Tässä ajatusvinkkejä ahdistukseen

25542356

Ainakin itseäni auttaa jonkin verran kun pitää mielessä seuraavat asiat, ehkä joku muukin saisi näistä apua. Itse olen vuosia kärsinyt ahdistuksesta joka on johtanut moneen masennusjaksoon. Uskon kuitenkin että ahdistus on perimmäinen syy joten sitä pitää yrittää hallita.

1. Eräs sanonta mikä painui kovasti mieleen koska se koski itseäni niin paljon on "murehtimalla menneitä tai pelkäämällä tulevaisuuttaa voit pilata ainoastaan tämän päivän". Eli liialla murehtimisella luot ainoastaan lisää murehtimisen syitä.

2. Kannattaa erotella asiat joihin voit vaikuttaa ja joihin et voi vaikuttaa. Esimerkkinä vaikka se että onko ihastuksellasi toinen, tätä on turha murehtia koska et voi vaikuttaa asiaan. Se mihin voit vaikuttaa on että pidät huolta itsesäsi ja olet mahdollisimman mukava ihastuksellesi.

3. Kolmas asia on yrittää ymmärtää miksi tuntee ahdistusta ja ymmärtää että kuuluu niihin epäonnekkaisiin jotka kärsivät tästä häiriöstä. Se ei kuitenkaan ole normaalia että ahdistus haittaa paljon elämää joten on hyvä tiedostaa sen ylireagoinniksi ja yrittää ymmärtää ettei tilanne ole niin paha kuin mitä se lievä mielenhäiriö antaisi ymmärtää.

Nämä liittyvät kaikki jotenkin tunneälykkyyteen, kannattaa tutustua teksteihin tunneälykkyydestä, erityisesti kohtiin missä käsitellään omien tunteiden tiedostamisesta ja käsittelystä.

3

299

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ottakaaonkeen

      Hienoja oivalluksia. Olen samaa mieltä.

    • empaattisuudesta

      toisista, heikompi osaisista, vammaisista, sairaista jne huolta sellaisista ajatuksissaan kantavat empaattiset ihmiset ovat usein järkyttävän taakan kantajia; vaikka eivät itse aina saa osakseen samaa tukea tarvittaessa kuin mitä toisille pyytämättäkin antavat.

    • 25542356

      Tässä muutama lisää mitä olen myös itse käyttänyt ahdistuessani. Oma ongelma on erityisesti asioiden ihan liiallinen murehtiminen ja jään murehtimaan menneitä enkä pysty keskittymään tulevaisuuteen.

      1. Ei pidä pelätä tehdä päätöksiä. Aina ei voi voittaa mutta jälkeenpäin voi olla ylpeä itsestään että on tehnyt päätöksiä ja noudattanut niitä.
      2. Jos luovuttaa niin häviää varmasti, aina pitää yrittää ja tässäkin kannattaa olla ylpeä itsestään että on yrittänyt.

      Kuulostaa ehkä itsestäänselvyyksiltä mutta itse ole vasta hiljattain oppinut soveltamaan näitä oikeaan elämään. Esim yritin juuri sopia tapaamista erään minulle tärkeän henkilön kanssa, ei onnistunutkaan ja nyt pitkä aika ennen kuin näkee seuraavan kerran. Helposti jäisin nyt päiviksi tai viikoiksi murehtimaan mitä tein väärin tai olisiko pitänyt ehdottaa toisenlaista tapaamista. Mutta nyt minun pitää olla ylpeä itsestäni että tein päätöksiä ja yritin saada tapaamista tän henkilön kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1486
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1182
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      891
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      855
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      836
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      793
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      728
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      55
      659
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe