Sain juuri diagnoosin yliaktiivinen rakko, koska mitään muutakaan vikaa ei nyt sattunut löytymään. Oireena siis jatkuva pissahädän tunne, joka alkaa heti virtsaamisen jälkeen. Pissahätä tuntuu silloin kun istun tai makaan, mutta kävellessä tai seisoessa ei hädästä ole yleensä tietoa.
Kysymyksiä:
1. Tuleeko yliaktiivinen rakko aivan yhtä-äkkiä?
(kohdallani elin aivan normaalia elämää maanantai aamuun asti pitkillä vessaväleillä ja maanantai iltapäivällä alkoi jatkuva pissahädän tunne. Ei tulehdusta tai mitään muutakaan)
2. Vähentääkö antibiootit (esim virtsatietulehdukseen määrätyt) jatkuvaa pissahädän tunnetta, jos kyseessä on yliaktiivinen rakko?
3. Kun pidättää virtsaa niin minkä kivun tullessa pitää mennä pissalle?
(sain siis ohjeet pidättää pissaa niin kauan kuin pystyn, mut enpä sitten älynnyt tarkentaa että minkä kivun takia pitää mennä pissalle. Selkäkipu, vatsakipu, virtsarakko kipu)
4. Kurisiko kellään maha alkuaikoina? Aiheuttaako tämä vaiva väsymyksen tai pahoinvointia?
(mulla kurisee päivittäin maha joka ei ole ihan normaalia kohdallani. Olen myös todella väsynyt, mutta voi johtua siitäkin että joudun pitkälle iltaa valvomaan jotta unen saan. Pahoinvointia on myös.
Yliaktiivisesta rakosta kysyttävää
6
813
Vastaukset
- Marielbe
En ole vielä päässyt lääkäriin asti mutta mulla tullut vähitellen. Pissalla pitää käydä usein. Itse en jaksa/pysty pidättämään kipuun saakka. Ennen pystyin. Nyt tulee niin voimakas tunne, että pissattaa (rakko supistelee), että on pakko mennä veskiin. Aamulla ja illalla tulisi ihan koko ajan pikku pissat jos en pidättelisi päivä menee paremmin. Vessaan tulee myös kova kiire välillä ja aiemmin olin mestari pidättelijä. Olen usein äkkiä jalat ristissä menossa veskiin kun hätä tulee niin kovana ja vessaan ei kuitenkaan tule isoa määrää virtsaa.
- Anonyymi
Mulla alkoi vähitellen ja stressi pahentaa oireita sietämättömiksi. Pahimpina päivinä käytän suosiolla Tenan teippivaippoja ja öisin aina, koska pidättäminen ei vaan enää onnistu.
- Anonyymi
Itselläkin yliaktiivisen rakon takia yövaippa aina käytössä. Ei vaan onnistu pidättäminen, liian kivuliasta. Päivisin, jos on tilanne, ettei vessaan pääse kun haluaa, olen alkanut pitää vaippaa myös niissä tilanteissa. Ei ole kiva fiilis olla märissä vaipoissa ihmisten ilmoilla, mutta mieluummin niin kuin märissä housuissa tai itku kurkussa etsimässä vessaa. Itku tuli kyllä, kun ekaa kertaa vaippaan tuli, mutta viheliäs vaiva.
- Anonyymi
Lääkäri aivan varmasti eli alan asiantuntia kertonut miten rakoasi jumpaataan ja olet kenties sannut lääkeitä tai pääsyt jopa kirukisen toimenpide,? jos kaikki keinot on jo käytetty?Jokaisen rakko on yksilö.Kuin anatomia.Paino kanssa oma osan asia näyttelee.Luota siis lääkrisi ohjeita nevoja. Ne ovat juuri sinulle koska kehosi on yksilö.
- Anonyymi
Minullakin yövaippa käytössä tämän vaivan takia. Päivät yritän pinnistellä.
- Anonyymi
Itse sain aikanaan neuvon yliaktiivisen rakon kanssa, että päivisin pidättää niin kauan kuin pystyy. Silloin piti käyttää siis vaippaa koko ajan, koska tarkoitus oli kouluttaa rakkoa ja ilman vaippaa olisi kuitenkin juossut vessaan aiemmin, mutta piti pinnistellä niin pitkään, että lopulta pissa vaan tuli vaippaan. Se auttoi. Nykyään vessavälit pidentyneet. Päivisin ei enää tarvetta vaipalle, öisin käytän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991518Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37983Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50816Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730