Syypäät hyvinvoinnin ja koulutuksen alasajoon

Vihreät eivät ehkä ole vielä ehtineet ykkössijalle hyvinvointimme ja koulutuksemme tuhoamisessa, mutta ainakin kakkossijalle he ovat jo päässeet.
Perussyy on näiden todellista maailmaa näkemättömien maailmanparannushinku, vaikka tietopohja on pääosin vain se mitä kukin untuvikko on saanut lukion penkkiä hinkkaamalla.

Tilanne ei parannu jollei liikkeen jäsenten tieto ja ymmärrys syvenny ja monipuolistu. Edelleen jollei liikkeen johdosta karsita sen populisti- (kuten V.Niinistö), utopisti- (kuten Sinnemäki) ja anarkisti- (kuten Hassi) enemmistöstä.

Etenkin suhtautumisessa kaivannaisteollisuuteen on liike hysteerisen joukkopsykoosin vallassa.
Kuitenkin esimerkiksi ilman Outokumpu Oy:tä ja Oy Vuoksenniskaa ei Suomea nyt olisi.
Siis itsenäistä, demokraattista ja hyvinvoivaa Suomea, jossa koulutetuillekin on vaativia tehtäviä. Yksistään näiden kahden yrityksen puuttuessa Suomi ei olisi selvinnyt sodista ja sotakorvauksista. Monenmonta muuta vastaavaa esimerkkiä löytyisi.

Kun teollisuutta perustetaan on alkuvaiheen ongelmina maamme syrjäisyys suurmarkkinoilta, investointipääomien riittämättömyys ja yleensä myös asiantuntijoiden vaje .
Lisäksi aikaisemmin teollistuneet maat (Ruotsi lähimpänä kotoisine kätyreineen) yrittävät vaikeuttaa kaikilla tavoilla kilpailijoiden syntymistä heille itselleen.

Virheitä tehdään aina alussa ja edellä mainituista syistä johtuen niitä tehdään lisää. Sopiva esimerkki tästä on Talvivaarakin, joka vasta vuosien hellittämättömän työn ja rahankulun jälkeen on pystynyt vakiinnuttamaan paikkansa valuutan tuojana ja nälkämään työllistäjänä.
Mutta hetkinen, Talvivaaran aloitustarina on lähes 1:1 yhtenevä Outokummun aloitustarinaan nähden. Sopii katsoa vaikka Annalan Outokummun historia -kirjasta (1960) tai pelkistetymmin Kuisman Outokumpu 1910-1985 -kirjasta (1985).
Alussa siis tehdään virheitä ja väistämättä myös aiheutetaan paikallisia ympäristöongelmia. Lisääntyvällä kokemuksella ja tulorahoituksella ja kovalla työllä ongelmat poistetaan.

Viitaten maailmanparantajien Talvivaara/Terrafame -suunsoittoon, josta ehti tulla lähinnä vahinkoa, MÄÄRÄISIN vihreät populistit, V.Niinistön erityisesti, lukemaan huolella esimerkiksi kirjan Puoli vuosisataa kuparia ja nikkeliä - Outokummun Harjavallan tehtaat 1944-1994 .
Ilman kyseistä suurhyökkäyksen alta pelastettua, puolessa vuodessa pystytettyä tehdasta ei
Suomi olisi ehkä pystynyt selviytymään sotakorvauksista.

Kirja kertoo sivulta toiseen prosessin vuosikymmeniä jatkuneista parannuksista, jatkuvista suurista investoinneista ja jatkuvasta hellittämättömästä työstä, työväen ja johdon toimesta, jotta tuottavuus saavutettiin ja ympäristöongelmat poistettiin.
Todettakoon että olen täysin sivullinen Outokumpu Oy:öön nähden.

Hyvinvoinnistamme me voimme paljolta kiittää myös Presidentti Kekkosta. Tämän eräs ansio oli, että Pohjois-Suomeen vielä jäi väkeä, eivätkä kaikki muuttaneet Göteborgiin tai Boråsiin.
Eräitä Kekkosen kruununjalokivistä ovat Rautaruukki Oy, Outokumpu Oy:n Tornion tehtaat ja Valmet Automotive (Saab-Valmet).

Edesmennyt vuorineuvos Helge Haavisto varoitti valtiota suurimpana uhkana koskaan päästämästä Rautaruukkia pahimpien ruotsalaisten kilpailijoidensa määräysvaltaan.
Täsmälleen samoin varoitti toistuvasti edesmennyt vuorineuvos Eero Mäkinen koskien Outokumpua. Molemmat tiesivät tarkkaan, että ruotsalaisten tapa on hyväksikäyttää suomalaista teollisuutta oman teollisuuten vahvistamiseksi ja sen omistajien hyödyksi.

Eero Mäkistä uskottiin, Helge Haavistoa kuoltuaan ei. Ei päivääkään teollisessa elämässä toiminut Pekka Haavisto myi lukion penkillä hinkatulla tietämyksellään ja edellisen typeryshallituksen siunauksella Rautaruukin pahimmalle ruotsalaiselle kilpailijalle SS:lle.

Rautaruukin ja SS:n prosessit ja tuotteet ovat kumpikin maailman huippua ja taloudet tyydyttävät kiinalaisdumppauksesta huolimatta. Sattuu vain niin, että tuotteet kilpailevat keskenään. Molemmilla on paksulevy- ja ohutlevytehdas, joiden palveluksessa on tuhansia.
Itsenäinen markkinointi tuotenimineen menetetään tietysti. Tuote/prosessikehityksestä ja tutkimuksesta menetetään ainakin itsenäisyys, ehkä enemmän. Menetetäänkö tehtaita aikaa myöten (Raahe tai Hämeenlinna)?
Voi Teitä syylliset, Vihreät. Voi Pekka, tekisitkö itsemurhan, vielä ehtisi?

1

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohjois-Suomen vihreät ovat nöyriä alistujia, niinkuin pohjanperän lapsukaisten pitääkin olla.
      Eivät huolestu edes presidenttiehdokkaastaan, jolla ei ole päivääkään kokemusta työelämästä.
      Joka silti myydä hutkaisi puolet pohjanperän tärkeimmistä työpaikoista ruotsalaiskilpailijalle.

      Vaan riittäähän vielä sesonkihommia juomanlaskijoille suihkukoneella kaukaa tulleille turisteille.
      Tekniikan ja talouden huipputehtäviin pohjanperiltä haluavat voivat mainiosti mennä etelään tai Ruotsiin. On oikein että vihertyneestä päästä kärsii koko ruumis, ja pohjanperän ympäristökin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      35
      587
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      587
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      583
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      547
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe