Lehtola 56, Seppä 56 ja Joentakanen 56 ääntä

Mitenkäs lainlaatija Joentakanen unohtaa itsensä ja äänimääränsä,
joka on sama 56 kuin kahdella muullakin valtuustoon päässeellä.
- Eikös hänen ITSENSÄ pitäisi näyttää jaloa solidaarisuutta vasemmistopuolueeseen (SDP) kuuluvalle TOVERILLE Jouni Ryytille ja luovuttaa paikkansa, kun kerran on keksinyt oman laskentatavan vaalituloksen tulkinnasta?
20399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kas siinäpä oiva ratkaisu!

Äänestä

Hienoa tuollainen solidaarisuus.

Äänestä

olla omassa vaaliliitossa eli demareissa.
Demarien äänimäärällä olisi suhteellisella vaalitavalla jouni ryyti saanut valtuustopaikan.
Nykykäytännöllä eli keinotekoisella vertauslukulaskennalla tuo ryytin paikka meni kepuleille eli jaakka lehtolalle.
Vasurit sai ääimäärällään 588 reilusti viisi paikkaa.
Demarit kärsivät väärämielisestä eli isointa ryhmää suosivasta vaalitavasta menettämällä ryytille kuuluvan paikkansa kepulille.

Äänestä
  • selvästi on vertauslukutapa jakaa valtuustopaikat.
    Miksi ihmeessä isointa suositaan ,
    kun se on jo muutenkin suurin ?
    Kansanvaltahan tästä kärsii ,
    kun pieniä kuritetaan.
    Demarien jouni ryyti ei päässyt edes varavaltuutetuksi ,
    vaikka demarien äänimäärä olisi suhteellisuutta noudattaen riittänyt valtuustopaikkaan.

    Äänestä

Sosdemien olisi kannattanu mennä vaikka kok muksen kanssa vaaliliittoon olisivat saanu 2 valtuustopaikkaa ja persut olisi menettäny yhden

Äänestä

3,2%++äänistä+,+tottakai+heille+kuuluisi++3,2%++valtuustopaikoista+eli3,2%++x++27++=+0,864++=+1+valtuustopaikka,keskusta+sai++59,5%+äänistä+,+heille+kuuluisi+59.5%++valtuustopaikoista++eli59,5%++x++27++=+16,065++=+16+valtuutettua+eikä+17+,+kuten+vertauslukuen+avulla+saadaan.Vertauslukujen+avulla+keplotellaan+keskustan+kannatusta+ylöspäin+eli17++:+27++=+63+%+.Kukaan+rehellinen+haapavetinen+ei+tällaista+äänestystulosta+vääristelevää+vertauslukusysteemiä+voi+pitää+oikeana.+Vaikka+se+vaalilain+89.+pykälään+on+säädetty.

Äänestä

että keskustan ryhmässä on 16 haapavetisten äänestämää valtuutettua
ja yksi vertauslukujen valitsema valevaltuutettu .

Äänestä

Paras malli vasurikommareijen mielestä oli varmaan neuvostoliitossa jossa enenmistö sai kaikki edustajat

Äänestä

Eikö Esko J-takanen olekaan SOLIDAARINEN likimain aateveljelleen Ryytille????
# Höpisee vain omiaan omatekoisesta, mutta lainvastaisesta prosenttilaskustaan. #

Äänestä

Vasurieskolla näyttäis olevan omat lait, joita hän vääntelee putkiaivoissaan.

Äänestä
  • että vertauslukujen käyttö valtuustopaikkojen jaossa johtaa isoimman ryhmän suosimiseen eli yli edustukseen.
    Tätä eivät äänestäjät hyväksy ,
    vaan haluavat suhteellista vaalitapaa, jossa puolueiden paikat määräytyy äänimäärien mukaan eikä keplotellen.
    Vasuri-eskoa me turhaan syytämme ,
    hän on oikeamielinen ja ilmaissut moneen kertaan eri yhteyksissä toivovansa suhteellista vaalitapaa ,
    jolloin valevaltuutettuja ei enää vertausluvuilla määrättäs.
    Keskustapuoluekin puhdistus ainakin tästä mädännäisyydestä.

    Äänestä

  • oikein tuntuu tietäessään elevansa vertauslukuvalittu eikä äänestäjien ?

    Äänestä

  • eli 17. kepuvaltuutettu on vain vertauslukusysteemillä saatu ei äänestäjien kannatuksen perusteella.
    Kepu-poliitikko Jaakko Lehtola on siten saanut valtuutettupaikkansa demareille äänetyllä kannatuksella.

    Äänestä

oli oma vaaliliitto ja vasureilla omansa.
Kuten kepuleillakin.
Nämä vaaliliitot kilpaili äänestäjien suosiosta.
Mutta tuo vertauslukupunkki-perkele
sotkee äänestäjien tahdon antamalla kepulaisille ylimääräisen paikan
ja ryöstää demareille kuuluvan ainokaisen.

Äänestä

Yxi persukin sai 1 plus 4, eikä silti päässyt läpi! On se niin väärin...

Äänestä

Eikö Esko J-takanen olekaan SOLIDAARINEN likimain aateveljelleen Ryytille????
Joentakasen pittäis ehrottomasti antaa paikkansana Ryytin Jounille.
# Jojentakunen höpäjää vain omiaan omatekoisesta, mutta lainvastaisesta prosenttilaskustaan. #

Äänestä

Katoppa vasemman lairan ääniä . kyllä jounille kuuluu paikka eikä eskolle.

Äänestä

asia on selevä ko pläkki. sano peltimies ay

Äänestä

Ryyti sai 71 ääntä.

Äänestä

eli+588+ääntä+riittää+reilusti++viiteen+valtuustopaikkaan.+Ja+vasuri-esko+sai+vasureiden+äänistä+viidenneksi+eniten+eli+liki+10+%.Vastaavaan+voittoon+pääsi+kepuleissa+vain+vasta+käännytetty++päivi+ollila+.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toverillepaikka kirjoitti:

Mitenkäs lainlaatija Joentakanen unohtaa itsensä ja äänimääränsä,
joka on sama 56 kuin kahdella muullakin valtuustoon päässeellä.
- Eikös hänen ITSENSÄ pitäisi näyttää jaloa solidaarisuutta vasemmistopuolueeseen (SDP) kuuluvalle TOVERILLE Jouni Ryytille ja luovuttaa paikkansa, kun kerran on keksinyt oman laskentatavan vaalituloksen tulkinnasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu