Löysin tällaisen informaation: "Seinän ja lattian rajakohta usein vuotaa, joten ulkoilma jäähdyttää rakennetta ja mahdolliset mikrobien aineenvaihdunnan tuotteet kulkeutuvat sisäilmaan. Lisäksi myös maaperäiset mikrobit löytävät tiensä sisäilmaan."
Jos epäilee että näin on, niin onko mitenkään mahdollista tiivistää tuo rajakohta ulkoa päin? Kyseessä tiiliverhoiltu puutalo. Tuuletusraoista pääsisi jollain tapaa käsiksi kyseiseen rajakohtaan. Jos onnistuu, niin mitä aineita tarkoitukseen on?
Jos epäilee että näin on, niin onko mitenkään mahdollista tiivistää tuo rajakohta ulkoa päin? Kyseessä tiiliverhoiltu puutalo. Tuuletusraoista pääsisi jollain tapaa käsiksi kyseiseen rajakohtaan. Jos onnistuu, niin mitä aineita tarkoitukseen on?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei sitä jälkeenpäin voi tiivistää, jos rakenne on betonilaatta ja harkkosokkeli, sitä rakoa niden välissä ilmeisesti tarkoitetaan.
Oletettavasti sitä juuri tuossa tarkoitetaan. Onhan noita radontiivistyksiä myös tehty jälkikäteen joten kyllä jollain tapaa on mahdollista tiivistää. Tapahtuukohan se sitten sisältä käsin?
Kannattaa irrottaa tiilet varovasti ja laittaa tiivistemassaa väliin.
En tiedä antaako tämä mitään vastauksia mutta vastaavien ongelmien kanssa painivat näköjään muitakin. Keskustelussa mainitaan esim. akryylimassa.
Seinän ja betonilaatan välisen raon tiivistäminen
https://www.rakentaja.fi/vastauspalvelu/muut/seinan_ja_betonilaatan_valisen_raon_tiivistaminen_50463.htm
Löytyy lisää hakemalla "seinän ja lattian raon tiivistäminen". Alla muutama esimerkki.
Lattianrajan eristäminen
https://www.rakentaja.fi/keskustelut/179101/lattianrajan_eristaminen
Lattian ja seinän välinen ilmavuoto
http://fise.fi/virhekortti/lattian-ja-seinan-valinen-ilmavuoto/
Asuntojen radonkorjaaminen
http://julkari.fi/bitstream/handle/10024/124067/stuk-a252.pdf v2012
http://julkari.fi/bitstream/handle/10024/122887/stuk-a229.pdf v2008
Uutta taloa tehdessä yksi hyvä keino on ennen valua asentaa ulkoseiniä vasten hieman valua korkeampi esim. kipsilevysuikale joka on kääritty rakennusmuovilla.
Tämä voidaan helposti poistaa valun kovetuttua riittävästi ja seinän vierustalle muodostunut n. 14 mm leveä rako on helppo täyttää joustavalla uretaanilla ja ilmavuotoja ei näin pääse syntymään.
Korjauskohteessa varmaan helpoin tapa tukkia rako esim. itseliimautuvalla butyylinauhalla tai vastaavalla sisältä päin.