Tietääkö kukaan sattumoisin seuraavaa.. Voiko ulosottovirastolle maksetusta summasta vähentää osan tai kokonaan verotuksessa? Itse en näistä asioista tiedä mitään, joten olisi ystävällistä, jos joku viitsisi informoida. No, voihan asiaa tiedustella puhelimitsekin tietysti...
Ulosotto ja verotus
10
5011
Vastaukset
- sepustelija
En kyllä keksi logiikkaa, miten voisi olla verovähennyskelpoista, ellei laskun alkuperäinen syy ole verovähennyskelpoinen vaikka yrityksesi käyttämä kaivinkone tms. Veronmaksukyvyn vähenemisestä kannattaa kyllä tehdä asiasisällöltään tarkka ja riipaiseva sepustus.
- jaguarin1
se pitäisi voida ottaa pois verotuksessa, koska se raha on jo ennekin verotettu. Mielestäni suomen verosysteemi on aivan epäloogillinen, asun sveitsissä ja ihmettelen systeemiä ja pidän sitä jopa laittomana.
- Veropeikko
Joo ja minun eilen ostamani maitopurkki pitää myös voida vähentää verotuksessa, koska ostin sen palkalla, joka oli jo kertaalleen verotettu! :)
Miksi sinä siellä Sveitsissä Suomen verotusta pohdiskelet? - jaguarin1
Veropeikko kirjoitti:
Joo ja minun eilen ostamani maitopurkki pitää myös voida vähentää verotuksessa, koska ostin sen palkalla, joka oli jo kertaalleen verotettu! :)
Miksi sinä siellä Sveitsissä Suomen verotusta pohdiskelet?Suunittelen hitaasti suomeen muuttoa,ja siksi olen hyvin kiinnostunut suomen verosysteemistä.Mitä nyt olen vuosikausia systeemiä seurannut, olen tullut tulokseen, että se on täysin sekava ja vielä arogantti.Ehkä sveitsin suora demokratia on aiheuttanut sen, että verosysteemi on helppo ja loogillinen.Ei virastotkaan ole ylimielisiä ja mahtavia, niinkuin suomessa.Sen lisäksi systeemi on suomessa älyttömän monimutkainen ja kansalainen on aina häviäjä, jos ei ole rahaa tehdä oikeudenkäyntjä, ja nekin varmaan voittaisi aina valtio.Minua pelottaa se systeemi.
Olen asunut täällä 40 vuotta, miinus pari vuotta usassa.On pakko ajatella taloudellisesti,suomen verosysteemi ei kannata kansalaiselle.Siellä sen hirveän pikkutarkan ja monimutkaisen systeemin ylläpito jo maksaa miljardeja verorahoja.
Ajattelin nyt vanhempana tulla suomeen kuolemaan,mutta jos elätän itseni siellä samalla pieniyrityksellä kuin täällä, menen heti konkurssiin koska verot ovat liian korkeat. - Veropeikko
jaguarin1 kirjoitti:
Suunittelen hitaasti suomeen muuttoa,ja siksi olen hyvin kiinnostunut suomen verosysteemistä.Mitä nyt olen vuosikausia systeemiä seurannut, olen tullut tulokseen, että se on täysin sekava ja vielä arogantti.Ehkä sveitsin suora demokratia on aiheuttanut sen, että verosysteemi on helppo ja loogillinen.Ei virastotkaan ole ylimielisiä ja mahtavia, niinkuin suomessa.Sen lisäksi systeemi on suomessa älyttömän monimutkainen ja kansalainen on aina häviäjä, jos ei ole rahaa tehdä oikeudenkäyntjä, ja nekin varmaan voittaisi aina valtio.Minua pelottaa se systeemi.
Olen asunut täällä 40 vuotta, miinus pari vuotta usassa.On pakko ajatella taloudellisesti,suomen verosysteemi ei kannata kansalaiselle.Siellä sen hirveän pikkutarkan ja monimutkaisen systeemin ylläpito jo maksaa miljardeja verorahoja.
Ajattelin nyt vanhempana tulla suomeen kuolemaan,mutta jos elätän itseni siellä samalla pieniyrityksellä kuin täällä, menen heti konkurssiin koska verot ovat liian korkeat.No minkä takia olet sitten Suomeen tulossa "kuolemaan"? Kiehtooko kenties suomalainen, verovaroilla ylläpidetty sosiaaliturva vai mikä voi olla syynä, että vaihtaisit loppumetreillä tuon Alppi-onnelan suomalaiseen riistoverotukseen?
Jos muuten olet muodostanut käsityksesi suomalaisista virastoista nettikeskustelujen perusteella (kun kerran et ole täällä vuosikymmeniin asunut), pyytäisin sinua suhtautumaan saamaasi käsitykseen varauksella. Kitinä ja natina tulee täällä aina ilmi, kiitos tuskin koskaan. Ja lopuksi todettakoon, että minä en ole valtion enkä kunnan virkamies. - 24 v ulkomailla
jaguarin1 kirjoitti:
Suunittelen hitaasti suomeen muuttoa,ja siksi olen hyvin kiinnostunut suomen verosysteemistä.Mitä nyt olen vuosikausia systeemiä seurannut, olen tullut tulokseen, että se on täysin sekava ja vielä arogantti.Ehkä sveitsin suora demokratia on aiheuttanut sen, että verosysteemi on helppo ja loogillinen.Ei virastotkaan ole ylimielisiä ja mahtavia, niinkuin suomessa.Sen lisäksi systeemi on suomessa älyttömän monimutkainen ja kansalainen on aina häviäjä, jos ei ole rahaa tehdä oikeudenkäyntjä, ja nekin varmaan voittaisi aina valtio.Minua pelottaa se systeemi.
Olen asunut täällä 40 vuotta, miinus pari vuotta usassa.On pakko ajatella taloudellisesti,suomen verosysteemi ei kannata kansalaiselle.Siellä sen hirveän pikkutarkan ja monimutkaisen systeemin ylläpito jo maksaa miljardeja verorahoja.
Ajattelin nyt vanhempana tulla suomeen kuolemaan,mutta jos elätän itseni siellä samalla pieniyrityksellä kuin täällä, menen heti konkurssiin koska verot ovat liian korkeat.Älä hullu mene takaisin Suomeen kun olet sieltä kerran pois päässyt. Tulee muuten ankeat kuolinpäivät. Suomi ei ollut 40 vuotta sitten sellainen persläpi kuin tänä päivänä.
Käy Suomessa ensin pitkällä lomalla ja anna ensihuuman mennä ohi. Tulet huomaamaan että paluu ei kannata, ei rahallisesti eikä tunteellisestikaan. Se ei ole enää se sama Suomi mistä joskus aikoinaan lähdit. - jaguarin1
24 v ulkomailla kirjoitti:
Älä hullu mene takaisin Suomeen kun olet sieltä kerran pois päässyt. Tulee muuten ankeat kuolinpäivät. Suomi ei ollut 40 vuotta sitten sellainen persläpi kuin tänä päivänä.
Käy Suomessa ensin pitkällä lomalla ja anna ensihuuman mennä ohi. Tulet huomaamaan että paluu ei kannata, ei rahallisesti eikä tunteellisestikaan. Se ei ole enää se sama Suomi mistä joskus aikoinaan lähdit.Taidann peruuttaa ne aikeet. Olen minäkin huomannut kuinka kovasti siellä on kaikki muuttunut.Eräs ystäväni ei ole ollut Suomessa 35-vuoteen ja kerran kuvasi minulle Suomen ihanuuksia, mitä hän kaipaa.Sanoin hänelle, että saisi shokin jos nyt menisi Suomeen, siellä ei ole enää sellaista.
Pelkistän nyt:Kaikki naiset, jotka ovat täyttäneet 33 vuotta ovat lihavia ja itsetärkeitä.
Joka toisella on joku allergia, jolla hän tyrannisoi muita ihmisiä.
Vanhemmet miehet ovat oudon akkamaisia.
Kaikki ovat kateellisia.
Ja on mieletön byrokratia, joka on valtavan kallis veronmaksajalle. - jaguarin1
Veropeikko kirjoitti:
No minkä takia olet sitten Suomeen tulossa "kuolemaan"? Kiehtooko kenties suomalainen, verovaroilla ylläpidetty sosiaaliturva vai mikä voi olla syynä, että vaihtaisit loppumetreillä tuon Alppi-onnelan suomalaiseen riistoverotukseen?
Jos muuten olet muodostanut käsityksesi suomalaisista virastoista nettikeskustelujen perusteella (kun kerran et ole täällä vuosikymmeniin asunut), pyytäisin sinua suhtautumaan saamaasi käsitykseen varauksella. Kitinä ja natina tulee täällä aina ilmi, kiitos tuskin koskaan. Ja lopuksi todettakoon, että minä en ole valtion enkä kunnan virkamies.No se on romanttinen ajatus mennä kotimaahan kuolemaan, vaikka tuskin niin nopeasti purasen ruohoon.
Täällä on sosiaaliturva parempi kuin suomessa.Sitä ei makseta verorahoista, vaan itse puolet ja työpaikka puolet.Pakollisia ovat kaksi eri eläkettä ja kolmas vapaaehtoinen. Toisen eläkken rahoja saa ennenaikaisesti ottaa ulos, jos ostaa esim. asunnon, jossa itse asuu.Silloin siitä maksetaan noin 10% veroja, eläkemaksut eivät ole verollisia, vasta sitten kun eläkkeen saa.Sairaskassa maksetaan myös itse. Ja kun on sairas, joutuu maksamaan 10% lääkkeistä itse.Vuosittaisen omavastuun saa valita itse ja sen mukaan määräytyy kuukausittaiset maksut.
Veronpidätyksiä ei ole, ne pitää maksaa itse kerran vuodessa, ja ovat noin 1 kuukauden palkka.
Jos kovin vähän tienaa, ei ole nimeksikään veroja.
Pidän tästä perin yksinkertaisesta systeemistä.
Pienyrittäjänä ei tarvitse maksaa yhtään arvonlisäveroja jos tekee alle 50 000 euroa vuodessa, ja sen yli, sitten 7,8%.
- hemar
Hei
En tiedä minäkään olen yrittänyt vero.fi sivuilta katella ei missään siellä ole juurikaan mistään vähennyksistä vaan aina vaan puhutaan verottajalle maksetuista veroista ym.
Minulta menee eläkkeestä joka kk. 478e ja mieheltä eläkkeestä 268e
ei hyvä maksetaan vuokra niin eipä muuta sitten jääkkään. - Anonyymi
Pärjääminen ilman työntekoa on suorastaan mahdotonta. Olen eläkkeellä ja teen työtä ihan täysiä päiviä. Olen suunnitellut, että 80 % ensi alkuun, jos sillä pärjäisi. Vuokrat ovat kovia ja oma osuus siitä joka pitää maksaa on hurja. Suomessa on köyhyyttä todella paljon, kaikki maksaa aivan hurjasti ja eläkkeelle jäänti pelkkä haave.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837