Valtteri Bottas on isäm maallisempi kuin Räikkönen

koska maksaa veronsa rakkaaseen isäm maahamme Suomeen, Toisin kuin Räikkönen, joka veropakolaisena muuttanut Monacoon Suomen verottajaa karkuun.
7122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Törkeää, että Räikkönen vie ökyrahansa veroparatiiseihin, kun Räikkönen kuitenkin aikoinaan nauttinut Suomessa maksuttomista palveluista kuten terveydenhuolto, koulutus, ajoradat yms. Epäisämmaallista touhua tuollainen rintamakarkuruus. Itse isämmaallisena ei tulisi mieleenkään kannattaa tuollaista veropakolaisuutta.

Äänestä

Kannattais aloittajan ottaa selvää asioista ennen kuin kirjoittaa mitään.
Räikkönen Asuu Sveitsissä, maksaa verot sinne. Omistaa myös Suomessa kiinteistöjä, joten maksaa kyllä veroja Suomeenkiin omistustensa muodossa.
Valtteri ei maksa Suomeen mitään, muuttanu Monacoon heti kun sai F1 pestin.

Äänestä
  • Sveitsissä moottoriurheilijat vapautettu veronmaksusta, joten veropakolaisuuden takia Räikkönen sinne muuttanut jokatapauksessa.
    Ja jotkut kiinteistöverot, mitä se Suomeen maksaa, ovat vain kärpäsenpaskan suuruisia.

    Äänestä

En minäkään maksaisi verojani tänne kateellisten selkäänpuukottajien maahan Kimin asemassa.

Äänestä
  • Jokatapauksessa epäisämmaallista toimintaa, ja minä isämmaallisena en tue tuollaista rintamakarkuruutta.

    Äänestä

  • Kimi itse on selkäänpuukottanut Suomen yhteiskuntaa välttelemällä veroja ja muuttamalla veroparatiisiin. Räikkösen verotuloilla voisi rakentaa monta lastensairaalaa suomalaisille lapsille ja silti Räikköselle jäisi itselleen ihan mukavasti rahaa ökyveneisiin, -huviloihin, vaimon merkkilaukkuihin yms.

    Äänestä

  • Selkäänpuukotettu kirjoitti:

    Kimi itse on selkäänpuukottanut Suomen yhteiskuntaa välttelemällä veroja ja muuttamalla veroparatiisiin. Räikkösen verotuloilla voisi rakentaa monta lastensairaalaa suomalaisille lapsille ja silti Räikköselle jäisi itselleen ihan mukavasti rahaa ökyveneisiin, -huviloihin, vaimon merkkilaukkuihin yms.

    Suomessa verovaroin elätetään luusereita ja matuja, lastensairaaloihin joudutaan rahat kerjäämään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kimi_veropakolainen kirjoitti:

koska maksaa veronsa rakkaaseen isäm maahamme Suomeen, Toisin kuin Räikkönen, joka veropakolaisena muuttanut Monacoon Suomen verottajaa karkuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu