Onko Avennon alue hyvä asuinpaikka?

Muuttoperhe

Muutto edessä Jämijärvelle, mitkä asuinalueet rauhallisia, mitkä levottomia? Avennon alue kiinnostaa järven läheisyyden vuoksi, onko ollut häiriöitä, melua, mopojengejä?

6

660

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen.juuri.lähdössä

      Jaa että täällä olisi levottomia alueita? Kun täällä on asunut kuukauden niin huomaa, että syvä hiljaisuus alkaa vaivata aivotoimintaa. Ei täällä raaku edes varikset, ei ne voi kun niiden on lennettävä maha ylöspäin kun on pakko pitää eväsreppua selässä, kun lentävät Jämijärven yli kohti parempia ruokamaita.

      Kehotan miettimään tarkasti tänne tuloa, varsinkin jos perheessä on lapsia!

    • 06890117

      Avento on hieno paikka asua. Tosin Jämpäl nyt kaikki alueet on rauhallisia.
      Mä olen kyllä erimieltä tuosta lapsiperheenä täällä olosta. Varsinkin yksityinen päiväkoti on kuullun mukaan hyvä ja neuvolapalvelut ovat ensiluokkaiset. Tervetuloa vaan.

    • Avento

      Jämijärvi on perheille hyvä paikka, erityisesti Avennon alue.

    • jämppäisthebest

      Kerrostalokin on keskeisellä paikalla, keskellä kaupunkia ja taatusti rauhallinen. Ei oo naapureista haittaa. Kyläkahvilaankin lyhyt matka. Lapsilla turvallinen koulutie, mitä nyt rattijuoppoja, säännöllisesti. Myöhemmin saattaa tulla mukavia uus-Suomalaisia asumaan naapuriin ja rikastuttamaan kulttuurillista elämää. Hiihtoputki palvelee, suurimman osan vuotta. Eli kyllä voi suositella lämpimästi Jämppää. Terve tuloa.

      • Jo.pois.lähtenyt

        Unohdit Suomen kalleimman kunnallisveron. Tervetuloa vain hyvätuloiset. Köyhät älköön vaivautuko. Sosiaalirahaa ei ole kassassa jaettavaksi. Kepumyötämielisyys auttaa kaikkien kunnallisten asioiden hoidossa.


    • Tmp1

      Vai Jämijärvelle muuttamassa, mistähän päin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      147
      3252
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2995
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1966
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      78
      1592
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1437
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1014
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      978
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      12
      913
    Aihe