Skoda octavia 1.9 tdi vm.2000

Onko moottori loppusuoralla, kun kuulostaa niin kovaääniseltä? Vai onko kyseiset moottorit äänekkäitä
13257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos on puolimiljoonaa kilsoo mitaris?

Äänestä
  • On jo melkein 600 tkm

    Äänestä

On äänekäs moottori, mutta todella kestävä.

Äänestä

Täysin paska pata..
Kts.google 1.9tdi ongelmat.


Eli ittelläni on ko. Skoda ja nyt ens ti vaihdetaan takuuseen uusi turbo. Merkkiliike sanoi, että siivekkeet jumittaa.. Haluaisin nyt vaan tietää asiaan enemmän perehtyneiltä, että pääsenkö turbon vaihdolla viasta eroon. Elikkäs onkelmat alko tos lopputalvesta ja ilmeni sillä, että turbo ei lähtenyt pyörimään ja esim vakkarisäädin ei toiminut. Kytkin pohjassa kyllä kierti tappiin asti mut meno halut puuttu. Sammutuksen jälkeen auto sit toimi niinku pitääkin. Soitin Skodalle ja kerroin asiasta, veikkasit em.selostuksen jälkeen koneen olleen ns.hätäkäyttötilassa eli polttoaineen syöttöä koneelle oli rajoitettu. Kehoittivat tulemaan huoltoon kun seuraavan kerran sen tekee. Noo, kesällä sit tuli vika uudestaan ja ajoin auton suoraan huoltoon vika päällä. Auto halliin, piuhat kiinni ja jonnin ajan päästä huoltomies tuli kertomaan, että "ahtopaineen alaraja alittunut" vikakoodi oli boxista löytynyt ja, että epäili, että joko katti sökönä tai sit tukkeessa. Kerroin, että tuskin on tukossa. Sillon oli kilsoja alle 60tkm, autolla ajetaan pääasiassa matka-ajoa ja saa muutenkin hanikkaa, ainaskin omasta mielestäni tarpeeksi. Huoltomiäs laitto Fortea(?) tankkiin ja sanoi aineen puhdistavan suuttimia yms..

Nyt sit tuli vika taas päälle ja auto huoltoon. Hätinä ehdin kahveja juoda kun huutivat tiskille ja ilmoittivat turbon menevän vaihtoon koska siivekkeet jumittaa.
Olis vaan nyt kiva tietää, että onko muilla ollu Skoodissa samoja ongelmia ja millä ongelmat on ratkaistu? Ja auttaako toi turbon vaihto vai olenko taas kohta huollossa kiukuttelemassa..

-

Kaverilla juuri samat viat, ja eka kommentti oli takuun alaiseen autoon
(enemmän ajettu) ettei mene takuuseen kun on niin paljon kilsoja.

Näyttää olevan vakiovikaa näissä vagin pikku diisseleissä...

Äänestä
  • Nuo vokkelo konsernin autojen moottorit on surkeita. Ne eivät kestä ajoa. Siksi kattattaa ostaa TOYOTA niissä on kestävät moottorit. Niillä ajetaan miljoona kilometriä ennen kuin tarvii korjata. D4D dieselit ovat kestävyydeltään kautta aikain parhaat moottorit. Niissä on ollut poikkeuksellisen vähän murheita.

    Äänestä

ocu
30.1.2014 6:17
Meillä ollut octavia 1.9tdi asv-moottorilla, 81kw, noin neljä vuotta. Alkuun ihan hyvä. Kulki hyvin, voimaa hyvin, pieni kulutus. Mutta sitten. Kuului ajossa sellainen tussahdus, öljyt pihalle. Kiertokanki poikki. Mittarissa 170000km. Eli normaali diesel vielä täydessä iskussa. Hommattiin siihen alle 100000km ajettu moottori. Joka pelasi noin 30000km hyvin alkoi jäähdytys järjestelmään tekemään painetta. Eli kansiremontti. Pari kuukautta meni hyvin. Taas auto jäi tielle. Nyt hajosi turbo. Vaihdatettiin uusi tilalle. Eikä ollut sekään ihan halpa. Muutama tuhat kilometriä, ja taas auto tien viereen, öljyt pihalle, kiertokanki poikki. Enää ei laiteta. Moottori ongelmat ei ainoa. Jarrulevyt, palat. Iskunvaimentimet. Lämpöanturi. Hehkuvikaa. Sähköikkunan toiminnassa vikaa. Raidepäitä. Alapallia. No tietysti kulutusosaa, mutta kuitenkin. Kaikkein huonoin ostos ikinä. Olisi vaan pitänyt silloin ottaa Se pösö 307sw. Jota ensin katsottiin, mutta myyjä kehui skodan niiin. Hyväksi merkiksi, onhan Se vw sukua. Mutta nyt mennään sitten hakemaan sellainen 307. Aiemmin oli ranskalaisia. Eikä niistä pahaa sanaa ole sanottavana. Skodaan meni noin 6000€ remontteihin. Paska mikä paska.

Äänestä

Eipä tunnu nuo turbot kestävän uusissa tsi moottoreissakaan..tm.n testissä vaihtokunnossa jo 60 th ajettuna.

Äänestä

Toi jarrulevyjen/palojen palaminen on ollut monen taksiskodan ongelma.Toi diesel on paljon painavampi kuin bensa kone.Jarrut kuitenkin samat.Öljyäkin noihinkin saa lisäillä melkoisen usein.

Äänestä

Tais loppua skeidajullilta selitykset

Äänestä
  • Onhan näitä juttuja kun vaan viitsis kaikki lukea.

    Äänestä

Ja taas meni ahdin vaihtoon!! Elikkä kesti about tollasen 35000 km ajaa kunnes alkoi taas kettuilla.
Nytten korjaus tapahtui eri liikkeessä kuin viimeksi, johtuen siitä etten ollut kotipaikkakunnalla. Kertoivat aluksi puhelimessa,että edellisessä turbo rempassa olisi jäänyt jotain roskaa putkiin yms ja se olisi rikkonut sitten siivekkeet. Sitten kun seuraavana päivänä menin hakemaan autoa niin kertoivat vian johtuneen siitä, että turbon akseli olisi ollut väljä!

Takuukin loppui sopivasti,mutta onhan sillä uudella turbolla oma valmistajan takuu! Toivotaan,kummiskin ettei tarttisi enää vaihdella!! Nyt mittarissa 93000km.
Ylös
tunppi

Äänestä

Kertakäyttö kulttuuria totesi tekniikanmaailma.
Onhan näköjään jarrut palaneet täälläkin.

Äänestä

Heh heh.kyllä skeidaa tyrkkää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antti123456 kirjoitti:

Onko moottori loppusuoralla, kun kuulostaa niin kovaääniseltä? Vai onko kyseiset moottorit äänekkäitä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu