tosi tärkeä kysymys

olen ollut yhdynnässä viikko sitten ja pelkään että olen raskaana.minulta meni taju keskiviikkona ja huippasi enkä nähnyt mitään. en halua kertoa vanhemmilleni, enkä tiedä mitä kuuluisi tehdä??apteekista ei saa kai enää mitään jälkiehkäisyä vai??siitä on siis tasan viikko!joudunko tekemään abortin?
41277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Apteekista saa jälkiehkäisyn mut se pitää ottaa nopeasti yhdynnän jälkeen. Mitä nopeammin ottaa sen parempi teho. Muistaakseni kahden päivän sisällä.
Ei huimaus ym. välttämättä automaattisesti tarkoita raskautta. Sitäpaitsi jos yhdynnästä on viikko, raskaus ei ole vielä edes alkanut. Odottele nyt vaan rauhassa kuukautisia ja kato sitten tilanne. Jos et lasta halua, abortti on edessä.

Äänestä
  • Ei se jälkiehkäisy enää viikon päästä auta!!Ja jos raskaus on alkaakseen niin totta kai se on jo alkanut..

    Eipä siinä todellakaan auta muuta kuin odottaa kuukautisia;abortin saa alle 12viikkoiselle sikiölle joten siinä on se "miettimisraja". Sen jälkeen joutuu hakeman erityisluvan jnejne

    Äänestä

  • äiti kirjoitti:

    Ei se jälkiehkäisy enää viikon päästä auta!!Ja jos raskaus on alkaakseen niin totta kai se on jo alkanut..

    Eipä siinä todellakaan auta muuta kuin odottaa kuukautisia;abortin saa alle 12viikkoiselle sikiölle joten siinä on se "miettimisraja". Sen jälkeen joutuu hakeman erityisluvan jnejne

    1)En ole väittänytkään, että jälkiehkäisystä olis jotain hyötyä vielä viikonkin päästä. Sanoin, että pitää ottaa mahdollisimman pian. Maksimissaan parin päivän sisään.

    2)Raskauden kesto lasketaan viimeisistä kuukautisista, vaikka munasolu todellisuudessa hedelmöittyy vasta kaksi viikkoa kuukautisten jälkeen.
    Hedelmöittyneen munasolun kasvuvaihe alkaa munasolun kiinnittymisestä kohdun seinämään. Tämä tapahtuu noin 2 viikon kuluttua hedelmöittymisestä. Joten ei ole mahdollista tuntea raskausoireita viikko yhdynnän jälkeen.

    Äänestä

Jos olet ollut suojaamattomassa yhdynnässä vasta viikko sitten niin hyväkun raskaus on vielä alkanut niin en usko että huimauksesi voisi johtua raskaudesta...kysymys on jostain muusta.
Ei jokaisesta suojaamattomasta yhdynnästä tule raskaaksi...ei todellakaan, tietenkin sinulla on voinut käydä huono tuuri (jos et raskaaksi halua) ja olet raskaaksi tullut mutta odottele nyt rauhassa niitä kuukautisia ennenkuin alat stressaamaan...kuukautiset voivat reagoida kovaan stressiin niin että jäävät tulematta joten suosittelen että keksit niin paljon kaikenlaista tekemistä ettet kerkiä stressaamaan.
Nii joo ja jälkiehkäisyä et enään saa...tai saat, mutta ei siitä ole hyötyä. Jälkiehkäisy pitää ottaa maksimissaan 72h jälkeen kun on ollut suojaamattomassa yhdynnässä mutta silloinkin teho on jo aika heikko...pillerit pitää ottaa mahdollisimman nopeasti.
Ja vielä haluan sanoa että kannattaa ottaa ehkäisy asioista selvää ennenkuin alkaa seksiä harrastamaan...selvästikään et ole vielä tarpeeksi perillä asioista. Jos on tarpeeksi kypsä harrastamaan seksiä täytyy olla myös tarpeeksi kypsä huolehtimaan ehkäisystä...jos ihmiset ajattelisivat enemmän aivoillaan niin varmasti epätoivottuja raskauksia tapahtuisi paljon paljon vähemmän. Ehkä tämä aksidentti saa sinut käsittämään että ehkäisystä tulee huolehtia...kannattaisi miettiä vaikka jotain hormonaalista ehkäisyä. Toivottavasti selviät ilman raskautta ja olet seuraavalla kerralla järkevämpi.
Abortti sinulla on edessäsi jos olet raskaana etkä tunne olevasi valmis äidiksi ja tiedät ettet ole kykeneväinen ottamaan niin suurta vastuuta, mutta toivotaan ettet joudu turvautumaan siihen vaihtoehtoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moi112moi kirjoitti:

olen ollut yhdynnässä viikko sitten ja pelkään että olen raskaana.minulta meni taju keskiviikkona ja huippasi enkä nähnyt mitään. en halua kertoa vanhemmilleni, enkä tiedä mitä kuuluisi tehdä??apteekista ei saa kai enää mitään jälkiehkäisyä vai??siitä on siis tasan viikko!joudunko tekemään abortin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu