Kannabispsykoosi on psykoottinen mielenterveyden häiriö, joka on kannabiksen käytön aiheuttama ja joka sen takia perinteisesti luokitellaan niin sanottuihin orgaanisiin, eli elimellisten tekijöiden aiheuttamiin psykooseihin. Psykoosilla yleensä tarkoitetaan mielenterveyden häiriötä, jossa todellisuudentaju on häiriintynyt joko harhaluulojen tai erilaisten aistiharhojen (kuulo- näkö- tai hajuharhojen) ja mahdollisesti tajunnan tason vaihtelemisen myötä. Kannabis voi aiheuttaa psykoottisia oireita monella tavalla, mutta yleisimmin kannabispsykoosilla tarkoitetaan kannabiksen käytön aiheuttamaa harhaluuloisuustilaa, johon ei tyypillisesti kuulu avoimia aistiharhoja eikä yleensä tajunnan tason muutoksia. Se on seurausta kannabiksen runsaasta ja pitkäaikaisesta käytöstä ja ikääntyminen, päihteiden sekakäyttö ja fyysiset sairaudet lisäävät sen riskiä. Se voi myös kroonistua ja vaikeutua oirekuvaltaan, mikäli kannabiksen käyttö jatkuu.
Tyypillisiä kannabispsykoosin oireita ovat vainoamistyyppiset eli paranoidiset harhaluulot, joissa henkilö kuvittelee ympäristössään uhkia ja itseensä kohdistunutta vainoa, joille ei ole todellisuudessa perusteita. Henkilö pälyilee ympäristöään ja on yliherkkä aistihavainnoilleen, vaikkei aistiharhoja välttämättä esiinnykään. Kannabispsykoosia voi olla vaikea erottaa skitsofrenialle tyypillisestä psykoosista, mutta seurannassa se hoituu yleensä nopeammin ja helpommin, kunhan kannabiksen käyttö lopetetaan. Oma ongelmansa ovat psykoottiset tilat sellaisilla skitsofreniaa sairastavilla henkilöillä, jotka käyttävät kannabista. Tällaisessa tapauksessa voi olla vaikeaa arvioida, mikä oireissa on minkäkin aiheuttamaa. Kannabispsykoosi hoidetaan muun psykoosin lailla tavallisesti antipsykoottisen lääkityksen ja muun psykiatrisen hoidon avulla. Hoito voi tapahtua psykiatrisessa sairaalassa, mutta lievempiä psykooseja hoidetaan käytännössä myös avohoidossa.
LT Sami Pirkola
erikoistutkija, Kansanterveyslaitos
Tyypillisiä kannabispsykoosin oireita ovat vainoamistyyppiset eli paranoidiset harhaluulot, joissa henkilö kuvittelee ympäristössään uhkia ja itseensä kohdistunutta vainoa, joille ei ole todellisuudessa perusteita. Henkilö pälyilee ympäristöään ja on yliherkkä aistihavainnoilleen, vaikkei aistiharhoja välttämättä esiinnykään. Kannabispsykoosia voi olla vaikea erottaa skitsofrenialle tyypillisestä psykoosista, mutta seurannassa se hoituu yleensä nopeammin ja helpommin, kunhan kannabiksen käyttö lopetetaan. Oma ongelmansa ovat psykoottiset tilat sellaisilla skitsofreniaa sairastavilla henkilöillä, jotka käyttävät kannabista. Tällaisessa tapauksessa voi olla vaikeaa arvioida, mikä oireissa on minkäkin aiheuttamaa. Kannabispsykoosi hoidetaan muun psykoosin lailla tavallisesti antipsykoottisen lääkityksen ja muun psykiatrisen hoidon avulla. Hoito voi tapahtua psykiatrisessa sairaalassa, mutta lievempiä psykooseja hoidetaan käytännössä myös avohoidossa.
LT Sami Pirkola
erikoistutkija, Kansanterveyslaitos
Vastaukset 30
Vanhimmat
blaah blaah blaah blaah.....................
Kärsii tämänkin palstan vakiohörhöistä suurinosa ainakin noiden kannabis ylistyspuheiden perusteella.
Heidän elämäntehtävänsä on julistaa kannabisilosanomaa 24/7!
Rakas Sanna,
eini.
Terveisin Samuli
Pappi on niin kaukana, ettei pääse tulemaan paikalle muuten, kuin ruumisarkussa. Ruumisarkkuun pumpataan järjettömän kokoisesta bongista, johon on johdettu kahdeksan pesää eri sekoituksilla täytettynä, savua jatkuvalla syötöllä kuin Darth Vaderille ikään. Ulos puhallettava 'jäännössavu' siirtyy vasemmalle sekä oikealle, jossa ihmiset makoilevat divaaneilla odottaen seremonian alkua.
Ruumisarkkua työntävät Zen-valaistuneet omalla kolmannen silmänsä energialla. He liikkuvat eteenpäin levitoiden samalla hokien mantrojansa.
Alttarille viimeinkin päästyään, joku kysyy "niin... tuota", hirvittävää huulien maiskuttelua kuului hänen suustaan ja kätensä nousi silmien eteen, peittämään auringonvalon, "mitä me oikein oltiin tekemässä?"
Kuules. Mielestäni täällä haisi paska jo ennenkuin pääsin tekstiisi asti, mutta että...
ei kai se voi mitään psykooseja aiheuttaa ku käyttäjien mukaan kannapis parantaa kaikki tunnetut sairaudet ja ennaltaehkäisee tuntemattomia tauteja.
et oon siin sellanen tökötti, vetäkää vaa nuppi turvoksii ni ei oo huole häivää ja kupat sekä hivit lähtee ku enenvanhaan töölöööstä!
http://www.paihdelinkki.fi/faq/faq_aineet_02.htm
"Mikä on amfetamiinipsykoosi?
Amfetamiinipsykoosi on psykoottinen mielenterveyden häiriö, joka on amfetamiinin käytön aiheuttama ja joka sen takia perinteisesti luokitellaan niin sanottuihin orgaanisiin, eli elimellisten tekijöiden aiheuttamiin psykooseihin. Psykoosilla yleensä tarkoitetaan mielenterveyden häiriötä, jossa todellisuudentaju on häiriintynyt joko harhaluulojen tai erilaisten aistiharhojen (kuulo- näkö- tai hajuharhojen) ja mahdollisesti tajunnan tason vaihtelemisen myötä. Amfetamiini voi aiheuttaa psykoottisia oireita monella tavalla, mutta yleisimmin amfetamiinipsykoosilla tarkoitetaan amfetamiinin käytön aiheuttamaa harhaluuloisuustilaa, johon ei tyypillisesti kuulu avoimia aistiharhoja eikä yleensä tajunnan tason muutoksia. Se on seurausta amfetamiinin runsaasta ja pitkäaikaisesta käytöstä ja ikääntyminen, päihteiden sekakäyttö ja fyysiset sairaudet lisäävät sen riskiä. Se voi myös kroonistua ja vaikeutua oirekuvaltaan, mikäli amfetamiinin käyttö jatkuu."
Ei, kyllä tuo kannabispsykoosi menee noin. Itse oon törmännyt pariin tosi pahaan tapaukseen. Molemmat joutui suljetulle- toinen nykyään suht ok, toisella paranoidi skitsofrenia- ei parane ikinä. Kummastakaan ei olisi ikinä uskonut, että skitsahtaa sillä tavalla. Siis pelkästään pilvestä- ei mitään muuta. Onhan sitten noita lievempiä tapauksia tullu vastaan ja niitä,jotka on seonnut muusta kamasta lopullisesti. M;utta yllättäviä noi kannabispsykoosit kyllä. Mutta huomaahan sen kannabispsykoosin lievempänä jokaisesta pössyttelijästä- todellisuudentaju heittää pahasti tai sitten taantunut jollekin teini-asteelle: ei nää mitään muuta ku oman ittensä ja kiukuttelee jatkuvasti joka saatanan asiasta. Meitä on moneen junaan.
tuo kertomus oli juurikin amfetamiinin aiheuttamasta!
monet hoitoon tulevat kertovat vain pössyttelevänsä, koska piri luokitellaan koviin huumeisiin ja lainoikeudelliset seuraamukset ovat vakavempia.
tai sitten on pirinitkulle käynyt niin, että on ottanut oloaan helpottaakseen (esim. unilääkkeeksi) kannabista ja onkin pärähtänyt psykoosiin (mm. vuorokausien valvomisesta) ja nämä tapaukset luokitellaan sitten kannabiksen aiheuttamiksi, mikä on toisaalta väärin!
on väärin! siksi tilastot eivät ikinä kerro koko totuutta. miksi nämä henkilöt eivät itse tule näille palstoille varoittamaan/kertomaan tapauksestaan? aina on vain kuulopuheita, joiden todenperäisyys on kyseenalainen...
http://www.paihdelinkki.fi/tietopankki/300_alinja/325.htm
Ja lisäksi olet töissä sairaalassa jonne tuodaan joka päivä pelkästä heinästä kilahtaneita potilaita suu vaahdossa.
"mutta huomaahan sen kannabispsykoosin lievempänä JOKAISESTA pössyttelijästä-todellisuudentaju heittää tai ollaan jollain teini-asteella:ei nää mitään muuta kuin oman ittensä ja niin edelleen"
Mitä helvettiä? Milläs jumala god-mode tasolla sä sitten oot? Oireesi oli niin helvetin kaukaa taas haettu, että huh huh. Vastasko ne sitä tilaa, kun ollaan pilvessä vai selvinpäin?
Älä usko. En mä mitään yritä todistella- kerroin vain parista tapauksesta, jotkä pärähti PILVESTÄ- ei piristä. Tietenkään niiden tyyppien ei olisi ikinä pitänyt siihen koskeakaan, mutta kuten sanoin: kummastakaan ei olis uskonu että kajahtaa sillä tavalla.
Mitäs vittua sä siellä sitten tinttailet? On tuo saatana tollasten pulttien ottamisen aihe taas jos kerron kuinka joku on kajahtanu pilvestä. Jos sun pikku-pikku-prinsessalinssassas ei koskaan mitään todellista oo tapahtunut, ei se tarkoita etteikö sitä muualla tapahtuisi.
Tälle palstalle on tipahdellut silloin tällöin aloituksen kaltaisia vääristelyjä, niin uutisia kuin muita. Ottamatta kantaa kannabispsykoosiin sen enempää, Pirkolan kirjoitus ei sitä koske.
..nyt vaan siihen yhteen kysymykseen, äläkä ite tinttaile siellä!
Niin oliko kuvailemasi oireet lähinnä silloin voimassa, kun ollaan pilvessä vai selvinpäin?
Vastaamatta jättäminen kertoo jälleen sen, että luulet tietäväsi asioista joita ainoastaan pelkäät/vihaat. Tietämättä tosiasioista mitään. Niin no sulla vissiin sit tapahtuu liikaakin jotain todellista siellä sun psykoosipotilas maailmassas ainakin tietojesi perusteella.
Keksihän, eiku sori kerrohan nyt meille sitten jotain esimerkin tynkää ihmisistä jotka varmasti flippasivat vain ja ainoastaan pilven takia.
"On tuo saatana tollasten pulttien ottamisen aihe jos kerron kuinka joku on kajahtanut pilvestä"
Joo oli kyl ihan helevetinmoiset pultit! siis ihan uskomattomat, tais yks kirosanakin joukkoon livahtaa. Sori jos sieluusi sattui.
"..nyt vaan siihen yhteen kysymykseen, äläkä ite tinttaile siellä!
Niin oliko kuvailemasi oireet lähinnä silloin voimassa, kun ollaan pilvessä vai selvinpäin?
Vastaamatta jättäminen kertoo jälleen sen, että luulet tietäväsi asioista joita ainoastaan pelkäät/vihaat. Tietämättä tosiasioista mitään. Niin no sulla vissiin sit tapahtuu liikaakin jotain todellista siellä sun psykoosipotilas maailmassas ainakin tietojesi perusteella. "
*huokaus*
Mitähän vittua mun sulle pitäis kertoa? Tajuaksä mitään kuitenkaan vai onko pää liian syvällä perseessä? Kuvailemani oireet? Psykoosi vai? Meni aika lailla skitsofrenian puolelle- toisessa tapauksessa jopa jäi sinne. Mitä taas tulee siihen kommenttiin yleensä pilvenpolttajista: tosiasioihin perustuva huomio arkipäiväisistä ihmisistä.
"Vastaamatta jättäminen kertoo jälleen sen, että luulet tietäväsi asioista joita ainoastaan pelkäät/vihaat. Tietämättä tosiasioista mitään. Niin no sulla vissiin sit tapahtuu liikaakin jotain todellista siellä sun psykoosipotilas maailmassas ainakin tietojesi perusteella."
Pelkään/vihaan? Tietämättä mitään? Vitustako sä tiedät mitä mä tiedän ja mitä en? Kuvitteleksä että mä oon niin itsekeskeinen, että mä puhun ittestäni vai? Niinkuin ei asioista voisi puhua objektiivisesti?
"Niin no sulla vissiin sit tapahtuu liikaakin jotain todellista siellä sun psykoosipotilas maailmassas ainakin tietojesi perusteella."
Hohhoi..vedä kuule nulkki vittu päähäs. Jos on noin vaikea uskoa, että kannabiksesta voi joku seota niin pidä nyt hyvä ihminen edes se turpas kiinni.
"Keksihän, eiku sori kerrohan nyt meille sitten jotain esimerkin tynkää ihmisistä jotka varmasti flippasivat vain ja ainoastaan pilven takia. "
Vitun pelle. Onko sulla jotain asiaakin? Kuvitteleksä että mä alan toisten yksityisasioita toitottamaan täällä? Ne ei vaan kestäny sitä, that's it. Jos ei se vittu mee sun jakeluun niin sitten ei mee. Ehkä sä oot seuraavana vuorossa?
Oukei. Parilla kaverilla vain sattui menemään se just noin. Eipä kai noissa psykooseissa paljoa eroa oo, nuppi sekoo, niin se sekoo.
Kohta se tulee varmaan linjoja pitkin kimppuun. Aika turha saarnata mitään siellä mistään tinttailemisesta. Tais jo raivon kyynel tulla silmään äsköistä vääntäessäsi.
"Mitähän vittua mun sulle pitäis kertoa?"
Osaatko lukea? Kysyin sulta niistä oireista, kun väitit kaikkien pössyttelijöiden olevan "teini-asteella", kiukuttelevan jne?En kysellyt mistään psykooseista. Jotta se nyt viimein uppoaisi päähäsi! kerro minulle tulevatko nämä kuvailemasi oireet pilvessä vai selvinpäin?
A vai b?
"kuvitteleksä, että mä oon niin itsekeskeinen, että mä puhun ittestäni vai?"
Kuule en luule, ja tiedän ettet puhu ittestäsi. Ettehän te koskaan puhu itestänne. Kaikki vaan on aina tapahtunu jollekkin muulle, ehkä kaverille, ehkä päihdetantan kauhukertomuksen kuvitellulle apinalle jota ei oo ees olemassa.
"Hohhoi vedä kuule nulkki vittu päähäs. Jos on noin vaikea uskoa, että kannabiksesta voi joku seota niin pidä nyt hyvä ihminen ees turpas kiinni"
Taisin haistaa taas raivon kyyneleen. Missä kohtaa sanoin, että kannabis ei ikinä aiheuta kenellekkään yhtään mitään kilahatamis juttuja?
Kyllähän se aiheuttaa. Se määrä on vaan niin helvetin pieni verrattuna johonkin muuhun, että en paljon jaksaisi siitä meteliä pitää.
"Vitun pelle ja plaa plaa"
Menikö taas hermot?Liian vähän kahvia?Eikö eukko oo antanu?Kusiko koira muroihin?
Toisten yksityisasioita..joopa joo. Nii mähän pyysin nimiä, numeroita ja osoitteita plus muuta sälää. Kuka täällä tietää kenestä puhutaan? Jos kerran tiedät niin hyvin tapauksista niin mikset valista meitä saarnallasi ja ota päitämme pois perseestä?
" kerro minulle tulevatko nämä kuvailemasi oireet pilvessä vai selvinpäin?"
Ehkä ne ovat käyttäjä-yksilön erityisiä henkisiä ominaisuuksia? Laumasieluisuuden rodullinen huipentuma, joka puhkeaa kukkaan sallivissa oloissa? Erityinen persoonallinen elementti, joka korostuu psyykkeessä farmakologisen muutoksen vaikutusten seurauksena? Ehkä käyttäjät yleistettynä yksinkertaisesti vain ovat idiootteja? Ehkä kyseessä on henkisen kypsyyden laskemisesta johtuva käytöshäiriö? Kuulostaako tutulta?
" Jos kerran tiedät niin hyvin tapauksista niin mikset valista meitä saarnallasi ja ota päitämme pois perseestä?"
Millä saarnalla? Jos tajuaisit yhtään lukemaasi, en ole saarnannut mitään. Asian kertominen=saarnaamista? Jos kuvittelet minun saarnaavan on se sinun älyllistä heikkouttasi. Säästä kuvitelmat itselläsi ja pidä turpasi kiinni. Valistaminen ei ole minun heiniäni, toisin kuin kuvitelet. Jos kaipaat jotain rehtori-hahmoa elämääsi etsi isäsi ja tapa se. Mua ei vois niinku vähempää kiinnostaa sun lässytys.
viimeinen kommenttisi kertoo sinusta aika paljon!
huoh :/
Kusta taisi siis lorahtaa sinne muroihin. Tulipas "hienoa" tekstiä!Mistä koppasit? Tiesitkö itse edustavasi nimenomaan sitä laumasieluisuutta pahimmasta päästä? Ei ole muuta sanottavaa kuin vittuilla ja puolustaa yleistä mielipidettä henkeen ja vereen.
Annoin sinulle mahdollisimman yksinkertaisen mallin jolla vastata. A vai B? Liian monimutkaista näköjään.
"Ehkä käyttäjät ovat vain yksinkertaisesti idiootteja"
:) jep. Juuri näin se menee! Olet viimeinkin oivaltanut pilven suosion salaisuuden ja sen, että monet ihmiset maailmalla jotka käyttävät sitä lääkkeenä erinäisiin sairauksiin ovat vain idiootteja. Huh huh!
No sanotaan nyt sitä sitten saarnaksi, saduksi tai kertomukseksi. Ei sillä ole mitään väliä. Joo valistaminen ei todellakaan ole sinun heiniäsi. Muistaisit vaan pitää sen mielessäsi! Valistusta ei tehdä tunnepohjalta niinkuin tässä maassa ja sinun tapauksessasi on tapana.
Sinua ei siis vähempää voi kiinnostaa lässytyksni? No miksi sitten itse lässytät? MINULLE?!
"Jos kaipaat rehtori-hahmoa elämääsi etsi isäsi ja tapa se. Mua ei niinku vois vähempää kiinnostaa sun lässytys"
Ohhoh! Olikohan siellä murojen seassa mitään muuta kuin kusta? Tuskin oli murojakaan!
Kuinkakohan montaa ihmistä tällä palstalla kiinnostaa "kertomisesi"? Taidat olla nyt vähän väärällä palstalla.
Muista vielä tämä! Aina on pakko sanoa viimeinen sana! Mutta jos viimeisiä sanoja ei löydy, voit vaikka vaihtaa nimeäsi.
"Pidä turpasi kiinni" No kuule en ollu pitämässä turpaani kiinni tollasen säälittävän kilahtelijan takia!
Oikeesti mikä suhde sul on niitten murojen ja kusen kanssa, kun niistä noin hyvälle tuulelle tulee??
"Annoin sinulle mahdollisimman yksinkertaisen mallin jolla vastata. A vai B? Liian monimutkaista näköjään. "
Ja minä olen vastannut siihen jo, mitä et tajua. Vittuako sitä itseään toistamaan?
katospas tuota ensimmäistä kommenttiasi minun viestiini:
"Ja lisäksi olet töissä sairaalassa jonne tuodaan joka päivä pelkästä heinästä kilahtaneita potilaita suu vaahdossa."
Kuvitteleksä tosissas, että mä otan sun kaltaisen paranoidin pellen pellen tosissani? Onko sulla jotain asiaakin vai? Tee jotain hyödyllistä, mene ulos siivoamaan roskia ympäristösä, käy naapurin vanhukselle kaupassa, lue hyvä kirja.
"Valistusta ei tehdä tunnepohjalta niinkuin tässä maassa ja sinun tapauksessasi on tapana. "
Edelleenkään en ole valistanut, mikä ei millään mene jakeluusi. Pidä viimeinen sana, se on kuitenkin pelkkää teininulikan paatosta.
Joo, sähän sen luulet tietäväs?
Saada viimeinen sana? Ai niin vastasit jo. Erittäin selkeästi kaiken lisäksi. En osaa sitten ilmeisesti lukea, mutta sinä ainakin teet itsestäsi idiootin, kun et osaa vastata A vai B?
"kuvitteleksä tosissas, että mä otan sun kaltaisen paranoidin pellen tosissani"
Voi harmi, kun alkaa taas kuulostaa "vähän" epätoivoiselta pyristelyltä. Ihan sama miten otat. Se ei kuitenkaan muuta sitä asiaa mihinkään, että viestisi oli taas täynnä, ei yhtään mitään.
"oliks sulla jotain asiaakin vai"
Hä? no asioistahan tässä just keskustellaan!Ja sun asia tason jutut alkaa olee aika pohjilla. Kuulosti toi kommenti jotenki ihan vitusti joltain känni-ääliön snagari kommentilta! "Häh vittu haluuks turpaas vai?"
Joo edelleenkään et ole valistanut ketään ja toivon, että pysyt valitsemallasi linjalla. Kertomista, satuja, valistamista, sinun tapauksessasi ihan yksi ja sama.
Se pitää sua pilkkana. Ja sä meet narussa ku pässi konsanaan.
"Keskustelua huumeista ja huumeongelmista."
Mielestäni Villellä on ollut ihan hyviä pointteja ja osaa ihan keskustellakin. Nyt näyttää tosin muuttuneen ääni kellossa.
Kysymys: onko sinulla osuutta asiaan?
Yritetään pitää keskustelu asialinjoilla.
Kannabis on kyllä metka huume. Siitä sekoaa vaikkei koskaan käyttäisikään.
Pöllyissä olleen hipin näkeminen riittää aiheuttamaan voimakkaita mielialan ääripäitä ja aggressiivisuutta, pakkomielteitä kannabiksesta ja kykenemättömyyttä kyseenalaistamaan vakaumustaan kannabiksesta, todellisuuden tajun muutoksia "elää ikään kuin omassa maailmassa" jne. Vaikeissa tapauksissa on todettu mm pakkomielteistä alatyylistä (erityisesti tunnistettavissa "lapsenomaisista" solvauksista ja kirosanojen käytöstä) kielenkäyttöä ja jopa toisten yllyttämistä isänmurhaan jne. Konfliktien hallintakyky tiedetään heikentyvän, mikä vaikeuttaa merkittävästi esimerkiksi perhe-elämää ja moottoriajoneuvojen kuljettamisen.
Kannabispsykoosi. MOT.
Noniin, jatkakaa...
...mitä kysymykselläsi? Ai, että "multivoituisin" täällä?
Esiinnyn eri palstoilla eri nimillä, mutta en ole elämäntavoistani huolimatta ainakaan vielä niin jakautunut, että keskustelisin itseni kanssa:) "hei cannahörhö myöntää mahdollisen "jakautumisen" Kuulen jo ulinan..
Mutta voihan se olla, että en enää keskustele originaalin Villen kanssa. Onhan se tyyli näköjään vähän muuttunut. Noh kerrankos sitä hermostuu kun kaikesta kaikki tiedetään, mutta ei silti osata vastata.
Jos ei ollut sitten orig.niin palaa varmaan takaisin lempeämmän sävynsä kanssa.
Kannabis tosiaan näyttää olevan metka huume, vaikka huumeeksi sitä ei saa sanoa.
Yksikään kannabista käyttävä ei voi olla sitä mieltä, että sitä ei tulisi sallia eikä se missään olosuhteissa yhdelläkään käyttäjällä johda psykoottiseen käyttäytymiseen. Tämän kieltäminen noudattaa psykoottista käytöskaavaa, jolle ominaista on erimuotoinen kapinointi isä-hahmoa vastaan eri tavoin peiteltynä. Yksikään kannabista käyttänyt ei tetenkään voi myöskään olla sitä mieltä. Henkilöä, joka ei automaattisesti noudata oidipaalisen poikaporukan yleistä mielipidettä tiedetään olevan mistään mitään tietämätön, pelkillä olettamuksilla liikkeellä oleva valistaja, joka luonnollisesti vääristelee totuutta.
Kannabispsykoosiksiko sitä sitten pitäisi kutsua vai suoranaiseksi idiotismiksi? Psykoosin tunnusmerkkejä se ei mielestäni kyllä täytä kuin joiltain osin.
Jatkakaa pois.
En väitä, etteikö kannabiksella itsensä psykoosiin saisi. Mutta. Viidentoista vuoden pössyttelyn aikana en ole törmännyt yhteenkään, vaikka melkoisen joukon käyttäjiä tunnenkin. Tuon viidentoista vuoden aikana olen ollut todentamassa muutamaa alkoholi- ja amfetamiinipsykoosia ja yhtä lsd:n laukaisemaa psykoosia.
Kuuluuko tähän joukkoon millaisia pössyttelijöitä? Kunnon 24/7 lussuttajia vai "kohtuukäyttäjiä"?
sekä että