessa luetellaan niinkö on myös psykoosissa kaikki oireet joita googlesta löytyy.
Mua kiinnostaa yksilötasolla nää asiat.
Etkö oppinut mitään kierrellessäsi osastoja vuosien ajan?
Teoriassahan sillä ei pitäisi olla mitään väliä, että makaatko kotona vai osastolla, mutta käytännössä sillä tuntuu olevan isokin merkitys.
Kun lääkkeistä puhutaan niin valitettavasti kotona tahtoo monelta "unohtua" ottaa niitä lääkkeitä.
Joskus myös joudutaan vaihtamaan joko lääkkeitä tai annostusta yksilölle paremmin soveltuvaksi. Lääkemuutoksen vaikutuksia on helpompi arvioida osastolla.
Eikä se koskaan tee pahaa ihmiselle opetella niitä sosiaalisia taitoja, vaikka se tapahtuu vasta osastolla.
Uskon, että monet psykoosit jää diagnosoimatta ja henkilö toipuu sekavuudessaan yksin vuosien ajan. Jos on perusluonteeltaan tolkun kaveri, pystyy asioimaan Kelassa ja maksamaan vuokransa ahdistuneisuudestaan huolimatta Joskus suurin virhe onkin luottaa lääkäreihin. Kaikki eivät riehu psykoosissa tai siinä mielentilassa, mitä sillä tarkoitetaan. Akuutti vaihe kestänee vain päiviä.
Ihmiset ovat kyenneet läpikäymään sekavuutensa vihassaan iät kaiket ennen mitään terveydenhoitoa vuosisatojen ajan. Nykyinen yhteiskunta on vain hyvin järjestäytynyt poliiseineen ja terveydenhoitoineen, lakeineen, mutta jos perusasoat on opittu Kelan varassa voi selvitä. Työkyky on tietysti silloin hyvin matala.
Sosiaalisuus ei ole kansalaisvelvollisuus. Se on osa persoonallisuutta ja myös vuorovaikutustaitoa.
Ei siinä kunnossa kykene kertomaan saati perustelemaan kantaansa. Minulla oli aivan tarpeeksi tekemistä harhojen kanssa jotka seurasi koko hereiläolon ajan.
Miksi sä menit osastolle makaa kun kotona kerta on mahdollisus maata sängyssä?
Minähän en itse päätä pakkohoidosta.
Ei siinä ole omalla mielipiteellä mitään väliä kun lääkäri päättää, ettei avohoito enää riitä.
Varmaan olis kivaa mennä autistina osastolle.. Osahan on vähän sisäänpäin sulkeutuneita ja tää kuuluu asiaan normaalistikkin.
Osastolla kokeillaan eri lääkityksiä ja sähköhoitoa, että tulisi terveeksi. Eikö se ole sairaalan tarkoitus.
Ja me kaikki tykätään veroista. Ei se tarkoitus siitä kivaa tee
Sanoinko että sairaus on kivaa?
Lopeta tuo jankuttaminen älä puhu asioista mistä mitään et ymmärrä.
Siis lääkäri usein haluaa potilaan sairaalaan jos on oikein huonossa kunnossa . Kaikkeen on syynsä. Ei ole sinun oikeutesi mitenkään jankuttaa hönelle miksei hän ole kotona .
Että kehtaatkin ,häpeäisit ,vaan kun et osaa sitäkään
Ei se osaa hävetä. Ilkeä ja paha ihminen.
Valitettavasti voi hyvinkin olla lääkäri/hoitaja myös...
Ei tuo osaa edes kirjoittaa, joten ei ole.
Et, mutta et selkeästi myöskään tiedä osastojen todellisuutta.
Mites ne ulkomaalaiset jotka ei osaa Suomea sit on hoitajia?
Eiköhän nykytilanne osastolla tullut selväksi yli puolen vuoden jaksolla.
Et sinä vaan tää yks ilkeilijä :D
Ei lääkärit aina osaa kirjoittaa, ne vaan sanelee.
Jaa se :D
Sen tunnistaa ja huomaa ettei mitään kontekstia tai ymmärrystä. Ja myös aika ilkeän oloinen. Tuo mieleen yhden mun hoitajista. Oli ihan samanlainen. Ja yks lääkärikin antaa samat vibat.
Ei se ole mikään ammattilainen. Se on mt-kuntoutuja.
Osaako ne aina sitäkään? Joskus ne copypastaa vielä perseelleen.
Kyllähän nyt hoitajat ja lääkärit ymmärtää että psykoosissa ollaan osastolla ja usein pitkiä aikoja. Itsehän he työkseen laittavat potilaita sinne.
Tiedät vai? Oikeesti? Ei.. uskois. Silti, osastolla on ollut vastaavia henkilökuntana mikä on oikeastaan aika kamala realiteetti
Ainakaan ne ei yhtään ymmärrä introverttejä tai neuroepätyypillisiä.
Se on kyllä totta.
Ja tän takia luonnollisesti sua tulkitaan väärin. Introvertti vaan haluaa olla omissa oloissaan, sen sijaan niiden silmissä tää näyttää huonolle. Opin tän aikoinaan ja leikin niiden säännöillä. Osallistu kaikkeen, ihan mihin vaan ja kas niiden silmissä oot aktiivinen ja toimintakykynen
Osallistuin esim. tyhmiin ryhmäkeskusteluihin missä aiheesta en tiennyt mitään. Ihan sama vaikken puhunut. Riitti, että olin mukana ilman mitään hajua aiheesta. Joskus olin ainut osallistuja (nää oli vapaaehtosia) ja sit pelasin korttia hoitajan kaa tunnin.
Meillä oli myös kivien maalausta. Ei voinu vähempää kiinnostaa, osallistuin silti.Tai tuolijumppa... Mikä tahansa tapahtuma, olin aina mukana. Niiden silmissä olin aina niin reipas ja aktiivinen. Tärkeintä oli osallistua ja vaikka istua siellä tunti. Se riitti, niiden silmissä olin toimintakykyinen kun aina mukana (vaikka hammasta purren)
Joo en tiedä kun ei ole ollut psykoosia koska osastolla voi olla myös ilman pakkohoitoa. Että ite oot helvetin tyhmä
ai hävetä sitä ettei itelläni ole ollut psykoosia. ite oot helvetin harhanen
90% ei pääse sinne ilman pakkohoitoa. Vähemmistö on se joka pääsee vapaaehtoisesti. Osa niistäkin valitsee pakon ja vapaaehtoisuuden välillä eli virallisesti "vapaasti" käytännössä ei
Osastoja suljettu ja vähennetty ihan älyttömästi. Ennen varmaan pääsikin, nykyään ne paikat on premiumia. https://yle.fi/a/74-20178217
Takala ja Seppänen arvioivat, että psykiatristen sairaalapaikkojen karsiminen on tilanteeseen yksi olennainen syy. Paikkoja leikattiin pelkästään vuosina 2015–2021 yli 40 prosentilla (THL).
Niin en ymmärrä koska minä en näe ja kuule harhoja. Osastolla on myös ihmisiä joilla ei oel psykoosia. Onko nykyäänn kaikki osastopotilaat pskoosissa. maailma on muuttunut.
Ei vaan paikkoja liian vähän. 40% karsittu siitä mitä aikoinaan ollut. Sinne ei enään pääse vaikka tahtoisi ennenkuin tilanne tosi paha. Käytännössä tilanne eskaloitunut eri syistä liiah pahaksi, oli se sitten psykoosi, masennus, itsetuhoisuus...
ai pitäis hävetä sitä etten näe ja kuule harhoja? sä et taida itse osta elää psykoosin kanssa kun pitää mua haukkua koska mä en tiennyt että nykyään osastolla on kaikki psykoosissa kun ennen sinnen pääsi jos sulla oli esim masennus tai ahdistusta.
miten sen voi tietää kun ei ole ollut siellä.
Ennen pääsi helpommin hoitoon. Nykyään ei. Noihan on ihan täynnä nykyään ja jos pääset osastolle on tilanne tosi paha. Periaatteessa masennus ja ahdistus riittää, käytännössä sulla pitää olla nykyään rinnalla itsetuhoisuutta tai muuta vakavaa. Psykoosi on vain se yleisin syy millä pääsee. Ei toki ainut, mutta joo sinne menee ne joiden tilanne eskaloitunu eri syistä pahaksi. Osittain avo-hoidon resurssipulan takia
uutisissahan ollut noita... tarinoita. Potilas päässy ulos ja samana päivänä teki itsemurhan ->Onnistuko hoito? ei. Samoin kuinka täyttä jne
Tai sit kyseinen henkilö on ilkeä ja paha.
Jankutit siitä että psykoosipotilaan pitäis jäädä kotiin makaamaan eikä mennä sairaalaan. Älä valehtele!
Eihän kukaan niin ole väittänyt. Jankutit siitä että psykoosipotilaan pitäis sairastaa kotona. Älä vääristele asioita.
Edelleenkin jankutit siitä että psykoosipotilaan pitäis jäädä kotiin sairastamaan.
Kun ei ymmärrä niin ei ymmärrä
Niimpä. Ja selkeästi hakenut/joutunut päivystykseen ja sitä kautta pakkohoitoon. Psykoosissa voi maata kotona jos ei joudu päivistykseen tai muuten asia tule ilmi. Silloinhan ei pakkohoitoa saa kun kukaan ei tiedä
Kyllä psykoosi tulee aina ilmi ennemmin tai myöhemmin ja se pahenee jos sitä ei hoideta.
Tottakai. osa tosin voi tehdä itsemurhan ennen sitä
niin eli siellä voi olla 10 % potilaita joilla ei ole psykoosia
mä olen lukenut tuon uutisen .mua ei tartte haukkua jos mä olen kiinnostunut tietää. eikö palstalla saa olla ja kirjoittaa jos ei ole ollut psykoosia ja osastolla
Mä tiedän sen verran että aikasemmin osastolle pääsi myös itsehakeutuneena ja vapaa-ehtoisesti. Mä en tiennyt että osastolle ei pääse enääe esim pahasta ahdistuksesta kärsivät. Koska mulla ei ole psykoosia koskaan ollut niin miten helkkarissa mä voin tietää ettei osastolle enää pääse kuin psykoottiset.
Niin ja täällä ei saa kysellä nykytilannetta heiltä jotka on siellä osastolla olleet.
Mä sain 25 vuotta tosi pahan ahdistuneisuuskohtauksen koska mä olin saanut tiedon että mulla on solumuutoksia eli mä luulin että mulla on syöpä. Mä itse hakeuduin psykiatrian osastolle. Pääsin loppujen lopuksi koska antoivat mulle periksi. Olin osastolla kaksi päivää ja sitten oli rauhoittunut.
Sen takia mua kiinnosti miten tilanne on muuttunut siitä. Kun sä pääsit vielä vapaaehtoisesti psykiatrian osastolle ahdistuksen takia.
Ajat muuttuu. Aika paljonkin. Pääsee nekin nykyään, pitää vaan tyyliin yrittää itsemurhaa ensin. Joko oot pyskoosissa tai yrität tappaa ittes. About näin se menee
No me vastattiin sulle. Sä vaan kirjotat vähän ilkeästi ja loukkaavasti muille. Voisit kirjotella ystävällisemmin tiiäks
Saa, mut senkin voi asiallisesti ja ystävällisemmin tehdä.
Aloita siitä.oma ketju kun noin paljon kiinnostaa aihe.
Olet ollut osastolla kymmeniä kertoja. Tiedän sinut.
Joo, 10% voi olla mut melkein kaikki pakkohoidon alaisena. Riippuu varmasti kaupungista tääkin, mut suurin osa nykyään pakolla siellä, ei vapaehtoisesti.
Vika toki on jossain kun tilanne näin. Meiltä puuttuu joku välimuoto. Päiväsairaala, avohoito tiivimpänä yms.
jos sä oot puoli vuotta osastolla niin ei kait se osasto ole mikään pysyvä asuinpaikka ole. No kerro sitten miten psykoosipotilaita hoidetaan osastolla jos lääkehoito ja muu ei auta.Miten psykoosipotilas paranee jos lääkkeet ja keskustelu ym ei auta
25v sitten varmaan pääsikin kun paikkoja melkein 50% enemmän. Nykyään ei. Munkin sisko halusi mut ei päässy :( Onneks se selvis ilman pahimman masennuksen yli. Piti vaan olla ite sen tukena viikon ja olla töistä poissa palkattomalla.
Oliskin mahtavaa jos pääsis ne jotka tarttee jopa vapaaehtoisesti. Mut... Tilanne on valitettavasti ettei hoitoa saa. Avohoitokin on ihan pelleilyä. Masennuslääkkeitä ja kerran kuussa tunti hoitaja. Joo, tää lämmittääkin paljo
Mä kysyin miten se sängyssä makaaminen eroaa sairaalass makaamisesta. Mä en ole sanonut sanallaakaan että sairaalaan ei pidä mennä vaan kysyin miten se sängyssä makaaminen ja se lääkitys. jos sulla on kotona ollut psykoosilääkitys niin miten se eroaa sairaalassa annetavasta psykoosilääkityksestä. Minulla ei ole kokemusta niin mua kiinnostaa. ja jos sairaalassa saa eri lääkkeitä niin jatketaanko niitä kotona. ja psykoosista ei parane sairaalassa teillä on varmasti tietoa mikä siihen auttaa
Riippuu ihmisestä. Ja paikasta. Osassa osastoja se apu on lähinnä ne lääkkeet. Muuta ei ole. Eikä resursseja ole kun työvuorossa 2 hoitajaa ja potilaita 15-20
niin sä kirjoittaja kertoo kun hän ei saa maata osastolla sängyssä. niin sen takia kysyin että miten se osaston sängyssä makaaminen auttaa
Okei vastataan tähän:
RIippuu ihan ihmisestä. Joskus pitoisuuksia nostetaan ja kokeilaan uusia lääkkeitä. Joskus vaan jatketaan vanhoja ja oot ns. seurannassa. Joskus saat SSRI/masennuslääkkeitä osastolla. Välttämättä niitä ei kotona jatketa. Riippuuu potillaasta.
Käytönnössä saat lääkkeitä ja niitä kokeillaan. Joskus toimii nopeasti, joskus ei. tarvittaessa rauhoittavia joilla nukut koko päivän. Noilla ei varsinaisesti "parane" vaan selviät pahimman yli. Kun psykoosi ohi, sut heitetään pihalle avohoitoon. Turhan usein liian pian ja palaat takaisin osastolle
ja joo, avohoito saattaa olla vaan se hoitajan tapaaminen x-määrä kuussa. Saat pillereitä ja about siinä kokonaisuus. Tervetuloa 2020-luvun Suomeen
Ei mitenkään. Sillä todnäk samaan aikaan lääkitys joka sitten auttaa tai ei. Siinä about koko hoito
osaat sä lukea. et . mene lukemaan uudestaa. minä kirjoitin: Mitä sä teit osastolla jos kerta vaan makaat omassa huoneessa ?
Miksi lääkäri kysyy potilaalta että mitä asiaa sulla. Yleensä lääkäriin mennään jos on oireita ja kipeä.
Sun mielestä lääkärit on kusipäitä kun kysyvät mitä asiaa sulla on.
Mieti sitä keskenäs vaan.
Yleensä sairaalassa ollaan että parannutaan. On loukkaavaa sanoa psykoosin sairastaneelle että miksi et jäänyt kotiin makaamaan. Eikä se ihminen usein edes halua osastolle vaan joutuu sinne.
Tietenkin siten että siellä on hoitajat ja lääkärit jotka seuraavat vointia ja kokeilevat eri.lääkkeitä eri vahvuuksilla. Ei sitä voi kotona tehdä ja ihminen on yleensä niin sekaisin ettei edes tajua ottaa lääkkeitä.
Tärkein kysymyshän on tässä kohtaa, aika monta tapausta voisi ennakoida ja välttää se osasto. Miksei tätä tehdä? osasto ei oo halpaa lystiä
Joo, näin se pitäs mennä. Valitettavasti osalla olis tarvetta muullekkin kuin lääkkeille.
Laittaako lääkäri vastaanotollaan fiksun ja järkevän ihmisen osastolle. Ei laita. Psykoosissa oleva kieltää koko asian ja sitten valittaakun on ilman syytä osastolla kun pitää omia harhojaan ja puheitaan todellisina. Olen kyllä lukenut ja kuullut että psykoossia olevalle ne harhat on todellisia. ja sen takia eivät voi ymmärtää miksi ovat joutuneet osastolle.
Eli ei hyväksytä omaa sairautta ja mitä kaikkea siihen voi kuulua.ja sitten jos eivät osaa huolehtia itsestään niin eivät ymmärrä mitä siitä voi seurata
En ole vain maannut omassa huoneessa. Tein paljon muutakin siellä niinkuin olen kertonut. Oli oireita ja olin sekaisin kuin seinäkello. Mitä vielä?
ja tässä vastaus sulle miksi enemmistö ei mene vapaaehtoisesti. Vastasit ite itelles.
On siellä toki muitakin, onhan noita osastoja akuuteista kuntoutukseen ja jaoteltuna masennukseen/syömishäiriöihin jne. Tosin aika monessa paikassa akuuttiosastot on se minne kaikki menee ja sinne pääsee vasta pakolla yleensä. Koska välimuotoa ei ole enään oikeastaan olemassa
Tää nyt on tää jankuttaja joka ei tahdo ymmärtää mitään. Jos ite ollu osastolla niin eiköhän se tiedä miten asiat on. Ei ne 25v tai kuin monta kertaa ollukkaan muutu.
Voi laittaakkin. Sen takia tarkkailujakso 3 päivää jonka jälkeen pakkohoito päätös tehdään. Tai no, ehkä oikea termi on onko tarpeeksi pahassa kunnossa vai ei. Sattuu niille lääkäreille virheitä paremmissakin piireissä
onko sulla traumoja
ai yhtä paha kuin myrhaajat ja raiskaajat
Niin ja sen takia ei saa olla kiinnostunut tämän päivän kokemuksista. Pitääkö mun hankkii itselleni psykoosi että mulle voidaan vastata asiallisesti.
kelle mä olen vastanut ilkeästi. Ole hyvä ja laita tähän viesti jossa olen ollut ilkeä.
ai jos mä haluan tietää miten osaston sängyssä makaaminen parantaa oloa. Se oli mulla pointtina.
Miksi . kun täällä väitetään ettei kukaan halua osastolle vapaaehtoisesti niin kyllä voi jos on valmis ottaa hoitoa vastaan.
Sulla on pahoja harhoja. No kerro toki missä kaupungissa ja mistä syystä. lähden sun harhoihin mukaan
hae hoitoa. ja lopeta syyttely kun puhut väärälle henkilölle,
kiinnostaa tietää miksi olen sun mielestä ollut osastolla ja vielä kymmeniä kertoja. haluut sä että mä teen susta poliisille kunnianloukkausilmoituksen. Poliis kyllä saa mun terveystiedot ja näkee kyllä ettei sielä ole osastohoitoa .
Jos sä et osaa pyytää anteeksi niin voin tehdä sinustaq ilmoituksen. Sun IP osoite saadaan kyllä selville. ja laitan kuvakaappauksen tosta mun syyttelystä
ai mua saa haukkua mutta heitä ei sitten samalla mitalla
Onko susta väärin että mua kiinnostaa yksilötasolla terveydenhuolto.
no niin oliko liika vaadittu saada asiallinen vastaus
Kiitos kun vastasit ilman että haukutaan jos ei tiedä kaikesta kaikkea ja ei ole omaa kokemusta. Mä ymmärrän että on ihmisiä joita ei kiinnosta hankkia ajankohtaista tietoa . ja ei halua pureutua asioihin syvemmin. Minua kiinnostaa ja haluan tietää juurikin mielenterveysasioista ihmisiltä itseltään.
No niin. tulihan se vastaus . Ymmärrään edelleen että kaikki ihmiset ei halua kehittää itseään ja ei tarvi mutta ei tartte haukkua jos minä haluan tietää asioista joista mulla ei ole omaa kokemusta ja ei välttämättä tuleekaan esim psykoosi
Ei ole tarvetta. Tietääkseni osastohoito maksaa. Mutta nähtävästi jos on puoli vuotta osastolla niin se näköjään ilmaista jos sinne haluaa jäädä asumaan ja annetaan siihen mahdollisuus. Ei ole ihme että osastot täynnä jos ne osastot on joillekin pysyviä asuinpaikkoja.
Missä olen noin sanonut? Mä kysyin miten se eroaa ja miten se parantaa toimintakykyä. Se oli mulla pointtina.
Ehkä hoidon käsitys meillä eri? Ei toi musta oo hoitoa
niin mä kerroin ties miljoonan kerran mulla ei ole kokemusta psykoosista ja osastosta ja sen takia kysyin miten se lääkehoito eroaa sairaalassa ja kotona.
En kerro. Itse tiedät.
Tee ihan vapaasti vaan.
Ja sait vastauksen. Voitko poistua?
Ei paljoa. Sehän se ironia on. Osastot on säilytyspaikka ja jos lääkkeet ei auta niin muutakaaei saa
Olin PAKKOHOIDOSSA!!!! Ei sieltä lähdetä noin vaan lukittujen ovien takaa ilman lääkärin lupaa. Kuka helvtti soikoon haluaa asua osastolla? Ilmeisesti sinä jankkaamaan haluat ahdistuksesi takia asua siellä.
Joo. Pakkohoito onkin sellanen mis ite päättää. Se on kuule lääkäri joka sanelee
niin kävit kaupassa ja ulkoilit. Mä en tiennyt että osastohoidossa voi käydä kaupassa.
niin mutta on muitakin mt-häiriöitä kuin psykoosi
Missä mä kerroin että mulla oli psykoosi. Mä kerroin että mä menin ahdistuksen takia koska mä olin saanut tietää että mulla on solumuutoksia eli voi olla syöpä. En ole missään sanonut että oli psykoosi. onko sulla jotain vaikeuksia lukemisen ymmärtämisessä?
ai laittaa henkilön osastolle jolla ei ole psykoosia ? sinä ole ollut psykiatrian osastolla vaikka oot ihan kunnossa?
miksi tervettä ihmistä pitää tarkkailla kolme päivää?
Mistä sä puhut. mä pyysit vaan asiallista vastausta enkä sitäö että mua aletaan haukkuu kun en ole itse ollut osastolla tai psykoosissa.
Ootko tarpeeks vaikea osastolle vai ei. Sinne ei oikeesti oteta ku pahimmat
Niin sä haluut vaan ärsyttää mua. Joo onnistuit siinä mutta tiesitkö että syylistyt kunnianloukkaukseen. oot sä joku keskenkasvunen kakara.
miksi sun pitää keksiä musta valheita täällä. tuleeko sulle siitä hyvä olo. Koita saada elämäsi kuntoon ja oppia käyttäytyy. Sä et voi alkaa täällä keksii omias ihmisistä joita sä et tunne.
kyllä voin. mutta musta ei tarvi täällä kertoa valeita ja omia harhoja
No poistu!
Ei kai psykiatrisella voi olla kielitaidottomia koska juuri että osaa puhua on se tärkein asia Potilaan sanomisia on kuultava miten hän voi ja silloin on todella ymmärrettävä mitä potilas kertoo.
Linkkaappa nämä uutiset.
Mä tarkoitin että jos sulle annettu hoito ei tehoa niin silloin on turha pitkittää. Sitä tarkoitin tuolla. Tämä pätee muuhunkin kuin osastohoitoon. Puhutaan vaikka työvoimakoulutuksesta joka on suunniteltu kestämään useamman kuukauden,mutta jos siinä koulutuksen kuluessa huomataan ettei tämä koulutus/kurssi tuota tulosta niin se kurssi voidaan keskeyttää ennen määräaikaa. Toinen esimerkki terveydenhoidosta . Alussa terapian kestoksi on suunniteltu 3 vuotta (johon minä en ole voinut vaikuttaa en kestoon enkä terapiamuotoon) ja jos se terapia ei tuota tulosta niin se voidaan keskeyttää esim juurikin että terapiamuotoa on saanut toivoa /esittää mutta sinulle tarjotaan aivan toista mitä olet toivonut. aito esimerkki toiveena psykoterapia mutta saatkin kuvataideterapiaa , ilman perusteluja.
Olen pahoillani että minut käsitetään väärin.
saatte olla nyt keskenänne koska minulla on muuta menoa. Moikka ja koittakaa pärjätä.
Niinhän ne leikkaavat jotka eivät ymmärrä psyykkisistä sairauksista mitään .muista kauan sitten ku; eräs tuttuni maan eteläpuolella soitti ja sanoi että on hoidossa .kun kysyin miksi niin sanoi että itse halusi sinne ja pääsi koska hänellä oli niin kova ahdistusta pelkotiloja.
Oli siellä sitten kolme kuukautta ja tilinterveeksi, ja eli viimeiset 30 vuotta ilman sairastumista.
Tänään hän olisi kuollut niihin ahdistuksiinsa koska itse ei voi enää päättää milloin; tarvitse hoitoa . Siis ihminen joka on kyllin viisaat tietää kyllä itse milloin tarvitsee hoitoa. Vaan silloin sitä ei saa. Mutta nyt joku jota ei edes tunne joka päättää josko tarvitsee hoitoa .
Näin se menee kun oppimattomat ovat päättävissä tehtävissä . Ihmishenki ei pahemmasti heitä kiinnosta ainoastaan raha mitä jäisi säästöön kun ei hoideta .
Miksei eduskunnassa ole myöskin lääkäreitä , siis sellaisia lääkäreitä jotka eivät ole uskossa vaan näkevät asiat lääketieteellisestä perspektiivistä .
Miten kauan ihmiset alistuvat siihen että maksavat veroja ja kunsai4aus yllättää ei saakkaan hoitoa . Terveiden omaisten tulisi tarttua asiaan, se kun kotona tablettien kanssa hoidetaan vuosikausia ja kukaan ei siten parane. On oltava resusseja myös psyykkisesti sairaille mielestäni.
Siinäkin ajattelevat väärin, siis jos heti pääsisi hoitoon kun ; tuntee että siihen on tarve, niin vältyttäisiin; liian pitkistä hoito jaksoista joillain tableteilla. Ja niitä sitten kotona yksinäisyydessä otetaan .voi hyvin ymmärtää ettei sellainen hoito tepsi eikä kukaan tule paremmaksi yksin tabletti purkin kanssa .
Ja kun sairaus menee liian pitkälle niin sitten se vasta maksaakin yhteiskunnalle maltaita
Siis tekevät päätöksiä mitkä pitkällä tähtäimellä tulevat vaan kalliimmaksi , se kun että pääsisivät hoitoon .
Entä normisairaala? Eiks sielkin kun vanhuksia
Pakkohoitoa ei keskeytetä
Siis laitettu ulos vaikka heidän olisi pitänyt nähdä ettei ole vielä siinä kunnossa.
Minäkin kuulin meidän alueelta yhden miehen huonosta voinnista kun avioero olei edessä hän sanoi ettei vaan jaksa ja vietiin hoitoon , ja yhtä nopeasti pihalle hoidosta. Tartteeko sanoa että mies kuoli. 40 vuotias kahden lapsen isä. Se kun olisivat antaneet olla sairaalassa nii; kauan kun hän olisi itsekkin ollut sitä mieltä että jaksaa omin voimin . Tästä on aikaa mutta aina kun ajelen ; sen talon ohitse niin muista tapauksen .
Ilkeät ja pahat istuvat kotonaan. Koneen ääressä ja v*ttuilevat muille ihmisille . He luulevat olevansa jotenkin nasevia , vaan kun eivät edes ole sitäkään
Luulen etteivät kaikki psykoosi tapauksetkaan pääse hoitoon nykyään koska yksikin poika joka asuu yksin sanoo koko aja; että taas kuulen noita ääniä . Hänellä ei ilmeisesti ole omaisia jotka ottaisivat keskustelun hoitopisteeseen . Miki ihmisistä ei enää välitetä Mietin usein
mistä minä voin sen tietää. nyt tiedän kun kerroit
Suomi johtaa itsemurhista Pohjoismaissa , miksiköhän? Ei edes se herätä päättäjiä koska eivät ymmärrä mitä se on kun ihminen on ahdistunut niin että pelko on ainut tunne mikä hänellä . Ajattelevat että koska ihmine; itse tietää että on saitåraus niinottaa vaan lääkkeensä kotonaan yksinäisyydessä eräskin potilas sanoi että häntä helpotti tavattomasti se että tiesi ettei ole yksin kun oli sairaalassa ja sai jutella hoitajien kanssa . Muuten kuinka monta potilasta on jo tänä vuonna ottanut henkensä itseltään , mitä sanoo tilastot , luulen että hyvin monta .
Kuulostaa epäinhimiseltä Ensinnäkin jos itse tuntee että tarvitsee hoitoa niin miksi ihmeessä ei sitä saa. Ja sitten sukulaiset joutuvat ilman palkkaa oleman töistä pois että , sairaalla olisi joku lähellään kovassa ahdistuksessa. Sen aiheuttaa autonoominen hermosto jota ei siis itse voi ohjailla , eivät vissiin edes tiedä sitä nämä osaamattomat päättäjät .
Siksi pitäisi hallituksessa olla ihmisiä joilla on lääketieteellinen kompetenssi että joku edes yrittäisi ehdottaa että silloin kun ihminen on sairas jota ei itse edes ohjaile että pääsisivät hoitoon . Viisas tietää tarpeensa ja tietää koska hän on hoidon tarpeessa . Mutta sairaalaan pääsee usein ne jotka eivät edes itse tiedosta sairauttaan . Niin että miksi ei anneta niiden. Mennä sairaalaan jotka todella haluavat päästä kuntoon. Niin pian kun mahdollista .
Kyllä sairaalassa voi olla makaamassakin että tuntee olonsa turvalliseksi. Vähitellen kuitenkin itse haluavat tehdä pieniä asioita ensin ja sitten ottavat osaa aktiviteetteihin vähitellen
Ei kannata noille selittää jotka eivät ymmärrä kuitenkaan , vertaavat kaikkea itseensä . Mutta sairaudet ovat yksilöllisiä.
Mun kaveri joutu putkaan ku poliisit poimi harhailemasta. Päivstyksen kautta käännettiin sit yöks putkaan. Et joo, hyvin menee
Kuka opetti niiden olleen harhoja? Riippuu tietysti harhoista, mutta on valitettavasti myös porukoita jota tekevät itseleen tuntemattomille ihmisille vahinkoa. Sellainen perusluonteen löytää näiltäkin sivuilta. Aate tai uskonto luo joskus viholiskuvansa, ja porukoissa tämä tyhmyys voi vielä tiivistyä ja muuttua toiminnaksi.
Vaaleanpunaisten elefanttien näkeminen on harha, mutta toisenlaisen todellisuuden ymmärtäminen ei ole harha. Pitää tietysti tajuta samalla elämän perusasiat ja mikä on oikein ja väärin.
Jos kysytään lähdetkö vapaaehtoisesti, ei siihen ole kuin yksi vastaus.
Lopetahan nyt jo olet kyllä maanvaiva. lapsellisine kysymyksinesi.
Mitä se sulle kuuluu missä kukin makaa.
Kyllä lekuri kotiuttaa jos se on tarpeen. T Ulkopuolinen palstan lukija. (Sulle osastolla ollut kaikkee hyvää!)
Ei mene kauvaa kun on....
Olisit kotonasi harhaillu aikasi. Ohimenevää tuo on.
Miten syvä psykoosi eroaa tavallisesta psykoosista kun ymmärsin googlen hausta että syvässä psykoosissa on samat oireet kuin psykoosissa niin miten syvä psykoosi eroaa vain psykoosista?
Yli puoli vuotta koko heräilläoloajan ääniä. Kai se aika syvä silloin oli.
ja jos ei syvä psykoosi nii ääniä ei kuule joka päivä
pitääkö sun olla nyt siellä osastolla puoli vuottakin?
onko sulla siellä osastolla eri lääkkeet kuin kotona?
En ole nyt osastolla.
En ole lääkäri.
Tilastot ja keskimääräiset hoitoajat
1. Huomattava ero akuutti- ja pitkäaikaishoidon välillä (2023)
Akuuttiosastoilla keskimääräinen hoitojakson kesto oli noin 20 päivää.
Mediaani (eli puolessa jaksoista kesto oli tätä lyhyempi) oli noin 16 päivää.
Noin kolmasosalla tapauksista hoitojakso kesti alle neljä päivää.
Julkari
2. Pitkäaikaisjaksojen vähentyminen
Vuoden 2021 tilaston mukaan:
Lähes puolet kaikista psykiatrisista hoitojaksoista kesti alle viikon.
Hoitojaksoista, jotka kestivät yli kuukauden, oli enää alle 16 %.
Julkari
3. Vanhempaa, mutta hyödyllistä vertailua (vuosi 2013)
Keskimääräinen tahdosta riippumattoman hoidon kesto oli 36 päivää.
Suhteellinen jakautuma:
46 % hoitojaksoista kesti alle 10 päivää;
~74 % kesti alle 30 päivää;
Loput jakaantuivat pitempien hoitojaksojen kesken.
Sosiaali- ja terveysministeriö
+1
Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
Akuuttihoidossa – kuten kriisien tai vakavien psykoosien hoitovaiheissa – hoitojakson keskimääräinen pituus on nykyään n. 2–3 viikkoa.
Pitkäaikainen pakkohoito, kuten esimerkiksi toistuvat psykoosit tai vakavat mielenterveyden häiriöt, voivat olla aiemmin kestäneet noin kuukauden, mutta nykyisin hyvin pitkäkestoiset hoidot ovat harvinaisia.<br>
Yleisesti hoitojaksojen pituus on Suomessa lyhentynyt, mikä näkyy etenkin lyhyiden jaksojen osuuden kasvuna ja yli kuukauden kestävien hoitojaksojen osuuden selkeänä laskuna.
no sinähän se psykoosin olet sairastanut niin luulis sun tietävän omat oireet
Emt, kysy AI:lta.
No minä olin yli puoli vuotta. Kahdesti tehtiin pakkohoitopäätös. Se pitää tehdä 3kk välein.
Syvä psykoosi tarkoittaa että todellisuudentaju on vakavasti häiriintynyt ja psykoosi, että todellisyydentaju on häiriintynyt. Kvg. oot muuten töykeä ihminen.
Jotkut ei ymmärrä asioita ja realiteettejä osastolta. Toivottavasti ei oo hoitohenkilökuntaa, sielläkin ollu vastaavia.
Kukin kokee psykoosin eri tavalla joten pidä jo mölyt mahassasi
Google ei ole mikään tieteellinen taho, koska psykoosi koetaan eri tavalla kun se joka måniin kovasti selittelee , eikä tiedä asiasta muuta kun Googlen taholta.
No kun ei ihminen osaa itse ajatella, niin katsoo sitten Googlesta. Kyllähän sen järkikin sanoo että syvä psykoosi on pahempi kuin psykoosi mutta ne on kaikki erilaisia eikä niin voi verrata.
On se parempi kuin ei mitään. Sentään google nykyään.
Kaikki ei kuule ääniä, muuten vaan oma harhainen maailma saa merkityksiä ympäröivästä todellisuudesta muuttaen kaiken kivammaksi, omaan mielentilaan sopivaksi. Pois on kavala maailma, ihan mukaavaa hörhön päiväunia, sellasta höttöä.
Jotkut sotaveteraanit vastaavasti elää uudelleen psykoosissa omia sotakokemuksia
Ja miten tämä liittyy aiheeseen? Ei mitenkään. Oletpa viisas kun osasit copypastettaa... No et ole.
ai miten niin. ai sen takia ettei osastolla enää hoideta masennuspotilaita vaan kaikilla on psykoosi?
Minulla ei ole alan koulutusta ja en ole ollut osastoilla. Tiiätkö ite muka kaikista asioista
Google kertoo syvästä psykoosista seuraavaa:
ilmenee muun muassa toistuvia ja voimakkaita aistiharhoja ja harhaluuloja, puheen ja ajatusten hajanaisuutta sekä vaikeaa toimintakyvyn laskua.
Psykoosi: Psykoosilla tarkoitetaan tilaa, jossa henkilön todellisuudentaju on heikentynyt ja hänellä on huomattavia vaikeuksia erottaa, mikä on totta ja mikä ei. Tyypillisiä psykoottisia oireita ovat aistiharhat eli hallusinaatiot ja harhaluulot eli deluusiot.Harhaluuloinen henkilö voi esimerkiksi kokea itsensä perusteetta vainotuksi, poikkeuksellisen tärkeäksi henkilöksi tai jumalaksi. Psykoottisilla suhteuttamisharhaluuloilla ja merkityselämyksillä tarkoitetaan kokemuksia, joissa henkilö antaa esimerkiksi toisten ihmisten eleille, television kuuluttajille ja esineiden väreille harhanomaisia merkityksiä. Joskus harhaluulot saattavat kehittyä selityksiksi harha-aistimuksille.
Järkikin sanoo että ero on siinä että toinen on rajumpi/syvämpi/vakavempi/vaikeampi....Samasairaus se on.
En, mutta en myöskään ole kusipää :D
Voi sua raukkaa. Oletko noin katkera psykoosipotilaille? Itse olet kiertänyt kaikki osastot kymmeniä kertoja kun ahdistaa.
ja tää ei muka tiedä osastoista mitään?? Hah!
Se esittää tietämätöntä. On niin katkera kaikille joilla on ollut psykoosi niin siksi tili jankkaamaan tähän ketjuun.
ja toiseen ketjuun. Miksi tää on katkera psykoosista? Mikä siinä niin mahtavaa? Saiks tää huonoa hoitoa (en ihmettele) vai mitä ihmettä :D
Siksihän mä kysyin miten syvä psykoosi eroaa pelkästä psykoosista
En tiedä itsekään miksi on katkera mutta siltä vaikuttaa :D
googlen mukaan pelkässä psykootissa henkilö voi pitää itseään jumalanan niin se ei ole jo tarpeeksi paha oire. Jos joku joka ei ole syvässä psykoosissa sanoo olevansa jumala niin kyllä mä olisin aika huolissani
sanotaan nyt vielä kerran googlen mukaan pelkässä psykootissa henkilä voi luulla itseänsä jumalaksi niin miten pahaksi tää menee syvässä psykootissa.
Mä yritin löytää aiheesta mutta en löytänyt. Susta sodassa ollut ei voi kärsiä traumasta ja stressistä vaikka siitä tilanteesta olis kauan aikaa. Sulla on tarkempaa tietoa niin näkeekö veteraanit harhoja sodasta vai onko kyse traumasta.
Sotapsykoosi tarkoittaa esim hysteriaa jota sodan valmistelu ja uutisointi voin aiheuttaa
Veteraanit ovat olleet jo sodassa . ja siitä ei voi jäädä traumoja. Jäähän niittä traumoja pienemmistäkin asioista .
Oletko itse kokenut trauman jossa sun oma henki on vaarassa ja sun kavereitten henki on vaarassa tilanteessa johon sä itse et ole voinutt vaikuttaa esim oman isänmaan puolustus.
miten mä voin tietää ne erot kun ei ole sitä psykoosia ollut. mä kysyin miten se syvä psykoosi eroaa eli väännetäänb rautalangasta eli miten paljon pahempi se oire pitää olla että kyse on syvästä psykoosista. Eikö se pelkkä psykoosi ole jo tarpeeksi paha
Sinusta asioista ei saa olla kiinnostunut jos ei ole omaa kokemusta.
eli vähän sama asia kun on tavallinen flunssa ja siitä vakavampi on influenssa
En ole katkera mutta mikä sulla on syynä tulla jankkaamaan mun ketjuun pskaa? Tee oma ketju. En enää seuraa tätä ketjua koska ei kiinnosta.
Siksi näytät olevan katkera, kun psykoosipotilaat pääsee osastolle (omasta mielestään joutuu) ja sinä et pääse ahdistuksen takia. Siksi olet ilkeä.
Ei noin tyhmälle pysty mitään selittämään. Ei kannata kenenkään vastata.
Okei. EIks ahdistukseen muka oo parempaa hoitoa kuin osasto? Oikeesti, ei se ahdistus siellä osastolla ainakaan parane....
Se pilaa muidenkin ketjut :(
Haluuks tää oikeesti osastolle ja katkera kun ei pääse. Oikeesti, mitä ihmettä :D
Terapia varmaan auttais tätä tai emt, terapeutti varmaan tekis itsemurhan jos samanalinen ku täällä
Onko se muuallakin räyhäämässä?
Jos kiinnostaa niin 5. divisioona. karjalan kannas. Päättele ite loput
Jep. https://keskustelu.suomi24.fi/t/19054589/zypadhera-loppu
Ainakin tyyli sama
Ei kun tämä on niin "terve" ettei tarvitse edes avohoitoa mukamas... Ei taida tulla hoitajan kanssa toimeen.
Hoitaja tekis varmaa harakiri et joo
Kuka psykoosipotilas on muka mua loukannut ja missä. Te haluutte vaan ärsyttää. mä huomioi teitä
eli mua saa haukkua tiedonhalusta mutta teille ei saa antaa samalla mitalla.
tiiätkö mitä katkera tarkoittaa? Mä voin tehdä susta ilmoituksen poliisille kunnianloukkauksesta. kuvakaappaus otettu ja ip osoite saadaan selville kyllä.
Ihan vapaasti :D
Joo juoksis varmaan epätoivoisena järveen...
ja sä oot niin tyhmä ettet tiedä
Kyllä olen tuolla kirjoittanut. Mutta ei se oikeuta täällä levittää perättömiä asioita ja mä en ole haukkunut tuolla vaan kertonut omia näkemyksiä siitä miten teinit on välinpitämättömiä. Minä en ole haukkunut sitä 13-vuotiaana osastolle joutunutta. Joo minä olen haukkunut hänen äitinsä ja isänsä välinpitämättömiksi ja vastuuntunnottomiksi. Minä yritin kysyä mutta en saanut vastauksia joten turhauduin. ja ihmettelin sitä ettei vuonna 2015 ole muka törmännyt missään tiedotusvälineissä näihin mielentetrveyden auttamistahoihin. Sitä mä ihmettelen. ja sitä ettei 2015 ole tietoinen että terveyskeksuksesta voi mennä hakee apua jos tuntee että voi huonosti.
sen perusteella että mulla on mielipiteitä niin sulla on oikeus levitellä täällä musta perättömiä asioita ja kertoa tuntevasi mut
Edelleen, eri henkilö. En ollut minä
Dementia voi aiheuttaa tollasta. Tollasta esiintyy esim alzheimerin taudissa .Ei tarvi olla sotaveteraani vaan voi esiintyä vanhoilla ihmsillä. Palataa siihen aikaan kun oli nuori ja eletään uudelleen sitä aikaa.
Optimistinen elämänasenne on sekin itsepetosta.
Pitihän Jeesuskin itseään Jumalan poikana. Ja joillekin tämä on leipäpuu uskoa olemattomuuksiin.
Kyllä!😆Ihan totta kaikki🤣😂😅
Bluetuutinkuulokkeilla on ihan paras esittää temua. Hoitajalle siis😉
Mitä tiedämme tähän mennessä (vuoteen 2023 asti)
THL:n mukaan psykiatrisessa erikoissairaanhoidossa hoitojaksojen määrä nousi noin 6,4 % vuonna 2023 verrattuna vuoteen 2022, ja alle viikon kestävien jaksojen osuus kohosi samalla, kun yli kahden viikon hoidot vähenivät
Lainsäädännön näkökulmasta potilasta voidaan pitää tahdosta riippumatta hoidossa korkeintaan kolme kuukautta, ja jatkoa varten tarvitaan uusi päätös, jonka perusteella hoitoa voidaan jatkaa enintään kuusi kuukautta
Vuonna 2024 tuli voimaan mielenterveyslain muutos, jonka mukaan pakolliseen psykiatriseen lääkehoitoon edellytetään hallintopäätös, jos sitä ei suostuta toteuttamaan yhteisymmärryksessä potilaan kanssa
Tässä on vuoden 2023 keskimääräiset hoitoajat psykiatrisessa erikoissairaanhoidossa Suomessa, erityisesti pakkohoidon (tahdosta riippumaton hoito) näkökulmasta:
1. Akuuttiosastojen hoitoajat (yleinen psykiatrinen osastohoito)
THL:n työpaperista käy ilmi:
Akuuttiosastoilla vuoden 2023 keskimääräinen hoitojakso kesti noin 21,1 päivää, mediaani oli 15,8 päivää.
Noin kolmasosa hoitojaksoista (keskiarvon mukaan ~30 %) kesti enintään neljä päivää.
Julkari
2. Koko psykiatrisen erikoissairaanhoidon hoitojaksot
Tilastoraportissa todetaan, että:
Vuonna 2023 alle viikon kestävien hoitojaksojen osuus nousi vuodesta 2022, ja yli kaksiviikkoisten hoitojaksojen osuus puolestaan laski.
THL
Julkari
Valitettavasti tarkkoja keski- tai mediaaniaikoja koko psykiatrisesta erikoissairaanhoidosta ei tässä raportissa ole mainittu.
Tossa tilastot. Siitä voi miettiä kehitystä ja kestoja. T. chatgpt
Mitä teit väärin? Et osallistunu toimintaan. Sun pitää osallistua ryhmäpeleihin ja kahvitteluun tottakai
Miks pitää osallistua jos haluaa pelata yksin ja juoda kahvin rauhassa että joku siinä uhoo -massa ääneen omaa sairautta, ei sellasta mölinää jaksa toisilta kuulla jos on itse sairas. Miks ei saa olla sellanen kun on. Ei se mitään takaa jos pakotetaan osallistumaan. Onko vaan tarkoitus v.. tt.. u.. la.
.
En tiedä miksi. Ne ei ymmärrä erilaisuutta. Ei sitä jaksakkaan. Mut jos haluut nopeemmin pois ja pystyt niin pakko pelata niiden säännöillä. Tää on yks niitä.
Ehkä syynä on resurssipula? Noilla on helppo kattoa "toimintakykyä" ja aktiivisuutta eikä vaadi kuin sen yhen hoitajan yms
sitä kutsutaan viriketoiminnaksi jolla laitetaan vähän aivoille töitä ettei aivot surkastu
Haluisitko ite värjätä kiviä tunnin? Vois nyt aikuisille keksiä järkevämpääkin
ei mutta sä voit siinä samalla jutella ja olla sosiaalinen niin se aika menee nopeammin. Kyllä minäkin olen joutunut " kiviä värjäämään" . Mutta jos sulla on mukava porukka ympärillä ja juttua tulee niin kivet menee siinä samalla.
Osastolla usein ei ole
en tiedä kun en ole ollutv osastolla mutat tiedän kun teet jotain millä ei ole metrkitystä
Ihan mielenkiintonen pointti. Ja tämä vaatisi varmaan ihan oman ketjunsa tänne foorumille. Harmi vain, että lääkehaittauskovaiset eivät voi sallia sitä, että tällä foorumilla keskusteltaisiin jostain muusta hoidosta, ja kääntäisivät sen keskustelun heti lääkehaittoihin.
Ihmisille on tarjolla hoidon jatkeeksi hyvin monenlaista toimintaa. Aina sieltä sormiväreillä maalaamisesta IPS työhönvalmennukseen. Väliin mahtuu kaikenlaista ryhmää, työkokeilua ja palkkatukea.
Teoriassa siis ainakin jokaiselle jotain, jos ei kaikille kaikkea. Mutta se oikea-aikaisuus ja sopivan mielenkiinnon kohteet on ihan aito ongelma.
Ohi ovat kuitenkin ne ajat, milloin ihminen jäi asumaan kunnalliskotiin, ja sieltä ajanoloon löytyi sitten sopiva työtehtävä, joka tarjosi riittävästi haasteita ihmisen kyvyille.
"Järkevyyttä" pitää siis verrata toimintakykyyn. silloin kun joudutaan akuuttiosastolle, niin se toimintakyky on yleensä sangen heikko. Joissain tapauksissa olen toki miettinyt, että mennäänkö näissä asioissa liikaa niiden heikoimpien ehdoilla, ja joissain asioissa voisi vaatiakkin potilailta vähän enemmän, mutta ei siitä sen enempää.
Osastolla kaikki viriketoiminta oli sellasta nolla budjetti touhua. Ne kivetkin poimittiin pihalta :D Niin ja kahvi, tiedän kun osallistuin sen keittämiseen oli varmaan jostain hävikistä kun mennyt jo ajat sit vanhaks. Tälleen sivupointtina. Itse osastolla ei oikeastaan ton lisäksi paljoa mitään ollut lääkkeiden lisäksi. Mikä on ongelma. Kun päivässä on 24h ja toi kesti max 1h. Toisaalta usein hoitajia oli vain 2-3 vuorossa eli ei niillä edes resursseja. Joskus "hyvänä" päivänä oli 5 mikä kai oli se ideaali määrä.
Ihmisille on paperilla tarjolla, tai pitäs olla. Käytännön tasolla tää ei toteudu. Mullakin tarjottiin jotain työkokeilua: ainut paikka vanhusten vanhainkodissa ilmaistyövoimana -> Ihan kiva, mut ensinnäkin en omannu työkokemusta ja toiseksi olisin varmaan saanut liikaa vastuita vs mitä kykenin (eka "työpaikka kuitenkin" ilman ohjausta).
Eli oot oikeessa, toki suurinosa näistä tuetuista jutuisa jää avohoidon vastuulle.. Mikä sekin kangertelee
Raha on tietysti yksi elementti, mutta rahaa enemmän tässä pitää osata ajatella sitä, että mitä sillä toiminnalla tavoitellaan?
Teoriassa olisi hemmetin hienoa, että osastolla olisi jotain virikkeellistä ja kehittävää toimintaa, mutta kun tavoitteena ei ole se, että ihmiset viihtyy osastolla paremmin kuin kotonaan ja että he jäävät sinne asumaan. (Eikä se, että osastolla käytetään viihtymiseen enemmän rahaa kuin kotona.)
Eli missä suhteessa ne ihmisten sosiaaliset taidot ja toimintakyky paranee siihen käytettyyn rahasummaan nähden. Kannattaako ihmistä pitää osastohoidossa silloin kun näitä taitoja harjotellaan, vai kannattaako se raha käyttää avohoidossa? Onko siellä otollisempi hetki?
No jos budjetti on 0e ja se olis vaikka edes 20e niin sillä sais jo huomattavasti enemmän mahdollisuuksia. Osastolla (ainakin mun aikana) 90% oli pakkohoidossa. Eli kukaan ei ollut siellä omasta tahdosta ja ulos pääs kun lääkäri päätti. Ja sillon se vapautus oli tyyliin samana päivänä. Eli ei annettu edes jäädä, tilaa oli liian vähän vs tarve.
Ja muutenkin, jos oot pakolla osastolla ja ainut hoito ne lääkkeet... EIkös tona aikana voisi hoidon lisäksi olla muutakin? Terapiaa, kuntouttavaa yms. Ideana kai olisi parantaa toimintakykyä. Tällä hetkellä,, sellaista ei ole. Kaikki on avohoidossa, mut osa jotka pääsee vapaaksi ei kykene sitoutumaan eri syistä siihen. Osa oli jopa asunnottomia tai ulosotossa eli joo, tarvittais jatko tukea.
Sanoisin näin omasta kokemuksesta, että kummassakin tarvitaan lisää sitä ei lääkepainotteista tukea. Lääkkeet ei kaikkeen kuitenkaan auta. Ne ei auta välttämättä itsemurhaa haluavaa henkilöä yms
ohan aikuisille omia värityskirjojakin
On. Mut kuin moni niitä haluaa tehä etenkää miehistä?
En sano, etteikö rahalla saisi paljon hyvää aikaan, mutta laitostumisen konsepti on hyvin toteutettu ja testattu menneinä vuosikymmeninä.
Kannattaa sisäistää se, että pakkohoitoon ei pääse sillä, että se lääkkeetön hoito olisi tehonnut.
Suomessa on lukuisia mekanismeja miten asunnottomia ja velkaisia autetaan, niiden ongelma on kannustinloukkumaisuus, mutta ei se etteikö ihmisiä autettaisi, esimerkiksi asunnottomuuden suurin syy on ne sellaiset mielenterveysongelmat, joissa ihminen suorastaan kieltäytyy vastaanottamasta asuntoa.
Tiedän. Vaan kuinka moni saa apua ajoissa? Meillähän oli itsemurhan tehnyt kansanedustakin, joka kertoo siitä, että systeemissä on vikaa ja pahasti. Entäs ne jutut nuorista jotka ei saa apua vaikka hakee? Liikaa esimerkkejä. Ymmärrän sun pointin, meillä on vakavia ongelmia koko järjestelmässä
Mun mielestä ongelma on avun pirstaloituminen ulkona. Voit olla masentunu ja meet lääkärille vaikka syövän takia. Siellä autetaan vaan syöpää ja mt-ongelmissa sit pitäs menn' muualle ja sit pompit siellä täällä kun kokonaisuus on jaettu osiin. Mun mielestä hoidon pitäs olla yhtenäisempää.
Toki on, tiedän vain että moni joka pääsi pois oli ihan täysin muiden varassa tässä eikä osastolla edes osannut tehdä mitään. Kyseiset henkilötoli 6kk+ ihan psykoosissa ja kun tilanne parani oli asunto mennyt alta (vuokran maksun takia) yms. En toki tiedä mitä näille kävi, tiedän vain tilanteen ennen vapautusta.
Mitä avohoitoon tulee, kelan terapia on muuten ihan perseestä. Se pitää ite ettiä ja jonot on mitä on. Saatat odottaa sitä 1-2 vuotta. Ja ilman kelaterapiaa sulla harvoin on terapiaa... Kun järjestelmällä itellää on sit vaan hoitajat/lääkärit
Kivien maalaus on nyt suurta huutoa ja niiden kätkentä. Finnstones. Tervettä on löytää mieltä kaikesta mitä maa päällään kantaa.
Tuolla oli kortisonilääkitys, ja se voi pahimmassa tapauksessa vaatia psykoosilääkityksen rinnalleen.
Konalan jauhelihamies ou jee
Wow, täällä on näköjään porukkaa jotka ei tiedä osastoista mitään tai MT-jutuista
On tai yksi ilkeä ihminen joka vaan veetuilee.
Huomasin ja tunnistan. Ei selkeästi ymmärrä tietyistä jutuista mitään. Ei sinne osastolle kukaan huvikseen mene. Itsemurhistakin osa tehdään kun sitä apua ei saa.
Tiedän kuka tuo vi***tulija on.
Mahtavaa. Ei oo varmaan kovin mukava henkilö
On osoittautunut kuspääksi.
Empatia 0/0. Eikä yhtään ymmärrystä tai muutakaan. No, meitä on monenlaisia... Jotkut sit veetuilee netissä kun luusereita irl
Mt-kuntoutuja tai mikä lie. Nettikiusaajan toi on
Kyllä osastolle voi hakeutua vapaaehtoisesti jos tuntee että yksin kotona ei pysty olee jos on kokenut jonkun ahdistavan asian. Sinä et nähtävästi ymmärrä että osastolle saa hakeutua omatoimisesti . On eri asia hyväksytäänkö sut sinne eli katsooko terveydenhuolto sen tarpeellisen. Eli älä hauku kun et tiedä asioista
Miksei voi mennä jos haluat että sulla on mahdollisuus puhua jos sä olet konenut vaikka trauman ja susta tuntuu ettet yksin pärjää esim yötä kotona.
mitä sä arvailet jos sä kerta tiedät kuka oon
mikä ite oot? mä en olem kiusannut ketään. jos joku ei kestä keskustelu ja kysymyksiä niin ei se ole kiusaamista. Kerro missä ja ketä ole kiusannjut ja miten.
Kai mä kysyn asiasta niin kauan kuin joku vastaa.
Voi sitä omaa järkeä edes yrittää vähön käyttää. Kun olet kierrellyt osastoilla ahdistuksen takia niin etkö ole oppinut siellä mitään? Kuulostat jälkeenjääneeltä. Onko vahva lääkitys vienyt järkesi?
Niin, tiedän tän. Paino sanalla pääsekö. Suurin osa ei pääse ilman pakkohoitoa kun niitä paikkoja ei ole.
Imo Suomessa on vakava ongelma hoidon tasossa ja tarjonnassa. Puuttuu se kevyt hoitomuoto ennen osastoa. Eihän meiän kansanedustajaan olis itsemurhaa tehny jos ois saanu apua tai sitä tarjottu
Päivystyksen kautta. Meet sinne, odotat tunteja ja ehkä tapaat hoitajaa/lääkäriä sen 30min max. Jos et pääse osastolle niin se 30min ei paljoo lämmitä. Näin Helsingissä
En tiiä kelle vastaat ja en todellakaan tiedä kuka oot. Toinen kommentoija vissiin tuntee sut
Ihan vaaan ihminen joka töissä ja täällä kun muutakaan tekemistä tällä hetkellä.
No sä et suoraan kiusaa, oot vaan pirun ilkeän oloinen
Susta on kiusaamista jos on asioista kiinnostunut? ja haluat tietää kun ei ole omaa kokemusta. Onko sulla koskaan ollut mitään josta olisit halunnut teitää enemmän yksilötasolla kuin lukea googelas ns. yleisiä oireita... yleensä....
Jos on ollu osastolla niin ihmettelen miksei tiedä millaista siellä on...
Haluaa vain ilkeillä koska tuntee aloittajan.
Missä olen sanonut että olen kierrellyt osastoilla. Haluut vaan ärsyttää tahallas ja keksiä musta syytöksiä.
Niin on joo eri asia pääseekö mutta te puhutte ettei kukaan vapaaehtoisesti halua. Minä olen puhunut että kyllä sinne voi hakeutua vapaaehtoisesti. Kun täällä puhutaan vaan pakkohoidosta. Silloin kun hakeutuu itse niin silloinhan sä haluat sinne osastolle eli silloin ei ole pakkohoito kyseessä.
aaarg. Juurihan mä sanoin että psykiatrian päivystykseen voi hakeutua vapaaehtoisesti. On eri asia pääseekö. Mutta kun täällä puhutaan että osastolla kaikki on pakkohoidossa. Nyt oli pointti siitä että sä voit haluta itse sinne osastolle.
ei tunne. hän esittää sulle tuntevansa mut. ei hän tiedä kuka mä oon ja sä meet hänen harhoinsa mukaan
ai nyt en kiusaa. mikä oikeuttaa sitten haukkuu ja esittää musta täällä valheita. Se on kunnianloukkaus . tiesitkö sitä. Haluut sä maksaa mulle kun saat sakot kun teen susta rikosilmoituksen poliisille
Juu. Mut suurinosa osastollapakkohoidossa. Aina voi hakea, vähemmistö pääsee
Mä teen susta rikosilmoituksen. Syy kunnianloukkaus. sun IP osoite voidaan selvittää. näköjään haluut sitä niin tehdään niin
ai susta mua saa haukkua jos haluan tietää asioista.
Voit soittaa mulle. Sulla mun numero koska tiiät kuka oon.
Puhut ihan eri ihmisten kanssa nyt ihan tiedoksi vaan
Et missään mutta tunnen sinut. Teit tätä samaa aiemmin toisella palstalla kun tunnistit mun aloituksen. Tiedän sun kirjoitus ja ajatustyylin jo aika hyvin.
Joku tuntee sut täällä selkeesti. Mut ihan tiedoks puhut useemman ihmisen kanssa. Mä en tunne kuka sä oot mut voin sanoa ettet vaikuta maailman mukavimmalle
Ei kiinnosta.
Kukaan ei tunne täällä minua. Joo mutta jos joku tai jotkut alkaa haukkkuu ja syyttelee, kertoo valheita että tietävät mut ja olen ollut kymmeniä kertoja osastolla... luuletko ettei tälläset valheet muka tunnu missään
ai kun mua haukutaan niin ei saa sanoa takas. mitä olen sanonut pahasti. jos musta kerrotaan täällä valeita niin pitäiskö mun vaan kestää
säkin uskot näitä jotka elää omissa harhoissaan.
no kysy heiltä mistä tuntevat mut kun mulle eivät kerro kun kerta tuntevat mut
No miksi sä kerrot että olen kierrellyt osastoja kun sä tiiät ettebn oon sellasta sanonut ja tehnyt. Miksi sitten kerrot sitten musta perättömiä asioita
Ihan vaaan ihminen joka töissä ja täällä kun muutakaan tekemistä tällä hetkellä.
No sä et suoraan kiusaa, oot vaan pirun ilkeän oloinen
Mä vastasin noin tuohon viestiin ja sä vastasin tuohon minun viestiin
olenko loukannut sua jotenkin
Puhuinko mä siitä pääsystä. en . minä puhuin että osastolle voi ite haluta.
niin koska sä tunne mua. joten älä levitä täällä perättömiä.
oot sä se joka joutu osastolle 13 vuotiaana ?
Tääl on varmaa 6 eri ihmistä kommentoimassa. Vastaus painike on helpoin tapa vastata
-eri
Jotta keskustelussa ees järkeä niin vaikka eri vastaaja niin helpoin tapa
Aloittaja toi kai
Yleensä tarkoitus on hoidossa että aivot saavat uusia virikkeitä ulkoa päin, siis ottaa osaa toimintaan ryhmässä. Vaikka ei huvittaisikkaan
Mutta jos vaan seuraa sitä omaa rutiiniaan siis samat asiat ainoastaan jokampäivä niin aivosi osaa ne ulkoa, ja sen ei tarvitse tehdä työtään
Se tarkoittaa juuri niitä uusia virikkeitä .jolloin saa uusia asioita elämäänsä .vaikka miten turhalta tuntuisi niin on yritettävä .ja kun tekee toisten kanssa asioita niin siitä alkaa terveys kun saa ehkä oppia uusia asioita, tutustua muihin potilaisiin jne
Myös introvertti ihminen tarvitsee sentään joskus olla hieman sosiaalinen
Vaikka itsestä tuntuu että on tyytyväinen omiin rutiineisiinsa niin sitä voi edes yrittää
Antaa itselleen mahdollisuus. Tehdä muutakin kun maata sängyssä .terveys ei tule itsestään vaan se tulee oman tekemän työn kautta eikä itsekään aluksi huomaa muutosta, mitta omaiset huomaa .siis itse on autettava itseään , kukaan muu ei voi elää sinun elämääsi, se on sinun oma vastuusi
Ootko ikinä ollu osastolla? Imo, riippuen paikasta se toiminta ei kovin kummoista oo. On hyviä ja huonoja. osassa se toiminta on just se kahvikerho joka kestää tunnin tai youtubesta levyraati. Ja siinä koko päivän ohjelma, loppu sitten sormien pyörittelyä tai makaamista jos niin hjaluaa
Siinä on introvertilla ihan tarpeeksi hälinää olla akuuttiosastolla kaikenlaisten ihmisten kanssa ja huoneessa parhaimmillaan kolme ihmistä ja huonekaveritkin vaihtuivat usein. Saka sosiaalisuutta enemmän kuin tarpeeksi ruokailuissa ja tupakalla. Ei ollut mitään syytä arvostella.
Hoitaja+realiteetit ei aina kohtaa
Mulla on samanlaisia kokemuksia! Opin just osallistumaan näihin ja kaikkeen muuhun. Autoin jopa pyykinpesussa. Mun toimintakyky parani niiden silmissä
Minä pesin itse pyykkini.
Saitko opitusta lisää kahvepullaa?
Annoin vaan esimerkin miten toimia niiden haluamalla tavalla :) Introverttinä tosi vaikeeta kyllä
Saatko sä kirjottelusta ja ilkeilystä kahvepullaa?
Varmaan taivaspaikka aukeaa kun on tarpeeksi ilkeä.
ootko ollut koskaan missään päivätoiminnassa? sielläkin juodaan,rupatellaan ja pelaillaan . Sitä kutsutaan viriketoiminnaksi
Senkin voi tehdä monella tavalla. Oon ollu seurakunnan missä se oli mukavaa.
Vastaavasti toinen ääripää oli eri paikassa missä ketään kiinnostanu ja toiminta oli sellasta paskaa et huhuh.
niin mutta se on viriketoimintaa vaikka se olis epämieluista
On joo. Mut ollaan realistisia. haluisitko ite tehä noita jos saisit valita?
Miksi joitaja ei saisivhuomata että osallistuuko ihminen ryhmätoimintaan, vai ei?
Miksi sitä huomiota ei saa kirjoittaa papereihin?
Lukee viimeisessä lauseessa.
Miksi? Miksi? Miksi? Mikä kyselyikä sulla on?
Siksi koska ihmiset on erilaisia. Introverttiä ei voi väkisin muuttaa ekstrovertiksi. Olemme yksilöitä.
Ehkä kaikkea ei tartte kirjottaa. Toi ei ollu asiallinen kommentti.
Osastoilla on introverttejä, porukkaa jolla ADHD, autismia yms. Niiltä puuttu ymmärrys erilaisuudesta. Osa on joo epäa-aktiivisia sairauden takia... Osa ei. Tossa yleistetään ja unohdetaan yksilöt.
Et tehnyt mitään väärin. Sehän on yksi iso ryhmä se osasto. Huone jaetaan jonkun kanssa ja syömässä ja lääkkeenhaussa käydään yhdessä. Jos vielä ulkoilee muiden kanssa, niin ei pitäisi olla mitään huomautettavaa. Kiusaamista tuollainen on.
Sentään potilaan tupakoita ei pöllitty :D
Itseasiassa kyllä nekin "pöllittiin" eli laitettiin lokeroon ja annettiin tunnin välein, kun poltti muka liikaa.
Meillä hoitaja teki noin ja ne "katosi" sen hoitajan taskuun
Psykiatriassa toimivat eivät ota huomioon ihmisten erilaisia luonteen ja persoonallisuudenpiirteitä. Kaikkien pitäisi olla samanlaisia, osallistua ryhmätoimintaan ja olla aktiivinen. Tosin, miten siellä psykiatrisen sairaalan osastolla voi olla kovin aktiivinen, jos ollaan suljettujen seinien sisällä, jossa rajoitetaan liikkumista
Huomioiden tekeminen ja arvosteleminen kirjauksiin tekeminen on tyypillistä. Mikä on mielestäni on aivan tyhmää. Voisi tuota keskittyä ihan muihin asioihin, kuin turhanpäiväisten luonnehdintojen tekemiseen.
Ja toiminta on nollabudjetti menoa. Hitto aikuiset ihmiset maalaa kiviä tai askartelee. Tai tuolijumppaa. Eli se tekeminen jo on ihan tyhmää ja monia ei moinen edes kiinnosta
Psykoosisairaus ei ole mikään luonteenpiirre.
Mansikkatilalliset vois laatikkokaupalla tilata osastoilta punaisiksi maalattuja kiviä joita psykoottisen hiljaisen vihan vallassa on maalattu. Ns näen punaista joka aggression, vihan, veren , verikuun yms sellasen symboliikan väri.
Introverttien ei kannata) kaan joutua psykiatriselle osastolle, koska siellä ei heidänkaltaisiaan ymmärretä. Eikä edes haluta ymmärtää, tai ottaa huomioon erilaisen persoonallisuudenpiirteen omaavia.
eikä autistien yms
Valitettavasti sinne voi joutua tahtomattaan.
Joo ei ne ekaks kysy psykoottiselta ootko introvertti vai adfd vai Asperger vai poliittisesti sitoutumaton, sitä vaan sitte joutuu hoitoon kun syvä henkinen kärsimys on pistänyt pään täys sekasin. Sitte kun siitä selviin niin voi jos haluaa tehdä selkoa itsestä ja ehkä saa uuden diagnoosinkin voi psyyke tulla uudistetuksi.
Ideaalimaailmassa näin. Realistisesti harvoin
Mä poistun nyt mutta heille jotka levittelee musta perättömiä juttuja . Niin kävin kirjoittaa tuolla toisessa ketjussa tälle nuorelle naiselle. ja pyysin häneltä anteeksi että purin häneen kiukkuni ja selitin toimintani. Jos joku haluaa vielä pitää minua kusipäänä niin saa pitää. Minä olen virheeni myöntänyt ja selittänyt turhautimiseni hänelle.
Oot ite niin läski että kadehdit jopa anorektikkoja.
Jos sä pidät normaalipainoista läskinä niin sä tehdä niin. Musta anoreksiassa ei ole mitään kadehdittavaa . Mulla ei ole tarvetta pilata mun sisäelimiä omalla toiminnalla.
Sä et tainnut ymmärtää mitään mitä mä hänelle kirjoitin.
Jos olet se nuori nainen niin toki saat minua haukkua. Minä olen sinulta anteeksi pyytänyt ja selittänt käytöksen. Minun elämäni ei muutu vaikka en saisi sulta anteeksiantoa. Minun elämäni ei riipu siitä ja onnellisuuteni.
Saat anteeksi ja ymmärrän :) meillä kaikilla paskoja päiviä. Mussakin vikaa, tiedän sen.
PS. Anoreksiasta kärsivät ei ikinä hauku toisia painosta. Me tiedetään mitä se on. Paino on meille ehkä se arin asia joten usko pois, aroreksiasta kärsviät ei toisten painoa pilkkaa. Enkä siedä toisten haukkumista.
Te voitte mennä lukemaan sieltä toisesta ketjusta äskön kirjoittamani tekstin. Toivottavasti se selvittää teille miksi olin siellä ketjussa niin agressiivinen. Se miksi täällä vedin herneen nenään johtuu siitä koska mulle tuli muistot mieleen koulu-ja opiskeluajoila kun olin koulukiusattu ja silloin pidin suuni kiinni . Sen takia nämä viestit jossa minua syytellään ja haukutaan loukkasi minua.
Haluan sanoa että älkää ikinä sanoko normaalipainoista läskiksi koska siitä voi alkaa anoreksia jollakin . Olkaa tarkoina kun alatte nimittelee normaalipainoisia ja tai hoikkia ihmisiä joita ette tunne ja näe.
Ironisesti olin ite osastokiusattu. (onks tää oikea termi edes :D ). Pari muuta potilasta kiusas mua ja luonnollisesti hoitajat ei tietenkään tee asialle mitään kun ei niitä kiinnosta ja sana vs sana... Puhumattakaan mitä ne hoitajat ite anyway teki potilaille
Mut joo, koulukiusaaminen on perseestä, nettikiusaaminen ja kaikki muu.
Anteeksi kaikille ettei mulla ole ollut psykoosia ja en ole ollut pakkohoidossa. Miten mt-häiriöistä voi ymmärää kun heiltä ei saa kysyä asioista,joista itsellä ei ole tietoa ja kokemusta.
Anteeksi että syyttelin sinua. Et ollutkaan se keneksi sinua luulin. Kun luin tuota toista ketjua, tajusin sen. En tunne sinua ja pyydän vielä anteeksi.
Kaikilla menny vähän yli täällä näköjään
Saat anteeksi mutta teit väärin. Olen pyytänyt nyt toistamiseen tuolta nuorelta naiselta anteeksi ja selvitin tilanteen ja syyt käytökseeni. Olen kiinnostunut ihmisistä ja minä en ole tuomitsemassa ketään minkään mt-häiriön perusteella. Minua itseäni kiinnostaa mielenterveys ja siihen liittyvät asiat. Ja minä halusin ajatuksia ihmisitä itseltään en pelkästään mitään kirjatietoa vaan ihmisten aitoja kokemuksia,joita ei google tarjoa.
Mitä jos tehään lista kysymyksistä ja sit niihin vastauksia?
Mä en jaksa enää koska mä en saa mitään muuta kuin haukkumista. Olen olen vuosien saatossa kuullut kun ihmiset puhuu kun heitä ei ymmäretä kun on mt-häiriö. ja jos heiltä ei saa kysyä niin miten heitä voi ymmärtää paremmin . Voihan sitä sitä lukea oireista kirjasta mutta ei se ole sama kuin ihmisen oma kokemus siitä asiasta. Ei ihmisellä voin olla kaikesta tietoa ja omaa kokemusta.
Tein väärin. Luulin että olit ilkeä, mutta olitkin vain tietämätön asioista.
Sitähän mä koko ajan sanoin. Että ei ole kokemusta ja tietoa.
Miten ihmiset saa tietoa jos heille ei kerrota aitoja kokemuksia ja yksilön kokemuksia. Minua kiinnostaa yksilöllisyys , ei yleistäminen tai lukea netistä :yleensä sitä ja tätä ...yleistä on se ja tää
netissä on se ongelma, että valitettavasti on niitä ilkeitä ja kusipäitä ja trolleja. keskustelukulttuuri on muuttunut
En tarkoita nyt ketään vaan siis aika moni kun näkee jossain trollin (vaikka nyt niitä Venäjän, ne on muuten oikeita) niin automaattisesti sitten alkaa olettaa samaa muiltakin. Sitten on vaan niitä ilkeitä ja kusipäitä jotka nyt on sellasia ja kun koet sellaisen oletat muiltakin samaa (ei aina mutta tajuutte pointin)
Keskustelukulttuuri on somen jälkeen muuttunut ja pahentunut sitten vuoden 2022 selkeesti. Osaltaan me kaikki ollaan tähän syyllisiä myös. Jokainen voi muistaa käyttäytyä arvokkaasti muita kohtaan ja jutella asiallisesti (myönnän et helpompi sanottu ku tehty). Valitettavasti tää on totuus, jos luette Amerikasta niin näätte mitä se on pahimmillaan siellä
Mä monta kertaa sanoin että minulla ei ole ollut psykoosia ja en ole ollut osastolla. ja sitten minun kimppuuni käydään. Kun haluan ns. sivistää itseäni aidoilla ihmiseten kokemuksilla. Mutta en tee sitä enää koska kohtelu on tuollaista mitä sain
Oletettavasti sulle kävi valitettavasti niin, että sut tulkittiin eri henkilöksi (joka ollut kusipää yms) tai kiusannut ihmisiä ja netissä käy näin :( Anonyymiyden heikkous on tää. Jotkut kiusaa sen avulla muita
Voiko jatkuvasti muilta huomiota hakeva ihminen olla introvertti?
Voit introvertti olla irl ja netissä et
Noin se juuri on!
Joskus on käynyt niinkin, että ujoja, syrjäänvetäytyviä ja introverttejä pidetään luonteen ja persoonallisuudenpiirteidensä takia psykoottisempana, kuin mitä he oikeasti ovat. - Ja ovat sitten jopa saaneet noiden piirteiden ja käytöksen takia ja niiden perusteella skitsofreniadiagnoosin. Kyseisessä hoitotieteessä on hyvin tavallista ja tyypillistä "kerätä" havaintoja ja kirjoittaa ylös käytökseen ja olemukseen liittyviä asioita. Sitten niistä yhteen niputetuista "tiedoista" tehdään jokin yhteenveto ja päätelmä potilaan kohdalla olevasta sairaudesta.
Aina nämä yhteenvedot ja päätelmät eivät mene oikeaan. Eli joillekin on annettu aivan väärä diagnoosi.
Nyt tulee taas sellaista toisten ihmisten ajatustenlukua että kannattaisi linkittää lähteitä.
https://www.hopkinsmedicine.org/news/newsroom/news-releases/2019/04/study-suggests-overdiagnosis-of-schizophrenia
https://www.hcplive.com/view/patients-misdiagnosed-schizophrenia
Netistä löytyy tutkimusmateriaalia. C-PTSD voi tietyissä oloissa näyttää skitsofrenialle
On myös diagnooseja joissa katsotaan oireeksi vähäiset ystävät ja se ettei halua olla esillä ja joukon keskipisteenä. Se katsotaan epänormaaliksi ja sairauden oireeksi. Jos sinulla on muutama hyvä pitkäaikainen ystävä niin se ei riitä vaan niitä ystäviä pitää olla enemmän. Terveydenhuollossa tämä katsotaan epänormaaliksi. Kyllä minulla on tästä kokemusta. Kuten myöskin arkuus ja hiljaisuus katsotaan sairauden merkiksi eli juuri tämä ettei halua tehdä itsestään numero ihmisjoukossa.
Autismi/ADHD. Neuroepätyyllisyys etenkin naisilla vähän ymmärretty asia
esim psykoosipiirteisessä persoonallisuudessa on kriteereinä vähäiset ystävyyssuhteet ja ns. epäsosiaalisuus. Ja näiden takia henkilö voi saada ko. diagnoosin. Mikä minusta on ihan naurettavaa että sinusta tehdään sen takia ns. sairas. Koska joku diagnoosi pitää antaa koska sä poikkeat valtaväestöstä. Koska ihmiset ei saa olla erilaisia ja yksilöitä.
Ongelmahan on jos kyseisellä vaikka ADHD/autismi. Osa neuroepätyyppillistä ei omaa diagnoosia. Pelkkä kaverien määrä ei kerro mitään :D Mullakin on vaan 3 irl kaveria. Sen sijaan netissä enemmän, mutta nää ei terveydenhuollossa ymmärrä nettiä samalla lailla sosiaalisuudeksi
Minulla oli ahdistuneisuushäiriö ja se vaihtui lennossa psykoosipiirteiseksi persoonallisuudeksi koska lääkäri piti minua liian erikoisena minun vähäisten mutta pitkäaiksaisten ystävien takia,jonka hän mainitsi lausunnossaan. Siinä oli perustelut diagnoosin saamiselle. Lääkäriä kiinnosti hyvin paljon minun ystävät ja heidän elämät ja tekemiset. Mikä ei liity yhtään millään tavalla mun työkyvyn arviointiin. Minusta jos työkykyä arvioidaan niin arvioidaan minua ei minun ystäviä ja heidän tekemisiään tai sitä mitä minä teen heidän kanssaan. Minusta siinä mennään jo henkilökohtasuuksiin kun lääkäri haluaa tietää mistä minä keskustelen minun ystävien kanssa. Tälläistä on minulle tapahtunut.
Jos oot narsisti/psykopaatti niin ehkä siinä kohtaa kaverit tärkeitä. Mut psykoosi jutuissa en ihan ymmärrä miksi. Normaaleissakin on yksinäisiä/erakkoja joiden toimintakyky hyvä.
Niin ja voithan sä olla henkilö jolla vähän kavereita kun muutit muualle ja ne jäi vanhalle paikkakunnalle ja ajankanssa suunnat poikkesi ja et saanut uusia yms. Monta pirun syytä
Niin mulla ei ollut mahdollisuus enää kysyä lääkäriltä koska mä sain lukea tämän uuden diagnoosin lääkärinlausunnosta joka meni kelaan ja jouduin vielä erikseen pyytää sen lausunnon itselleni. Lääkäri sanoi lopuksi jos sinulla tulee asiaa terveydenhuoltoon niin soita sotekeskukseen. kiitos ja hyvästi.
Pari vuotta sitten kun kysyin syytä diagnoosin saamiseen psykiatrian polin ylilääkäriltä niin vastaus oli ,diagnoosin voi saada ilman oireita ja diagnoosin olet saanut koska unilääkkeet on käytössä. Minulla on tästä mustaa valkoisella. On totta ettei diagnoosin oireita tarvi perustella eikä niitä tarvitse potilaalle kertoa ,vaikka potilas pyytää perusteluja. olet sairas jos olet vähänkin erilainen.
Kuulostaa valitettavasti realismille nykyaikana. Diagnoosi pitäs aina kertoa ja mahollisyys pyytää toista mielipidettä yms
No no. Ei kuule onnistu. Hän on käynyt mun potilaskertomuksia läpi jossa ei ole sanallakaan että mun todellisuudentaju olis hämärtynyt tai muuta psykoosiin viittavaa. Ja mulle on sanottu aina terveyden huollossa että et ole psykoottinen että olet fiksu ,järkevä,asiallinen. pysyt asissa. Mikä ei viittaa mitenkään psykoottisuuteen. Minulta alettiin kysyy harhoista vasta tämän diagnoosin jälkeen. Edes lääkäri joka arvioi minua ei kysynyt sanallakaan mistään harhoista ja niihin liittyvistä asioista.
Ahdistuneisuuhäiriö pitää sisällään sosiaalisten tilanteiden pelon ja kun sulla on tämä pelko niin haluatko sä olla silloin esillä ja joukon keskipisteenä. Et halua.
Onko helppo tutustua uusiin ihmisii ja saada lisää ystäviä. Ei ole.
Olen hieman katkera mutta pakko hyväksyä,kun muuta ei voi.
tarkoitan että pitää hyväksyä psykoosipiirteinen persoonallisuus koska siinä on nämä samat kriteerit
Juuri noin se on!
Niimpä. Se vaan että minä en ole muuttanut eikä ystävät. Tässä on vielä sekin että kerrankin kun sä oot saanut aikuisiällä ihania ystäviä ja nekään tulleet elämääni helposti ja tosta vaan niin mikään ei riitä. Eli se että sulla on ylipäänsä ystäviä ei riitä.
Mikä olis diagnoosi jos sulla ei olis yhtään ystävää ja ihmistä elämässä. En jaksa edes miettiä
Joo tiedän. Mun täti ratkaisi ongelman yksityisen kautta. Mikä on kallis tie eikä kaikille mahdollista. Se yksityinen aikalailla korjas diagnoosin heti
Onhan noita. Ikäviä yhistelmiä..
Pakko kertoa vielä. Jotta jotain positiivista. Diagnoosi voidaan poistaa heti kun pyydän sitä,mutta se tarkoittaa sitä, että olen näin ollen työkykyinen. Näin mulle sanottiin.
Minulla on siis ahdistuneisuushäiriön oireita, mutta koska se poistettiin diagnooseista niin se ei vaikuta työkykyyn .Niin en pyydä vielä psykoosipiirteisen persoonallisuuden poistoa diagnooseista koska mä en jaksa alkaa vääntää työhakemuksia jotta mä täytän työnhakijan velvollisuuden.
Tajuaako kukaan tälläistä logiikkaa. Sä saat diagnoosin mutta pyydettäessä se voidaan poistaa.
Mä en tiennyt itkeä vai nauraa kun mä luin sen vastauksen tekemääni selvitykseen.
okei. mä googletin ja masennus tuli vastaan. Enemmin mä masennuksen valitsen kuin diagnoosin jossa mua pidetään psykoottisena vaikka siitä ei ole viitteitä.
Työnhaku ainakin atm on perseestä. Tosin 4 hakemusa kuussa tekoälyllä on helppoa
Katoppa ChatgPT esim. muita. Varmaan liuta
Mä täytän ensi vuonna 50 ja mä en usko että mua otetaan töihin ,koska nyt on jo ikäsyrjintää. Toiseksi mulla ei ole sellaista työhistoriaa joka herättää työnanatajan mielenkiinnon. Mä nyt katselen tässä ainakin muutaman vuoden. Diagnoosi itsessään ei mua vaivaa vaan siihen suhtautuminen jos sä joudut asioimaan terveydenhullossa fyysisten oireitten ja vaivojen takia.
Psykoosipiirteinen persoonallisuus ei ole psykoosisairaus mutta silti sulta kysytään ensin harhoista jos sä menet terveyskeskukseen.
en osaa käyttää , mutta uskon että niitä on jos niin sanot
Totta. Olet aivan oikeassa. Ja aika moni on saanut kyseisen diagnoosin noiden mainitsemiesi asioiden perusteella.
Sinällään sitä voisi pitää ihmisarvoa ja jopa oikeuksia loukkaavana menettelynä.
Moni on joutunut kokemaan systeemin puolelta vääränlaista kohtelua ja asenteellisuutta. Että jos et ole sellainen ja samanlainen, ja käyttäydy samalla tavalla, kuin muut, tai heidän mielestään normaaleiksi katsotut, niin hyvin helposti helähtää, eli tulee jokin psykoosidiagnoosi.
Psykiatrian puolella hyvin harvoin tehdään mitään persoonallisuustestejä, tai sitten jos tehdäänkin, niin niillä ei ole välttämättä mitään merkitystä diagnoosia tehtäessä. Mikä on sinällään merkittävä epäkohta ja yksi vika systeemissä ja sen toimintatavoissa. Lisäksi esim. psykoosidiagnoosi leimaa kantajansa koko loppuelämäksi terveydenhuollon puolella toimivien silmissä. Eli, jos ja kun saa kyseisen diagnoosin, ei tule välttämättä saamaan koskaan mitään asiallisia ja tarpeenmukaisia tutkimuksia esim. somaattisella puolella. Koska terveydenhuollossa tuijotetaan siihen mt-diagnoosiin ja sitä pidetään "henkilön perussairautena". Ja oletetaan, että henkilö ei voi sairastua myös somaattisesti. Kaikkea peilataan sen annetun mt-diagnoosin kautta.
Psykiatriassa ei oteta huomioon ja nähdä sitä, että onko henkilö introvertti, ujo tai arka, niin siellä tosiaankin kerätään "tietoja", ja etsitään todisteita, joiden perusteella tehdään jokin ihmistä määrittelevä diagnoosi.
Se, että persoonallisuudenpiirteitä ei oteta huomioon, vaan sotketaan ne joksikin merkiksi jostakin sairaudesta on paitsi väärin, myös absurdia ja koomista. Paitsi, että sillä tavalla kiusataan ja leimataan ihmisiä syyttä suotta ja turhaan.
Joillakin sivustoilla lukee, että "mt-puolelta annetaan psykososiaalista tukea". Olisi ollut erittäin mielenkiintoista, mitä tuo on käytännössä. Itselle ei ainakaan mitään sellaista koskana annettu. Paitsi annettiin ne koko loppuelämää leimaavat ja muuta asiointia terveydenhuollossa haittaavat diagnoosit. Juu, kyllä niitä avopuolen käyntimahdollisuuksia, käytännössä tyhjänjuoksuttamisia ja smalltalkkiapalveluita tarjottiin. Mutta sielläkään ei tapahtunut mitään terapeuttista, psykossosiaalisesta tuesta puhumattakaan. Jos se tarkoittaa johonkin sairauteen identifioitumista ja että on vain jokin kävelevä diagnoosi, niin ei kiitos sellaiselle! En ole yhtä kuin sairauteni. Ja sitäpaitsi sekin oli aikoinaan aika tavalla hatusta vedetty, tuulesta temmattu ja siihen arvioon ja tehtyyn diagnoosiin sisältyi aika paljon ylitulkintaa ja liioittelua. Mm. persoonallisuuteen liittyvät piirteet katsottiin virheellisesti liittyvän psykoosisairauteen. Tuntuu siltä, että lähes kaikki asiat aletaan nähdä merkkinä ja todisteena jostakin psyykkisestä sairaudesta. Niin moni asia, väsymyksestä ja itsetuhoisuudesta lähtien katsotaan todisteeksi psykoosisairaudesta. Eikä oteta huomioon somaattisten sairauksien, tai käytettävien psyykelääkkeidenkin osuutta asiaan.
En suosittele kenellekään, että menee koskaan mt-puolelle. Lähinnä siksi, koska siellä systeemissä on liikaa asenteellisuutta, teatterimaisia piirteitä, absurdisuutta, valuvikoja, somaattiset sairaudet jää diagnosoimatta ja noteeraamatta, sekä siellä ei oteta huomioon kunkin yksilön persoonallisuudenpiirteitä ja elämässä olevia olosuhteita ja elämäntilanteita.
Edelliseen tekstiin pieni korjaus: mt-puolelta väitetään annettavan palveluita käyttäville asiakkaille psykososiaalista tukea. Niiden yli 20 vuoden aikana olisi ollut erittäin mielenkiintoista ollut tietää, mitä se mt-palveluissa mainostettu psykososiaalinen oikein onkaan. Ei sitä sieltä kyllä koskaan annettu. Koko loppuelämää diagnoosit sieltä kyllä saa. Itsetuntemuskaan ja itsetuntoa ei varmasti kehity, vaan siinä käy juuri aivan päinvastoin. Systeemin toimintatapojen takia.
Sijainti kartalla merkkaa paljon. Mä oon saanut terapiaa ja ADHD testit ja jotain ohjausta mikä auttoi siihen pisteeseen, että pääsin kouluun jne. Siitä on toki aikaa mut silti
Minä sain kyseisen diagnoosin kun hain työkyvyttömyyseläkettä. Minua loukkaa jossain määrin edelleen se että minä olin tyytyväinen silloin kun sain ahdistuneisuushäiriödiagnoosin ja oireille löytyi selitys. Silloin minua kohdeltiin terveydenhuollossa eri tavalla. Alkuaikoina tuon pskoosipiirteisen persoonallisuudiagnoosin jälkeen kun minulta kysyttiin harhoista ja kerroin ettei niitä ole koskaan ollut,niin potilaskertomukseen kirjoitettiin kieltäväni harhat. Tämä loukkaa minua. Diagnoosi ei ole edes psykoosisairaus terveydenhulllossa . Ja silti pitää mainita harhat . Tämän takia olen halunnut koko ajan että minulle perustellaan diagnoosi. Lääkärit saa kirjoittaa mitä tahansa vain koska diagnoosissa on psykoosisana. Eli sinä olet leimattu. Ja sitten kun ottaa puheeksi tämän niin sanotaan että diagnoosin voi saada vaikka ei olisi koskaan ollut psykoosia. Yli puolet sen diagnoosin oireista liittyy siihen että todellisuudentaju on mennyt. Mutta se ystävien vähyys ja haluttomuus olla joukon keskipisteenä painaa enemmän tässä diagnoosissa.
Mulla on ollut nyt vuoden unilääkkeiden vähennys ja mä toivon ,jos joudun joskus asioimaan terveydenhuollossa ,että lääkärit lukisivat ne tekstit mitä musta nyt on vuoden aikana kirjoitettu poitilaskertomuksiin.
Kokeile ensi kerralla muotoilla asiat niin, että tulee selväksi sun omaavan todellisuudentajun. Sellasta byrokraattista roskaa
Miten sä sen teen selväksi. Kun ensin mainitaan potilas kieltää harhat ja seuraavassa lauseessa sanotaan potilas ei ole psykoottinen. Ei ole viitteitä psykoottisuudesta. Niin miten tämä pitäis käsittää.
ChatGPT vastaus:
1. Kuvaa konkreettiset kokemukset ja havainnot
Kerro selkeästi, mitä olet kokenut: et ole kokenut harhoja, hallusinaatioita, epäloogista ajattelua tai muita psykoosin piirteitä.
Esimerkiksi:
"En ole kokenut harhoja, ääniä tai muita todellisuuden vääristymiä. Ajatteluni on johdonmukaista, ja pystyn erottamaan todellisuuden kuvitelmasta."
2. Anna konkreettisia esimerkkejä arjesta
Kuvaa tilannetta, jossa pystyt arvioimaan todellisuutta oikein: työtehtävät, opiskelut, raha-asiat, sosiaaliset tilanteet.
Esimerkiksi:
"Pystyn suunnittelemaan talouttani, hoitamaan käytännön asioita ja arvioimaan tilanteita realistisesti."
3. Käytä muiden havaintoja
Jos mahdollista, mainitse läheiset, terapeutit, psykologit tai työtoverit, jotka ovat havainneet saman.
Esimerkiksi:
"Terapeuttini ja läheiseni ovat havainneet, että pystyn arvioimaan tilanteita realistisesti, eikä minulla ole psykoottisia oireita."
4. Korosta pitkäkestoista kokemusta
Psykoottisia oireita ei yleensä ilmene vain hetkittäin; pitkäkestoinen puuttuminen on tärkeä todistus.
Esimerkiksi:
"Olen tarkkaillut omaa hyvinvointiani ja toimintaani viimeisen 5 vuoden aikana, enkä ole kokenut psykoottisia oireita."
5. Pidä viesti rauhallisena ja faktapohjaisena
Vältä tunteiden liiallista korostamista, vaikka se on vaikeaa. Terveydenhuollossa faktat ja havainnot ovat uskottavampia kuin pelkkä sanojen vakuuttelu.
Jätän vastaamatta. Koska mä en juttele koneen kanssa.
Annoin vaan esimerkin. Näin mä ite hoidin vastaavan dilemman :)
Oon siis ite chatgpt avulla onnistuneesti just näitä diagnoosi yms asioita hoitanut ja kehitellyt ympäripyöreitä byrokraattisia vastauksia. Sillä välttänyt parikin kertaa ikävät leimat ja merkinnät kun oon niin "fiksun oloinen"
mä olen toimittanut kaikki todistukset ja lausunnot . tietävät kyllä tuloni ja tulon lähteet. ja olenko sanonut että minulla on ollut terapiaa tai että olen ollut töissä. Missä sun yksilön kohtaaminen on. kysy tätä siltä sun koneelta
ja susta toi vastaus sitten sopii jokaiseen
Ei sitä ookkaan. Jos olis mun ei tarttis käyttää apuna konetta :D Ei se täydellinen oo toki
Tolla mä käännän ajatukseni/tapahtumat ja muut lääkärien kielelle. Teen vastauksia ja opettelen ne ulkoa. Ilman tota mulla olis kanssa joku psykoosidiagnoosi.
Järjestelmänhän vika toi on. Ei pitäs joutua käyttää apuvälineitä, että saa kommunikoitua asiat ettet saa vääriä diagnooseja/merkintöjä
Ei tietenkään. Esimerkki on esimerkki, oikeessa käytössä se on vähän erilaista. Enemmän sellanen mitä voi saada aikaan esimerkki. Kunhan näytin millä tavalla oon ite saanu hoidettua tän ongelman
Koska siis, tää mistä ollaan puhuttu on oikea ongelma terveydenhuollossa. Aika vakavakin sellainen. Meillä jokaisella toki omat työkalut yrittää ratkaista sitä. Mulla tekniikka, muilla joku muu :)
Ideaalimaailmassahan tätä ei tarvittais. Jokainen kohdattais yksilönä ja ymmärrettäisiin introverit, neuroepätyypilliset jne. Ja ettei pelkkä kaverien määrä oikeestaan kerro paljoa, kun monta syytä miksi niitä vähän. Vanhuksillahan voi jopa olla niin, että ne kaverit on haudassa. Näin... äärimmäisenä esimerkkinä
Jos et ole huomannut niin mä haen aitoja ihmisten kokemuksia en koneen anatmia vastauksia
Oikea kokemus mulla tähän ongelmaan ja mun ratkaisu kyseiseen ongelmaan.
Mutta miten sä voit sanoa että potilas kieltää harhat kun ei ole mitään todisteita että koskaan olis ollut psykoosi. Tästä on kyse. Kun diagnoosin nimessä on psykoosisana niin oletetaan että on harhoja ja korostan kyseessä ei ole psykoosisairaus.
Ei ne saiskaan. Jos sulla ei oo todisteita niin en tajua miksi. Silti ne tekee niin. Psykoosi on aika vakava ja on monia diagnooseja missä on harhoja ilman psykoosia.
Kiitos vastauksesta. Mä haen kokemuksia kun mulla on syyskuussa aika hoitajalle ja mun unilääkevähennys jatkuu. Mä olen yrittänyt selvittää vastauksia ja tavallaan tyytynyt niihin koska mulla on ollut aivosumua unillääkkeiden takia . Nyt kun mä olen vuoden ollut "selväjärkisempi" niin sitä katsoo asioita toisella tavalla ja haluaa selityksiä terveydenhuollon toiminnalle. Eli eikö heillä ole mitään "velvollisuutta" kertoa potilaalle diagnoosin perusteita vaikka potilas sitä pyytää. Koska oman järjen mukaan diagnoosia ei voi antaa jos sulla ei ole oireita tai diagnoosia ei voi antaa sen takia että sulla on lääkitys unettomuuteen. Eihän melatoniinia käyttävä saa esim just diagnoosia jossa oireena on psykoosi. Koska hän käyttää unettomuuteen lääkkeitä. Ymmärtääkö kukaan mitä tarkoitan.
Kysytään näin, kun lääkäri kysyy sinulta mitä mieltä olet pystytkö tekee töitä. Minä vastaan en ja perustelen niin lääkäri katsoo sen että olen vainoharhainen koska en usko pärjääväni työelämässä.
Nyt ei puhuta vanhuksista vaan työikäisistä. Niin mutta kun sä olet kertonut terveydenhuollossa miksi sulla on vähän ystäviä niin sä oot silti sairas koska sulla pitää olla tusinan verran ystäviä ja ihmisiä elämässä.
Voihan työikäselläkin olla suurin osa kuolleita. Etenki jos alunperin vähän. Ei mullakaan oo sukua elossa enään ja oon 26. Kavereissakin osa kuollu.
Voi kysyä miksi potilaskertomukseen kirjoitetaan ettei ole psykoottinen,kun kyseessä ei ole psykoosisairaus. Toinen on se että persoonallisuushäiriöstä ei voi parantua. Onko sulla silloin persoonallisuushäiriö kun sä alat ajattelee itsestäsi eritavalla mm. arvostaa itseää ja hyväksymään itsensä. Vai liittyykö tämäkin huonoon itsetuntoon mikä minusta ei ole sairaus ja masennukseen,josta on jo aikasemmin tehty diagnoosi. Mä ihmettelen sitä että eikö huono itsetunto ja elämän vastoinkäymiset saa aikaseksi sitä että sä et usko enää minkään onnistuvan.
Ja voi miettiä miten lääkepöhnässä ihmisen aivot toimii.
Jotkut miettii miten pitkäaikainen lääkkeiden käyttö vaikuttaa aivoihin ja voiko tulla toimintakykyiseksi enää. Niin omalta kohdaltani voin sanoa ,että kyllä voi.
Toki se riippuu onko käyttänyt päihteitä. Itse en ole käyttänyt niin mun oma käsitys itsestäni on muuttunut ,koska sä kykenet käyttää sun aivoja. Koska mulla on mennyt lähes 20 vuotta elämästä lääkepöhnässä niin ei ole ollut voimia,kiinnostusta etsii tietoa. Nyt kun sitä psyykkistä ja fyysistä energiaa on niin sitä tietoa hakee ja sen jaksaa pienissä pätkissä sisäistää. Jokainen varmaan tietää ettei väsyneenä jaksa etsii tietoa ja vielä jotenkin sisäistää sen lukemansa.Jos lääkäri sanoo jotain niin se on senhän pitää olla silloin totta. Mulla on viime päivät mennyt aikaa kun olen selvittänyt potilaan oikeuksia ja lääkärin velvollisuuksia.
Hyvää yötä kaikille ja nukkukaa hyvin.
Pakkohoitoon laittavat yleensä kun sukulaisia tai naapureita alkaa ahdistaa ja pelottaa liikaa toisen sekoilut. Ja onhan se usein aiheellistakin jos sairas tekee tyhmyyksiä, jotka voi tuhota kaiken omaisuuden tai ihmissuhteet yms.
Sairaalassa ollessa ei sellaista pääse sentään tapahtumaan ja jos vaikka joku hoitokeino löytyisi joka tehoaa paremmin. Oppisivat käyttämään myös homeopaattisia valmisteita, itse olen hoitanut niillä vainoharhaisia kuntoon. Moniin muihinkin vaivoihin auttavat ja jopa pysyvästi.
Me tiedämme moktar gubtalla olevan psykoosin vahvuuden asteen.
Se on rankin 2015 jälkeen ilmaantunut.
Et tehnyt mitään väärää.Hoitsut ja lekurit kirjoittavat kaikenlaista.
Joskus potilaista tehdään sellaisiakin kirjauksia, tai merkintöjä, jotka eivät edes pidä paikkaansa. Potilaan oireita, ominaisuuksia ja käytöstä saatetaan liioitella. Persoonaan liittyvät piirteet sekoitetaan sairauden oireiksi, tai siis niitä pidetään merkkinä jostakin sairaudesta.
Itselleni tulee mieleen se, että mitäköhän se on se henkisen hyvinvoinnin edistäminen ja psykososiaalinen tuki käytännössä? Kyttäämistä, oireiden ja ominaisuuksien liioittelemista. Mediassa joskus väitetään, että alalla on "hyvin empaattisia hoitajia". Enpä kovin montaa kertaa sellaisiin törmännyt. Enemmän teki havaintoja pahan puhumisesta. Potilaita kohdellaan enemmän alentuvasti, virallisesti ja kliinisesti. Ja ainakin tietyllä alueella hoitajat eivät edes olleet juurikaan potilaiden seurassa. Enemmän karttoivat ja laittoivat lääkkeitä potilaan eteen kippoon.
Minusta tuo koko psykiatrisissa sairaaloissa tapahtuva toiminta pelkkää ihmisten kiusaamista, ei mitään muuta. Psykiatriasta, tai mt-palveluista annetaan julkisuudessa, tai mediassa vähän lutuisempi ja kiillotetumpi kuva, joka ei ihan pidä paikkaansa.
Traumoja kokeneet eivät saa välttämättä edes traumaterapioita, ei ainakaan, jos jokin muu mt-diagnoosi. Heitä ei edes uskota systeemissä. Erilaisen persoonallisuudenomaavien piirteitä sekoitetaan psykoosisairauksiin. Elämässään ongelmista kärsivien elämäntilanteet ja olosuhteet, tai heille tapahtuneet eivät kiinnosta alalla olevia. Välittämistä ja empatiaa sieltä on ihan turha kuvitella saavansa. Terveydenhuollossa harjoitetaan hyvin paljon priorisointia. Ketä hoidetaan milläkin tavalla. Edellä kuvatut koskevat ennenkaikkea julkisen puolen toimintaa.
Pahimmillaan mt-diagnoosin saanut saa vain elinikäisen leiman. Ei siis juuri mitään hyötyä. Henkisen hyvinvoinnin edistämisenkin voi kyseenalaistaa, koska ne "hoidot" ovat lähinnä lääkityksiä. En suosittele kyseisiä palveluita.
Turhan paljon riippuu paikasta ja lääkäristä. OSa on muuten hyviä. Sit on huonoja
Oon ite niitä joilla trauma tulkittu vääräksi diagnoosiksi. Ollut osastollakin sen takia. Monta lääkäriä tavannut eikä kukaan tiennyt. Kunnes tapasin erään vanhemman mieslääkärin joka 5min tapaamisen jälkeen oli ihan varma että mulla väärä diagnoosi. Alettiin sitten yhessä työstämään tätä ja sain tutkimuksia. Prosessi kesti kauan, mutta sain viimein uuden diagnoosin. Eli traumat.
Niin ja valitettavasti tää lääkäri oli yksityisen. Omalla rahalla maksettu. Julkinen missasi traumat kokonaan
Onko silloin diagnoosi oikea kun ne oireet on sopinut kahteen muuhun diagnoosiin. Ja lausunnossa puhutaan juurikin näistä muista diagnooseista ja niiden oireista ja havainnoista. Mutta siitä päädiagnoosista ei puhuta sanallakaan. Ihmettelen että eikö terveydenhuolto oikeesti tiedä mitä huono itsetunto tarkoittaa ja miten koulukiusaaminen vaikuttaa. Miten syömishäiriö vaikuttaa ihmisen käyttäytymiseen ja ajatusmaailmaan. Nämä on ohitettu ihan tyystin.
mulla lääkärintodistus jossa on viitteitä kehityksellisestä kielihäiriöstä joksi sitä kutsutaan tänä päivänä. 70-luvulla kun asiat oli toisin kuin tänä päivänä.
Mutta sen verran tiedän että kehtyksellinen kielihäiriö diagnoosilla on mahdollisuus hakea ja päästä työkyvyttömyyseläkkeelle jos katsotaan että siitä on haittaa työelämässä.
Tässä vaan tulee ikä vastaan. Kun on kohta viiskymppinen niin terveydenhuollon pitäis olla myös realistinen . Mä olisin nyt valmis yrittää hommia joissa mun haasteet ja vaikeudet huomioidaan . Että mä voisin luottaa siihen että selviytyisin ja osaa ne työtehtävät jotka on sovittu..
Kyllä ymmärrän että terveydenhuollon kohtelua herättää tunteita ja negatiivisa tunteita. ja mun mielestä sulla on oikeus tuntea niin. Kuinka moni tykkää siitä että tulee väärinkohdelluksi. Sinuna tuntisin oikean diagnoosin saamisen suhteen tyytyväisyyttä ja onnistumisen tunnetta. Sä oot tehnyt kovan työn sen eteen.
Ymmärrän myös sen turhautumisen myös taloudellisesta näkökulmata. Koska ne asiat olis pystytty hoitaa terveydenhulllossa jos olis halua ja mielenkiintoa. Terveydenhuolto vähättelee asioita jotka potilaalle on ollut traumaattisia. Mä olen huomannut itse tämän. Mulla on pitkä koulukiusaamistausta. Mutta koska mä en ole ikinä ollut itsetuhoinen niin eihän se kiusaaminen ole voinut olla traumaattista. Sitten ihmetellään mun huonoa itsetuntoa ja kaikkea liittyy omaan minäkäsitykseen.
Itsetunto menee ja luulet olevas tyhmä ja osaamaton kun ne usein kuuluu taudin kuvaan..
Kyllä. Silloin kun sä ollut hukassa itsesi kanssa ja siihen päälle lyödään vielä lääkkeiden aiheuttama lääkepöhnä ja aivosumu. Niin pitäis terveydenhuollon myös ymmärtää miten tämäkin vaikuttaa siihen miten ihminen kykenee ja jaksaa pohtia elämäänsä. Omalla kohdalla "terapia" on ollut sellasta että no niin kerrohan mikä sua vaivaa. Mä en sitä ymmärrä ja en ole hakenut tietoa siitä miksi itkeminen katsotaan negatiiviseksi asiaksi. Mulle itkeminen on ollut tapa kertoa että muhun sattuu ja kovasti. Ettei mulla ole sanoja. Se yksinäisyyden tunne kun kukaan ei ymmärrä. Kun ei sitä edes itsekkään ymmärrä itseään.
Traumaperäistä stressihäiriötä ei julkisen puolen psykiatrit syystä tai toisesta tunnista. tai sitten eivät halua sitä diagnosoida, mutta miksi ei haluaisi? Ihme juttu tuokin.
Valistunut arvaukseni on että siinä on mukana "ulvotaan sutta ilmiötä".
Kun traumasta on tullut muoti ilmiö ja iso osa ihmisistä väittää traumatisoituvansa, niin niitä oikeita traumoja on vaikea löytää ja lähteä hoitamaan.
Tuntuu että touhu saa joskus jopa tragikoomisia piirteitä kun traumatisoitujat traumatisoituu siitäkin, että oikea trauma on hankala löytää ja hoitaa.
Hitto se on kidutusta, mutta käännä se toisinpäin.
Kello soi.
Aamuisin kaikki riviin käytävälle ja huuto päälle, mitä kenenkin päiväohjelmaan kuuluu.
Ei taida oikein yksityisyyden suoja toteutua.!
Tuli hankaluuksi, kun ei tiennyt, mitä kellon soitto merkitsee.
Näin tietysti Turussa Kupittaalla
Siihen tottuu, vaikka olisi jopa erakko. Sopeutuu.
Joidenkin tutkimusten mukaan introvertit persoonallisuuden piirteet, omituisetkin ovat yleisempiä ihmisillä joille kehittyy skitsofrenia. Että paranemaan päin olo vaatisi jonkinlaista pakotettua ulospäin suuntautumista.
Introvertti persoonallisuus saa tietenkin olla jos elämä on mallilla. Muuten helposti syyttävä sormi nousee. Vaikkapa että mukavuudenhalussaan jättäytyy pois sosiaalisesta eikä yhteishenkeä ole luomassa. Vaativat systeemin puolelta intoa kohdata epämukavuutta aiheuttavia tilanteita. Halua integroitua. Ja ettei ahdistus valtaisi kun sosiaalisen kontaktin ylläpitäminen on välttämätöntä. Välttelevän leima lyödään otsaan helposti. Sairaala ei tosiaan ole mikään turvapaikka vaan ihminen laitetaan kyllä syyniin.