Viime päivinä porilaiset autoilijat ovat pyörineet jaloissa myös muina päivinä kuin sunnuntaina. Tie kuin tie, ajetaan 5 km/h alle rajoituksen. Homma olisi OK, mutta kun autot keräävät jonoa taakseen. Muita tielläliikkujia ei saa haitata tarpeettoman hitaalla ajolla.
Mikäs siinä on, että kesäkelillä ajellaan niin hiljaa? Kyllä siinä 50:n alueella uskaltaa mittariin ottaa ehkä enemmän kuin 48 km/h, vai uskaltaako?
Kerro miksi sinä ajat niin hiljaa? Minä en tiedä, koska ajan itse vauhdikkaammin.
Mikäs siinä on, että kesäkelillä ajellaan niin hiljaa? Kyllä siinä 50:n alueella uskaltaa mittariin ottaa ehkä enemmän kuin 48 km/h, vai uskaltaako?
Kerro miksi sinä ajat niin hiljaa? Minä en tiedä, koska ajan itse vauhdikkaammin.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Nuo hiljaa ajavat ovat kesäkuskeja. Auto otetaan tallista 8 kuukauden tauon jälkeen ja sitten lähdetään hissuttelemaan liikenteeseen. Peilien tarkoitus on unohtunut täysin ja nilkka kramppi tulee heti jos yrittää turvallisessa paikassa ohittaa. Pitäisi olla pakollinen kertausajo inssin kera jos kertyy taukoa yli 6 kuukautta.
Jollain+tapaa+surullista,+miten+90+%+autoilijoista+joutuu+ajamaan+sellaisilla+nopeuksilla,+että+hitain+10+%+pysyy+jollain+tapaa+mukana.+Pelottavan+monella+ei+ole+ollenkaan+kapasiteetia+ajaa+autoaan+yhtään+nopeusrajoitusta+kovempaa.+Sitten+on+taas+niitä,+jotka+voivat+liikenneturvallisuutta+olennaisesti+vaarantamatta+ajaa+vaikkapa+60:n+alueella+10+km/h+yli+rajoituksen.
" Sitten on taas niitä, jotka voivat liikenneturvallisuutta olennaisesti vaarantamatta ajaa vaikkapa 60:n alueella 10 km/h yli rajoituksen."
sinä et ainakaan lukeudu tuohon sakkiin
"sinä et ainakaan lukeudu tuohon sakkiin"
Et taida tuntea minua :D
Silloin kannattaa pitää suu kiinni ja keskittyä ketjun aiheeseen, joka muuten ei ole minä.
Parempi ajaa alle nopeusrajoituksien kuin yli.
Voi säästyä ihmishenkiä.
Ne hiljaa ajavat ovat riskiautoilijoita. Näppäilevät kännykkää ajaessaan ja muutenkin tuntuu ajatus olevan ihan muualla kuin ajamisessa.
On paljon turvallisempaa keskittyä ajamiseen, vaikka menisikin vähän kovempaa.
Kyseessähän on tämä liikenneturvallisuus ja tähän perään kaikki kuluneet lauseet: täytyy lähteä ajoissa, ei saa olla kiire, mielummin alinopeutta kuin ylinopeutta.
Ja näitä edellisiä lauseita puolustavat eivät suostu ymmärtämään sitä, että aina jotakuta ärsyttää se hitaasti ajaminen ja tulee vaarallisia ohituksia jolloin se (turvallisesti) hitaasti ajava vaarantaa useamman ihmisen turvallisuuden.
Eikös se, jolla on hermoissa vikaa paremminkin vaaranna liikennettä.
Onhan se jännä logiikka että rauhallisesti ajeleva vaarantaa liikenteen, ja (vaarallisesti) ohittava on viaton. Toki jos ajaa huomattavasti alle rajoitusten, niin se on asia erikseen, mutta aloituksessa puhuttiin 5kmh alituksesta.
Isommalla tiellä tiemmä voivat toiset liian hiljaakin ajaa ja liika alinopeushan on yht vaarallista kuin ylinopeuskin, mutta kokemukseni Porin keskustan alueella on että liian kovaa ajaa kaikki. Ei edes suojatien eteen pysähtyneen auton viereen osata pysähtyä, kuten laki sanoo.. Olin täl viikol monta kertaa jäädä auton alle ko. tilanteessa. Vierailin siis viikon Porissa ja muuten niin ihana kaupunki-keskusta oli, mutta autoilijat meinasivat mut tappaa mont kertaa. Ehkä oli tarkoituskin ?? ;) Silti järkee toivon porilaisille autoilijoille etenkin keskustan alueelle.
Ei pidä paikkansa. Ei tarvitse lähteä kuin Tampereellee, jossa kaikka ajavat joka paikassa 10 km/h yli rajoituksen. Sama toistuu Turussa ja Helsingissä: meno on reipasta. Sitten palaat Poriin: jengi ontuu 5 km/h alle rajoituksen.
Oma huomioni on siis se, että Porissa mennään hiljempaa kuin muissa kaupungeissa keskimäärin. Tämä ei tarkoita, etteikkö joku ajaisi Porissa kovaa, mutta keskimäärin täällä ajetaan tosi hiljaa ja varovaisesti. Kuskit ovat kuin 1,5 promillen humalassa koko ajan ja haluavat ottaa varman päälle, ettei tule kolareita. Täällä tuntuu, että kuskeilla ei ole homma hanskassa.
Jouduin eilen illalla ajelemaan jokimaisemia tutkivan etanakullin perässä koko Etelärannan matkan, runkkupelle ajoi 20 kymppiä vanhalta sillalta Karjarannan Shellin pihaan asti jossa ripitin sen kunnolla. Tämä viiskymppinen humppatukkaukko örisi ensin jotain oikeuksistaan ajalle kaupungissa niin hiljaa kuin tykkää mutta ääni alkoi väristä pahasti kun kerroin sille että minulla puolestani on oikeus tirvaista sinua turpaan niin lujaa kuin tykkään. Kummasti runkun autosta löytyi kaasupoljin kun se lähti Mesellään renkaat vinkuen huoltamon pihasta.
Porilaiset ovat aika vaikeita ja kusipäiviä usein.
kusipäivä = kusipäinen päivä
Oletpa kova poika, uskalsit olla tylynä viiskympppiselle.
Olen tehnyt saman havainnon,nopeudet ovat laskeneet syy siihen on selvää kuskit on eläkeläisiä suurin osa hakemassa marketeista juhlamokka tarjouksia. Niin siiten on tuo saatanan pellet naiset jotka puhuvat kännykkään ja yrittävät ajaa samalla autoa.
Kyllä. Monella on tosiaan huomio älypuhelimessa tai vastaavassa. Ei viitsitä keskittyä ajamiseen!
Sitten joku kehtaa sanoa, että on turvalista ajaa 5 km/h alle rajoituksen. Eikä ole, jos samalla leikkii kännykällä! On turvalisempaa ajamista keskittyä vain ajamiseen, vaikka menisi 5 km/h yli rajoituksen.
Kyllä kuljettajan huomion kuuluu olla vain ja ainoastaan ajamisessa (ajoneuvon hallinta ja liikennetilanteen seuraaminen). Jopa musiikin kuuntelu ajaessaan tai vieruskaverin kanssa seurustelu vie huomiota. Puhelimella leikkiminen toki vielä enemmän sotkee ajamista.
Jos on paljon autoja syntyy tuuhkaa. Pitkässä jonossa riittää yksi hitaammin ajava niin kaikki petässä ajavat ajavat yhtä hiljaa. Kun tuommoinen teiden ritari olet voisit näyttää kaikille mallia ja ajaa ainkain 85 että kaikki varmasti tieyävät että ajat nopeasti.
Ei ollut puhe järjettömistä ylimopeuksista vaan olosuhteiden mukaan ajamisesta. Porista on turha madella Ulvilaan 50 km/h, jos tiellä on 60:n rajoitus. Ohi ei pääse kuin Prisman liittymän jälkeen ItäKeskuksen kohdalla.
Tänään taas oikein oppikirjaesimerkki: Toyota Corolla matelee 40 km/h koko matkan hautausmaalta vesitornille (Maantiekatu). Seurasin hommaa ja vesitornin kohdalla juuri ennen siltaa (40:n alue alkaa) vetäisin ohi.
Voi sitä pitkien ajovalojen vilkkumista taustapeiliini :D
Eli eläkeläisukko matelee 50:n alueella 40 km/h ja kun menee ohi, niin muistetaan pitkillä ajovaloilla kiittää.
Mistä näitä porilaisia tulee?
Tänään taas pyöri jengiä niin keiloina jaloissa, ettei mitään järkeä.
Kesäkeli ja kuiva asflatti. Auto kyllä kääntyy ja pysähtyy! Voit ajaa suoralla tiellä yli 38 km/h! Vinkiksi niille, joilta on kaasupoljin kadoksissa. On vaan niin ärsyttävää, kun jengi vetää 10 km/h alle rajoituksen ja vastaantuloijoiden takia ei oikein pääse ohikaan.
10:n alle rajoituksen ajava saa ilmeisesti kyykyttää kaikki muita tiellä liikkujia?
Itse ihmettelen että miksi valtatiellä körötellään 80km/h 100 rajoituksella vaikka aurinko paistaa ja tie suora. Sellaiset hidastelijat vaan vaarantaa tieliikennettä kun tulee turhia vaarallisia ohituksia ja liikenne menee haitariliikkeeksi. Kiitos jos ette vaarantaisi liikennettä.
Siinäpä ihmettelet. Syitä voi olla monia.
Nopeusrajoitus ilmoittaa ajonopeuden ylärajan - ei pakollista nopeutta.
Ei se hiljaa ajaminen tee autuaaksi. Moni näppäilee puhelintaan ajaessaan ja se on VAARALLISTA vaikka ajaisi 20 km/h alle rajoituksen!
Syy hidastuneeseen liikkumiseen on tosiaan ihmisten huomion herpaantuminen muualle, älypuhelin aikamme suurimpana ongelmana.
Se punainen Nissani jossa kuskina komea fat&furrious heppu , antaa ainakin kaasuuu!
Hyvä, että joku polkee asiaankuuluvasti.
Se taitaa kyllä vaan polkee sitä Porsse kuskii kun ajalee aina niin kiinni sen perässä!
Onko mitään tylsempää kuin ajell Porin keskustan katuja 30 km/h perjantai-iltana? Porissa tapahtuu paljon kutkuttavampia juttuja, kuten se kerta pari viikkoa sitten, kun musta Toyota Supra painoi kaasun lattiaan ja alkoi ottaa kisaa isolla tiellä. Minä olin jo ohituskaistalla kaasu pohjassa ja kun se sinne on pohjaan asti on työnnetty, ei ole ollut tapana nostella (poislukien se vetäisy Etelärannan pojan Aston Martin DB9:n imussa).
Supra-poika heitti pyyhkeen kehään aika varhaisessa vaiheessa kun huomasi, että nyt mennään vähän kovempaa. Japanin hevosilla ei tässä laukassa dominoida! Nopeasti muuttui Toyota Supra pieneksi pisteeksi taustapeilissä. Hetkeä myöhemmin mentiin sitten sellaista vauhtia, jossa lentokoneet nousevat ilmaan. Moderaattorille tiedoksi, että tämä tarkoittaa korkeintaan 100 km/h satasen alueella ;) LAM-pisteeseen (liikenteen automaattinen mittausasema) ajettiin taas kerran aika törkeä nopeus, mutta saadaanpa Tiehallinnon tilastoihin jotain kummasteltavaa porilaisten kunnollisuudesta nopeusrajoitusten noudatamisessa. Moderaattorille tiedoksi, että nyt puhutaan (muka) 101 km/h nopeudesta satasen alueella, joten ei ole perusteita poistaa tätä kommenttia.
Mutta on tosiaan kiva ajella 30 km/h Porin keskustan katuja. Jännää puuhaa. Jos joku ihmettelee edellä passiivin käyttöä ("mentiin" "ajettiin" jne), tarkoittaa se vain ja yksin minua. Minä autoni = me. Siksi me aina tehdään jotain vaikka kyseessä on vain minä.
Ajellaan tänään taas 30 km/h Porin katuja. Illalla nähdään vetoskaboissa!
oot varmaan aika kova poika
Olen maailmanennätysmies, mutta ei se minusta kovaa tee. Ainoastaan nopeimman.
Tänään Pihlavassa samaa vaivaa: 50:n alue ja suora tie. Mondeo etenee 49 km/h. Ihan oikeasti. Eijän siinä voi kuin painaa kaasun lattiaan ja lentää horisonttiin.
helvetin kakara
Hyvää lentoa sinne horisonttiisi.
Jonkun henki voi säästyä.
Tänään Metsämaalta Kyläsaarentietä ajelin kohti Mäntyuodon tietä:
Edessä Opel Astra 49 km/h 50:n alueella. Ei hätää. K-Market Kyläsaaren jälkeen rajoitus vaihtuu 60:iin. Vastaantulevien kaistalle ja ohi. 3. vaihdetta pesään. Ei pitoa. 4. vaihde pesään. Sutii edelleen. 5. vaihde pesään ja kaasua kevyesti. Auto ravaa 60 -> 140 km/h uskollisesti. Ahdin tuhisee lisäilmaa moottorille. Cruise päälle ja hetken nautiskelua elämän parhaista hetkistä :)
Ennen junakiskojen ylitystä toki vauhdit pois, mutta tuo suora taittuu kyllä nätisti talvikelissä, kun on 140 lasissa ja vakionepeudensäädin päällä :)
Kaikki edellä mainittu sillä riskillä, että kaksi ylinopeussakkoa on pohjalla alle vuoden sisään eli seuraavasta rikkeestä lähtee kortti pois. Toisaalta 140 km/h 60:n alueella tarkoittaa joka tapauksessa, että kortti pois ;)
Elämä on ihanaa!
Nyt vain moni jo huomaanut että nopeuskameroissa enään yhtään pelivaraa ja yllätys tullut ihan monelle päivitäiselle kuskille tienpätkillä.Eräs mykkänä pidettykkin sitten pääsi yllättämään vuosien jälkeen.
Ei kai ole yllätys, kun ylinopeudesta saa sakot.
Sen pitäisi tajuta tyhmemmänkin.