Onko kenelläkään kokemuksia Viron reissusta niin, että olisi kotieläin kissa tai koira matkassa?
Mitähän siinä tulisi ottaa huomioon viranomaisten tms kanssa?
Mitähän siinä tulisi ottaa huomioon viranomaisten tms kanssa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllähän sille pitäisi siellä ennen kotiinlähtöä eläinlääkärin valvonnassa se loislääke antaa.
Koira tarvitsee oman passin, kissasta en tiedä.
https://www.evira.fi/elaimet/tuonti-ja-vienti/lemmikki-mukaan-matkalle/
Ei se elukka tykkää heiluvasta veneestä. Eläinrääkkäystä se on.
Toisekseen, me veneilijät halutaan luonnonrauhaa jopa Piritassa, eikä ainakaan koiran kitinää.
ja sun kitinää kuitenkin joudutaan sietämään. Pysyisit kotona uikuttamassa
Rokotukset kuntoon. Ensimmäinen Suomessa eläinlääkärillä ja toinen Virossa. Kannattaa selvittää hyvissä ajoin. Botti voi mölistä mitä vaan, mutta minun kokemukseni mukaan koira viihtyy hyvin purkkarissa, koska kokee lauman olevan yhdessä. Toki rotujen välillä voi olla paljonkin eroja ja jos koiralla on kovin voimakas tarve vahtia tai suojella, voi se kokea veneen reviirikseen ja alkaa laiturilla haukkua ohikulkijoita. Samaten voimakas metsästysvietti voi teettää yllätyksiä. Vähitellen totuttamalla ja kouluttamalla noistakin selviää.
Meillä on usein kissat mukana veneessä, myös Viroon/Ruotsiin suunnatessa. Rokotukset kuntoon Suomessa, sirutus ja ns. lemmikkipassi eläinlääkäriltä, niin ei ole mitään ongelmia. Tietysti kissojen kanssa on se, että niitä ei tarvitse ulkoiluttaa samalla tavoin, joten riski törmätä johonkin paikalliseen tautilähteeseen on vähäisempi.
Venemestarissa oli äskettäin juttu kissoista veneessä. Siellä suositeltiin tukevavartista haavia COB- tilanteiden varalla.
Onko teillä kissa pysynyt veneessä vai oletteko joutuneet pelastustoimiin?
Ovat pysyneet. Pääasiallisesti on toimittu niin, että he ovat aina flexissa kiinni kannellaollessaan ja päiväsaikaan valjaat ovat päällä muutenkin, ihan siltä varalta, että jompikumpi sattuu livahtamaan kannelle ja päätyy veteen. Mahdollinen COB-tilanne on helpompi, kun on kahva, josta nostaa :)
Itse asiassa toinen noista on kerran satamassa päätynyt veteen sillä tavalla, että flexi antoi vähän liikaa periksi ja veijari luuli yltävänsä hyppäämään laiturille. Ei yltänyt. Vaan helppo oli nostaa veneeseen.
Kuten tässä jo sanottiin, koira tarvitsee passi ja rokotukset kuntoon. Loislääke on otettava joko Virossa ennen kotiinpalua, tai jo Suomessa ennen matkaa. On voimassa 28 päivää.
Käytiin viime kesänä Kuressaaressa koiranäyttelyssä purjeveneellä, suosittelen!
Ai niin, yksi juttu kissojen viihtymisestä. Olen huomannut, että he eivät oikein pidä moottorin käyntiäänestä, koneajossa painuvat keulahytin perukoille. Purjeilla kulkiessa ovat halukkaita tulemaan kannelle ja loikoilemaan sprayhoodin alla.