Miten masennuksesta voi parantua? Voiko kaikki parantua masennuksesta?
Miten masennuksesta voi parantua?
roilett
11195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voi melkoisella varmuudella. Se voi tapahtua aika nopeastikin tai se voi viedä aikaa. Mutta elämä tulee joka tapauksessa asteittain siedettävämmäksi.
Useimmat ihmiset ovat eriasteisesti joskus elämässään masentuneita, joskus se on vain alakuloa.
Mielialat vaihtelevat elämäntilanteitten mukaan. Se on osa ihmisen elämää.
Melkoisella varmuudella? No jos näin on, niin minun tapauksessani parantuminen vie todella paljon aikaa. Nyt sairastanut vaikea-asteista masennusta 22 vuotta, 15-vuotiaasta lähtien ja ei ole minkäänlaisia paranemisen merkkejä, päinvastoin, huonompaan kuntoon olen menossa. Ainoa mikä on edes vähän auttanut on sähköhoito, mutta sekin vaikutus kestää todella lyhyen ajan. Itselläni ollut useita sairaalajaksoja, noin miljoona eri lääkeyhdistelmää ja erilaisia terapioita. Ei apua mistään. No yksi lääke auttaa kyllä nukkumaan ja uni onkin todella tärkeää. Olen yrittänyt pakottaa itseni edes pari kertaa viikossa ulos pidemmälle kävelylenkille ja sen jälkeen on hiukan siedettävämpi olo. Jos olisi varaa, söisin paljon terveellisemmin, esim. luomua ja ns. puhdasta ja laadukasta ruokaa. Kela kyllä maksaa törkeän kalliit lääkkeet, jotka eivät edes auta, mutta mistä saisi rahaa johonkin liikuntaharrastukseen, terveelliseen ruokaan ym., uskoisin tuollaisten asioiden auttavan, Ainakin paremmin kuin lääkkeet ja terapia. En edes usko paranevani koskaan, syyt masennukseeni on sellaiset.
huolehdi itse itsestä niin alat jopa nauramaan ajatuksillesi jotka ovat .....stä.
Kiitos oikeasta vastauksesta.
Kysymyksesi on samanlainen kuin kysyisi miten onnellisuudesta parannutaan tai voivatko kaikki parantua onnellisuudestaan.
Älä välitä tyhmistä vastauksista. Kas, niillä kun ei ole ollut masennusta, eivät tajua siitä mitään.
PS. Miksi onnellisuudesta haluaisi kukaan parantua, se on positiivinen olotila.
Masennus ei.
Riippuu varmaan jonkin verrran mitä masennuksen taustalla on? Joillakin se voi olla vahvasti geneettistä. Toiset on ajettu alas porukalla vuosikymmeniä. Näissä tapauksissa ennuste on aika huono.
ihmisen kaikissa tapauksissa...
Jos annatte loisimiselle vallan, olette tuhon oma, kaikissa tapauksissa...
Kyllähän ihminen on luotu touhuamaan. Jos ei tee mitään, synkistyy. Sit on niitä jotka on tehny liikaa ja tulee burn out, josta seuraa masennus ja tarvii huilia.
Samaa mieltä. Burn out voi olla tosi vaarallinen ellei tajua suht ajoissa lähteä lepåilemään. Stressihormonit voi tappaa ja tehdä toimintakyvyttömäksi.
Kultanen keskitie. Siihen kantsii pyrkiä niin on helpompi olla.