Keuhkoröntgen ja muut keuhkotutkimukset

huolestunutfriidu

Jos keuhkoröntgen on lääkärin mielestä ok, voiko keuhkoissa jollain tutkimuksella tulla kuitenkin esiin keuhkosairauksia ?
Mikä mtutkimus olisi melko hyvin kattava ?

3

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fakedoctor

      Kyllä voi, esim. CT tai MRI-kuvauksilla eli "viipalekuvauksilla" voi saada lisäinfoa. Itseä suorastaan ihmetyttää tuo laaja röntgenin käyttö vielä nykyäänkin keuhkojen kuvantamisessa, vaikka parempiakin laitteita on.

    • petsku65

      Minulla on jotain kroonista ollut vuosikausia, lääkärikin on todennut että "jotain siellä on ", mutta ei mihinkään muuhun kuin röntgeniin pääse ja astama-puhallustestiä kotona.
      Ajoissa havaittu sairaus tulisi yhteiskunnalle halvemmaksikin kuin sairaalahoito myöhemmin. Puhumattakaan inhimillisyydestä. Huonoa elämänlaatua vain on luvassa.

      • Fakedoctor

        Tämä on tätä valitettavan tuttua tarinaa...
        Täysin käsittämätöntä ja vastuutonta toimintaa lääkäreiltä ja ehkä myös järjestelmissä vikaa. Ja tosiaankin, ei talousosaaminenkaan lääketieteessä ole kovin vahvalla pohjalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2987
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2921
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1644
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe