Vein läheiseni Hatanpään terveysasemalle ahdistuksen takia.Tehtiin diaknoosi sydämmen vajaatoiminta,lääkkeet ym saatiin.Ahdistus jatkui,ja uudestaan päivystykseen, mutta sydan oli rytmissä ja henkilö lähetettiin kotio.Nyt kävimme yksityis lääkärillä joka sanoi että ahdistuksen syy oisi pitänyt selvittää.Nyt menemme yksityisesti ultraääni kuvaukseen ja saadaan selville mistä kaikki johtuu.Ei hoitoa ja tutkimuksia saa ellei maksa.Näin on meidän kokemus!Entä muitten?Kiitokset annan kuitenkin kaikille päivystyksen puolella työskenteville.Hoitavat asiat tosi hienosti vaikka työ vaatii todella hermoja juoppojen kanssa joita sinne tuodaan huutamaan ja haukkumaan hoitajat ja lääkärit!
Hatanpäänsairaala
Kikka
61170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hatanpään arvauskeskus on ylikuormitettu paikka, jonka lääkäreiltä pitää osata VAATIA jatkotutkimuksia tai lähetettä asiantuntevampaan hoitoon (TAYS).
Olen yli kahdenkymmenen vuoden kokemuksella taistellut siellä tahtoni läpi, niin itseni, lapseni kuin rakastettujeni puolesta.
Hatanpäälle kannattaa vain mennä tikkauttamaan haavojaan tai hakemaan lääkitystä jo ennalta tuttuun sairauteen.
Mieheni käsi kipsattiin vinoon - leikkaus TAYS.
Sormestani olivat jänteet poikki - sain kahden päivän sairasloman ja kommentin, että vain aristan sormeani - leikkaus TAYS. Pojallani väitettiin olevan korvatulehdus - vaadin keuhkojen kuuntelemista - olikin keuhkoputkentulehdus. Ystäväni umpisuolentulehdus oireisto kuitattiin närästyslääkityksellä - leikkaus TAYS.
NÄITÄ PIISAA!
että sillä että "sydän on rytmissä" ja vajaatoiminnalla ei tässä tilanteessa ole mitään ymmärrettävää yhteyttä... jos ei sitten ensimmäisellä kerralla vajaatoiminnan syynä ollut rytmihäiriö. sanoit kuitenkin ettei syytä selvitetty.
totta on, että kunnalliset perusterveydenhuollon päivystyspisteet ovat ylikuormitettuja. toisaalta niin se olisi esim. tays:kin jos jokainen "vaatija" lähetettäisiin sinne.
Kyllä "vaatia" täytyy, jos selkeästi on nähtävissä, ettei lääkärillä ole aitoa kiinnostusta/tietoa?! potilaan vaivaa kohtaan! Mitä itse tekisit?
Meillä kaikilla, kun ei ole rahaa käydä yksityisillä, joissa ei kiire ole syynä huolimattomaan hoitoon!
Ensimmäisellä kerralla potisas vietiin vaikeassa vajaatoiminnessa tutkimuksiin.Tiosella kertaa kun ahdistus jatku lääkäri sanoi ,että sydämmen vajaatoiminta ei ole pahentunut ja sydän on rytmissä! Tiedä sit mitä tarkoitti asiaala!Mutta tutkimukset jätettiin joka tapauksessa kesken! Esim: onko lääkitys oikea ym.Sääliksi käy niitä kellä ei ole varallisuutta yksityis lääkärille.Epäilen että ei vanhuksia hoideta kunnolla terveysasemilla.Kuolkoot ja kuopataan, syövät vaan veromarkkoja!
Kylkiluun murtuma,teippiside ympärille ja kolme päivää sairaslomaa!
Pääsin tarkkailuosastolle kamalan vatsakivun vuoksi. Verikokeet otettiin ja tulehdukset suljettiin pois - OK!
Sain pari pistosta, jonka jälkeen nukahdin (valvonut pari vrk). Minut herätti hoono soomi puhuva, mukava herralääkäri, joka kertoi, että voin lähteä kotiin.
Olisi samalla kertonut piikkien vaikutuksesta ja varoittanut suolen "uustoiminnasta"!
Oli ikimuistoinen bussimatka kotiin!