Suut kiinni!!

sensuuri-kukoistaa

Emme saa edes sanoa että EU sekaantuu valtioiden sisäpolitiikkaan kuten tapahtui Ranskassa ja monissa muissa maissa useaan otteeseen. EU toimii kuin Itä-Saksa jossa Stasi valvoi kansalaisten yksityiselämää ja piti tiukkaa kuria vuosikymmenet. Suomikin oli vapaa maa niinkauan kuin se oli itsenäinen jopa sodan jälkeen. Vain puolueiden elämää valvottiin.
Jos valtio on niin heikoilla ettei se pysy koossa ilman jatkuvaa johdon valvontaa ja asioihin puuttumista niin se on diktatuuri. Kun EU vielä rahoittaa ja perustaa puolueita pysyttääkseen vallan virkamiehillään niin sellaiset johtajat saa lähteä ja heidät pitää tuomita teoistaan oikeudessa- Koko EUta markkinoitiin kansalle demokratiana silloin kun Suomi siihen liittyi samalla tavalla kuin nyt kansoja johdetaan harhaan kaikissa vaaleissa. Hätä on johdolla suuri ja silloin unohdetaan järki tyystin. Ikävää on lisäksi se että Suomen media puhuu käskystä pehmoisia kuten ennenkin.
Nyt kirjoitukseni poistettiin vaikka se oli vain tosiasioden esille tuontia.Näin heikko valta on syrjäytettävä ennenkuin se tuhoaa meiltä kaiken. Sananvapauden estäminen ei kuulu demokratiaan eikä korruptio jolla muunnellaan valtasuhteita valtioissa puuttumalla jopa presidentin vaaleihin kuten Ranskassa. IPUn epäilyt olivat totta ja nyt kaikki sen näkevät.

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todenpuhujatalas

      Kokoomus ja CIA ovat jo hävittäneet sananvapauden, jota ei enää ole perustuslain ihmisoikeuksissa. Nyky-yhteiskunnassa vallitsee vääryys, koska kokoomus on hallituksessa.

      Virsi 272 (1701) (Jätän alkuperäisestä kirjoitusasusta heittomerkit pois)
      1. Maailmass mainittavat menot, Tuimat tavat, ilkiät elot, Edes takaisin kaikki käyneet, Kuin kukin valittaa tainnee. Maailma hyvii pahoin polkee, Pahoin suovat kunniaan kulkee.
      2. Taivaan valtakuntaa ei etsitä, Jumalan sana ylönkatsotaan. Jos joku sen vastaanottaa, Siit omaa parastans odottaa, Ulkoo itsens kaunistellen, Ehk Jumal sydänt tutkistelee.
      3. Kukin käyttää sisuns jälkeen, Jumalaa ei tottel eik pelkää, Eik oikeutt eik ketään häpee, Mieltäns myöten myös kaikki tekee; Kukin katsoo omaa hyvää, Ei yhteist tarvett holhot pyydä.
      4. Prameutt puoletonta pitävät, Korjain tapain vallass käyvät, Hekumaa ajallist etsivät, Rikkautt tyköns repivät. Lain myös lahja lannitsee, Ystävyyn että oikeun taritsee.
      5. Hyvä toimi, asia hyljätään, Taito, kunniatapa syljetään, Totuutt ei voi kärsiä kenkään, Eikä myös oikeutt semminkään; Kuin neuvon hyvän antaa, Pilkkaa, nauroo täytyy sitt kantaa.
      6. Maailman muodoll viisaast laittaa, Kuin purjeens sinn tänn vääntää taitaa, Mielikielevä kunnian kantaa, Toden puhe vainon antaa. Joka paikass nyt pahoin käy, Ett kaikiss häijyt tavat näin nävyit.
      7. Ettei Jumalan tahtoo tehdä Meiltä, kuin sen saam kyll nähdä. Sentähden ei myös tääll taida Jälkeen meidän mielem käydä. Sill nurin kaikk edes takaisin on, Kuin Jumala päällem armahtakoon.

      Tuo virsi kuvaa hyvin nyky-yhteiskuntaa, samoin 440 (1938) Jo vääryys vallan saapi. Totuudenpuhujat vaiennetaan (säkeistöt 5-6).

      • pakana-

        Äläviitsi pilata uskonvuodatuksella sitä mitä toinen on elämänsä aikana saanut kokoon.Annat rosvoille mahdollisuuden tehdä meistä pilkkaa. Sinunkin pitää jo käsittää elämän totuudet jotta rosvojoukko saadaan satimeen lopullisesti. Pitää lähteä siitä ettei ole olemassa yhtäkään jumalaa koska rosvot valehtelevat meille koko ajan tämän sadun nojalla ja pitävät kansat ojennuksessa .Jo riittää tämä tuhatvuotinen petkutus jonka aloitti Ruotsin kuninkaat. Tätä ei kannata jatkaa vaan irtautua noista hirmuhallitsijoista kokonaan. Siksihän me puhumme ja teemme työtä itsenäisyyden eteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14300
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5934
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5495
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4349
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4097
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3582
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2635
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1428
    Aihe