Jos esim. Asperger varastaa kaupasta, eikö hän yleensä ymmärrä, että se on laitonta? Tai jos ymmärtää, johtuuko hänen tekonsa silloin siitä, että hänellä on Asperger? Jos näin on, niin mistä sitten muilla kuin Aspergereilla johtuu se, että tekevät rikoksen?
Eivätkö Aspergerit tiedä, mikä on laitonta?
10
1606
Vastaukset
- Ahtahi
Kyllä Asperger-henkilöt tietävät, mikä on laitonta. Ovathan monet assit älykkäitä ihmisiä. Tutkimusten mukaan Asperger-henkilöt eivät syyllisty rikoksiin muuta väestöä useammin. Mistä syystä päätit tehdä näin kummallisen keskustelunavauksen?
- jimppa_
Minulle on väitetty, että noin olisi.
- Aspergerinfo_
Asperger-henkilöillä on tavallista parempi oikeudenmukaisuudentaju, kyky ymmärtää, mikä on laitonta ja mikä ei ole, siksi oikeindiagnosoidut As-henkilöt syyllistyvät valtaväestöä paljon harvemmin mihinkään rikolliseen toimintaan.
- Tuoonkin
Tuo vahva oikeudentaju onkin yksi Aspergerin harvoista positiivisista puolista. Muuten tuntuu, ettei siitä ole nyky-yhteiskunnassa muuta kuin haittaa. Moni kyllä sanoo, että esim. kyky keskittyä pitkäjänteisesti yhteen asiaan on vahvuus, mutta puheeksi se jää. Käytännössä joka puolella vaaditaan multitaskausta, ylisosiaalisuutta, nopeatempoisuutta ym. Edes IT-ala ei ole enää omaa rauhaa tarvitsevien "nörttien" unelma-ala.
- lksajd
Aspergereilla taitaa olla normaaliväestöä suurempi riski syyllistyä tietotekniikkarikoksiin, mutta alempi riski syyllistyä muihin rikoksiin.
- Anonyymi
Huh
- Anonyymi
Entäpä ihmissuhde sotkuja, joitten moraalit ovat ristiriitaisia?
- Anonyymi
Asperger-ihmiset syyllistyvät laittomuuksiin tutkitusti selvästi vähemmän kuin
väestö keskimäärin.
Mistä ihmeestä tällainen ketju oikein on tullut?
Vastaus: syvästä tietämättömyydestä.- Anonyymi
Niinkuin suurin osa suolen ketjuista ylipäätään.
- Anonyymi
Tai riehua hoivakodissa päivittäin, kun muut eivät saa koskaan rauhaa ollenkaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738