Onpa kumma että täällä ei saa kertoa

siitä, että toivoo Lieksan lähtevän mukaan vapaaehtoiseen kielikokeiluun, sillä se tulee mahdolliseksi 2200 koululaiselle. Eli he saavat vapaavasti valita mitä kieliä lukevat.

Onko pakkoruotsi jotenkin arka paikka ylläpidolle?

En näe mitään syytä tälläisen asiallisen avauksen poistamisessa, kun täällä on samaan aikaan useita asiattomia avauksia. Eikä näytä moderointi niitä poistavan, ihme touhua.
11158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaikkia nuoria koskeva pakollinen ruotsin opiskelu on rasite monipuoliselle kieliosaamiselle eikä monessa osin Suomea vastaa elinkeinoelämän tarpeita. Kannustan kuntia hakemaan mukaan kokeiluun. Tämä on ainutlaatuinen tilaisuus, sanoo Sampo Terho.

Äänestä

Opetelkaa ihmeessä Venäjän kieltä,muuten venäläiset haalivat täälläpäin suuren osan esim. myyjien paikoista ja viranstoissakin itäkieltä tarvitaan.

Äänestä
  • Elinkeinoelämän Keskusliitto listaa tärkeimmät tulevaisuuden kielet, ruotsi ei kuulu kärkikastiin.

    Venäjä, Portugali, Kiina kolme tärkeintä, ruotsi vasta kymmenes.

    Äänestä

  • Ruotsinkieli on kuullostaa kauniilta verrattuna ryssän molotukseen. Kyrilliset aakkoset ja ruskimongerrus kuuluvat .... Niin sinne Itärajan toiselle puolelle, eivät Suomeen.

    Onneksi myös tämän päivän nuoret tietävät tämän.

    Äänestä

  • Börjempi kirjoitti:

    Ruotsinkieli on kuullostaa kauniilta verrattuna ryssän molotukseen. Kyrilliset aakkoset ja ruskimongerrus kuuluvat .... Niin sinne Itärajan toiselle puolelle, eivät Suomeen.

    Onneksi myös tämän päivän nuoret tietävät tämän.

    Joo, kyllä nuoret tietää ja siksi haluaakin pakkoruotsin pois.

    Äänestä

Uuninpankko deletoi kaikki, mikä ei ole hänen näkemyksensä mukaista.

Äänestä

Uuninpankko rakastaa älämölökieltä, sitä samaa jota kuulle erikoisen paljon helsingin rautatieasemalla ja lieksan lidl myymälässä!

Äänestä

Kielivapaus on vähitellen tulossa.

Äänestä

Lieksassa kannattaa valita somaliankieli kun se on tulevaisuudessa virallinen kieli Suomessa. Sossuihin ei pääse töihin ilman sitä.

Äänestä
  • Tuleekos nämä jo ihan silimille omahyväisen kulturellisa kansa, kuinkas sallite sen, mikäs teillä oikein on tuossa omanarvon tunnosanne liekas.

    Äänestä

Kannatan tuota kokeilua, mutta toteutetaan turhan suppeana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perustelut kirjoitti:

siitä, että toivoo Lieksan lähtevän mukaan vapaaehtoiseen kielikokeiluun, sillä se tulee mahdolliseksi 2200 koululaiselle. Eli he saavat vapaavasti valita mitä kieliä lukevat.

Onko pakkoruotsi jotenkin arka paikka ylläpidolle?

En näe mitään syytä tälläisen asiallisen avauksen poistamisessa, kun täällä on samaan aikaan useita asiattomia avauksia. Eikä näytä moderointi niitä poistavan, ihme touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu