Monen sortin oiretta, mikä ihme minua vaivaa??

Tuskastunut_vaivainen_

Oiretta on monenlaista:

- Ripuli, erityisesti aamupainotteinen. Aamuinen paskaralli sisältää tavanomaisesti noin 10 käyntiä vessassa, ennenkuin pääsen lähtemään liikenteeseen. Uloste on aivan nestemäistä, vettä lähestulkoon. Tätä on jatkunut nyt 3 vuotta. Noin 1 uloste kuukaudessa on kiinteähkö, ei silti kiinteä missään tapauksessa.

- Järkyttävä närästys jäytää päivittäin. Renniet, Losecit ym. ovat aivan hyödyttömiä. Närästys on monesti niin pahaa, että vedet nousee silmiin. Olen kokeillut eri ruokavalioiden vaikutusta närästykseen, mutta mikään ei helpota. Närästys on yhtä pahaa kahvilla ja ilman, tyhjällä ja täydellä mahalla.

- Muutaman kerran olen herännyt kesken uniani siihen, että vedän sappinestettä/mahahappoa keuhkoihini ja alan yskiä kuin viimeistä päivää. Tämä on uusi ja aika pelottavakin oire, voikohan tähän vaivaan tukehtua?

- Mikäli vatsalaukku on tyhjä, alkaa yökkäyttää ja oksettaa.

- Mahaa turvottaa välillä TODELLA pahasti. Saatan viidessä minuutissa muuttua sen näköiseksi, kuin olisin raskaana!

- Pahoja ilmavaivoja (kiusallista).

- Vatsakipuja ei juurikaan ole, ellei lasketa satunnaista pistävää kipua oikealla puolella vatsaa, hieman navan alapuolella.

- Vatsalaukun kohdalla painaa useasti (pahentaa närästystä). Kivuksi sitä ei kuitenkaan voi kutsua.

Olen perusterve nainen. Ylipainoa kyllä löytyy, jonka vuoksi en ole kehdannutkaan mennä lääkäriin. Ajattelen lääkärin komentavan minut laihdutuskuurille, ennenkuin ryhtyvät tutkimuksiin. Ylipainoa minulla on ollut aiemminkin, vaan ei tällaisia oireita ja ongelmia. Siksi uskon, ettei painolla tai ruokavaliolla (joka on pysynyt samana viimeiset 30 vuotta) ole osuutta asiaan.

Kuulostavatko oireet teidän korviinne tutuilta? Oletteko kärsineet samoista vaivoista ja onko aiheuttaja onnistuttu jäljittämään?

5

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskastunut_vaivainen__

      Unohtui vielä yksi oire:

      - Jotkut ruoka-aineet, kuten kasvikset, tulevat usein sulamattomina läpi (yök)

    • RAL-
    • Vatsavaivainen

      Vaikea maallikon tässä antaa mitään diagnoosia näitten perusteella, suosittelen menee lääkäriin tutkimuksiin.

    • villiveikkausvain

      Sappihapporipuli?

    • Kokeilenäitä

      Lääkäriin pitäisi mennä. Voi olla paha refluksitauti. Ruoan sulamattomuus viittaa siihen ettei vatsa kestä ruokaa ja bakteeritasapaino on heikko tai ruoka itsessään on vääränlaista ja allergisoivaa. Paha stressi voi pahentaa oireita.

      Lopeta kasvisten syöminen joksikin aikaa. Kokeile laktoosittomia ja keliakia tuotteita. Osta maitohappobakteereita apteekista mm ratiopharm 100kpl bcd-vitamiinit n. 22e. Ennen jokaista ateriaa 1-2 pilleriä. Voi tuntua kalliilta mutta saattaa auttaa merkittävästi.

      Voit juoda vitaminoituja mehuja mm vital mehut. Varsinkin 10 vitamiinin ja bc-mehut. Samoin foolihappo lisät.

      Tutki refluksitauti ja mitkä ruokavaliot yms auttaa siihen.

      Aloita päivittäinen oirepäiväkirja mihin merkitset ruoan ja vatsan tilanteen päivittäin ja aloittamasi apukeinot esim maitohappobakteerit. Hyvä kirjoittaa tietokoneella ja käyttää värejä tai numeroita onko olo parempi kuin muuna päivänä. Esim Huono olo 0 punainen ja hyvä olo 5 vihreä. Voit tällä tavalla saada tietoa onko jostakin apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2442
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2014
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      22
      1826
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1605
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1445
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1338
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1275
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1181
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1046
    Aihe