Paras koulutushaara?

Hei
Olen piakoin menossa armeijaan, mutta en ole vielä varma mihin hakea. Olen harrastanut liikuntaa yli kymmen vuotta ja olen hyvässä kunnossa. Coopperissa menee huononakin päivänä 3300m ja muutenkin lihasvoimat ovat hyvät. Mutta mikä koulutushaara sopisi itselleni parhaiten?? Haluaisin että siellä tehtäisiin oikeasti jotain raskaampaa ja erillaisia juttuja kuin muut "perus" jätkät. Olisiko kaupunkijääkäri tai taistelusukeltaja hyvä vaihtoehto?? Kertokaa ja auttakaa!
2019753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Varmaan järkevintä olisi viestipuolelle, se on nykyaikana relevanttia ja voisi olla jotain hyötyä työelämässäkin. Sukeltajat ja muut vastaavat on sellaista menneen ajan macho-touhua, voit harrastaa kyllä sitten jotain "raskaampaa" ihan muutenkin.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Viestiaselaji_Suomessa

Toinen järkevä valinta on ilmavoimiin ja lentotekniselle aliupseerikursille.

Äänestä
  • Vaikuttaapa mielenkiintoiselta! Kiitos vastauksesta!!

    Äänestä

Miksi mennä kelaperseeksi? Parempikin homma on...kirjuri.Etkä sinä hae vaan sinut pakotetaan sinne! Herääppäs jo tuleva valtion ilmainen orja kakara...

Äänestä

Jos vesi ei ole vieras elementti, niin Upinniemeen ja yrität sukeltajakurssille. Muistaakseni Raivaajasukeltajan paprut saa (tai ainakin sai) muutettua sukeltajan ammattipätevyydeksi. Korjatkaa, jos olen väärässä ...

Äänestä
  • Miten minun olisi toimittava jos haluaisin kyseisen koulutuksen?

    Äänestä

  • Kas tuossa ... http://merivoimat.fi/tapahtumat/2017-03-03/hae-sukeltajaksi-

    Karsinta on arvatenkin kova. Tuo homma kun vaatii hyvän fyysisen kunnon lisäksi tosi hyvän psyyken ... toiminta säkkipimeässä, vedenalla, mahdollisen simuloidun pikku laitevian kanssa (täysin turvallista valvottuna) vaatii kanttia aika paljon.
    Moni laitesukeltaja ei lähde edes yösukellukselle avoveteen, jos ei tunne oloaan varmaksi, tai on ns. Bad JuJu ... päätös on silloin täysin oikea, eikä kenenkään arvosteltavissa. Turvallisuus ennen muuta.

    Äänestä

Ilman noita alkuperäiskirjoittajan taustatietoja, mikä on ylipäätään mielestänne paras koulutushaara jossa saisi mainetta ja oppisi uutta?

Äänestä
  • A-kuntoisuusluokalla ja jos skutsi ei tunnu vieraalta, Utin Jr ... lienee kovin ja arvostetuin joukko-os. . LJK:n käyneet henkilöt ovat arvoistuksensa todellakin ansainneet.

    http://maavoimat.fi/utin-jaakarirykmentti

    Äänestä

Mitäs mielipiteitä sotilaspoliisit herättää?

Äänestä
  • Positiivisia ....... .
    AUK/RUK kunnialla läpi niin "ilmaisia" opintoviikkoja todennäköisesti ropisee jatkokouluttautumista silmällä pitäen, riippuen tietysti opinahjosta.
    Luulempa, että myös SPOL-koulutushaara tarjoaa hyvän alun elämälle ja työuralle. Kaikki on kuitenkin hyvinkin pitkälle kiinni itsestä ... .

    Äänestä

Erikoisrajajääkäriksi tai Lapin rajavartiostoon Ivaloon. Reipasta liikuntaa ja itsensä ylittämistä ääriolosuhteissa monipuolisen koulutuksen ohessa. Jos koulutuksen läpäisee niin selviää mistä vaan.

1Äänestä
  • Mitäs erikoisrajajääkäri käytännössä tekee ja miten se eroaa normi jääkärin hommista?

    Äänestä

  • reCAPTCHA22 kirjoitti:

    Mitäs erikoisrajajääkäri käytännössä tekee ja miten se eroaa normi jääkärin hommista?

    Mitäs se nyt tekee, vapaaehtoisena joukkoon hakeutunut, valvoo, kantaa, raahaa, vetää, suunnistaa, juoksee, pyöräilee, hiihtää, ryömii, ui, syö, paskoo, palelee, kiroilee, kantaa taas ja muuta mukavaa. Mutta päivääkään ei antaisi pois kun on homman tehnyt. Normijääkärin koulutus keskittyy enemmän isommassa joukossa toimimiseen kun erikoisrajajääkärin koulutus keskittyy pienen joukon erityistehtäviin kaukana muista. Olosuhteiden, tilanteiden, maaston, vastustajan, resursien yms. jatkuvan vaihtelun vuoksi oman järjen käyttö tehtävien hoitamiseksi välttämätöntä. Eli sopii hyvin terveelle, hyväkuntoiselle, rauhalliselle, omaa päätään käyttävälle.

    https://www.youtube.com/watch?v=WyoTCNjYzz8

    1Äänestä

Kaverini toimii someagenttina, mitä mielipiteitä tämä herättää??

Äänestä

Mikä oli valinnan tulos?

Äänestä
  • sivari :D

    Äänestä

Varmaan sovit talinapin heittäjäksi :)

Äänestä

Se on jo hyvä että otat ja menet täyttämään Kansalaisuusvelvollisuuden.Eiköhän siellä selvinne osa mahdollisuuksista.Ehkäpä ammatti Puolustusvoimissamme.

Äänestä

itse kävin kaupunkijääkäri 4 vuotta sitten ja siitä viellä aukkii ja rukkiin

Äänestä

Sissiradisti, vuosi melko rankkaa koulutusta. Varma AUK, mahdollinen RUK.
Yksi kovimmista jalkaväkiyksiköistä. Suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Armeijaanmenossa kirjoitti:

Hei
Olen piakoin menossa armeijaan, mutta en ole vielä varma mihin hakea. Olen harrastanut liikuntaa yli kymmen vuotta ja olen hyvässä kunnossa. Coopperissa menee huononakin päivänä 3300m ja muutenkin lihasvoimat ovat hyvät. Mutta mikä koulutushaara sopisi itselleni parhaiten?? Haluaisin että siellä tehtäisiin oikeasti jotain raskaampaa ja erillaisia juttuja kuin muut "perus" jätkät. Olisiko kaupunkijääkäri tai taistelusukeltaja hyvä vaihtoehto?? Kertokaa ja auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu